ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Tampon Bellek ( Cache Memory ) Nedir, Nasıl Çalışır ?

Yazar: 06-12-13  21:46

Cache Memory ( IC ) – Tampon Bellek: SSD kontrolcülerinin çalışabilmeleri için ihtiyaç duydukları bir diğer unsur, daha evvel zikredeğimiz üzere işin donanım kısmını ilgilendiren  Tampon Bellek kullanımıdır. Adından da anlayabileceğimiz üzere bu bellekler kontrolcü ve NAND Flash yongaları arasındaki veri alışverişinde Tampon vazîfesi görürler. Her katı hâl diski tampon bellek kullanmak durumundadır. Fakat bu noktada her SSD aynı usûl üzerine binâ edilmek mecbûriyetinde değildir. Kontrolcünün umûmî yapısına göre üreticiler tampon belleği ya NAND belleklerin bir kısmını bu işe husûsen tahsis ederek ya da NAND’ların yanına hâricî bir DDR bellek modülü yerleştirmek sûretiyle şekillendirirler. Her iki usûlün kendine göre çalışma kâideleri vardır. Meselâ SandForce firması PCB üzerindeki NAND belleklerin bir kısmını bu iş için ayırırken, Marvell,  Samsung ve Intel gibi firmalar ise hârici bir DDR modülünü tercih ederler.  Bizim de üzerinde duracağımız olan bu ikinci usûldür.

 

Çalışma mantığı RAM’ler ile birebir olan tampon bellekler günümüzde umûmen düşük voltajlı DDR2-800, DDR3-1066 ya da DDR3-1600 modüllerden müteşekkillerdir. Yâni veri bunlarda ancak katı hâl diski faâl olarak çalıştığı durumlarda tutulur. Sistem kapatıldığı vakit tampon belleklerdeki veri de kaybolur. SSD’nin kapasitesine muvâzî nisbette onlar da büyürler.  Üreticilerin en çok tercih ettiği boyutlar da şu şekildedir:

 

 

SSD'lerde-Tampon-Bellek-Kullanimi-SSDLabsNet

 

 

 

Flash belleklerin temel çalışma kâideleri gereği kontrolcü ile NAND yongaları arasındaki haberleşmede bâzen yığılmalar hâsıl olmakta, işlemler birbirine karışabilmekte, zuhûr eden hatâ sayısında artış olmakta ve SSD daha kararsız, yavaş ve istikrarsız bir hâle gelmektedir. Donanımsal bazda bunun önüne geçebilmenin şimdilik tek çâresi de tampon bellek kullanımı şeklinde gözükmektedir.

 

Katı hâl disklerindeki tampon bellekler şöyle çalışır:

 

 

 

 

Tampon-Bellek-Calisma-Mantigi-1-SSDLabsNet Bir veri yazılacağı vakit işletim sistemi SSD’ye haber gönderir. Hedef verînin ilk varacağı yer evvelâ tampon belleklerdir.

 

 

 

 

 

Tampon-Bellek-Calisma-Mantigi-2-SSDLabsNetSATA arayüzü üzerinde ilerleyen verî tampon belleğe ulaşır.

 

 

 

 

 

Tampon-Bellek-Calisma-Mantigi-3-SSDLabsNet

Ardından tampon bellek işletim sistemine verînin kabûl edildiğini belirten bir mesaj gönderir.

 

 

 

 

 

Tampon-Bellek-Calisma-Mantigi-4-SSDLabsNetSSD Firmware’den gelen tâlimat ertesinde tampon bellekler hedef verîyi hızlıca NAND Flash yongalarına depolanmak üzere yollanır.

 

 

 

 

 

Tampon Belleklerin çalışma mantığı buraya kadardı. A’dan Z’ye SSD Rehberimizin bir sonraki adımı SSD’lerde Performansı Doğru Anlamak olacaktır.

 

 

 

 

 

İKTİBASLAR: