ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Firmware Nedir, Nasıl Çalışır ?

Yazar: 06-12-13  1:30

 

Yonga_Firmware

 

 

Firmware ( FW ) – Donanım Yazılımı: Yazımızın başında bir SSD kontrolcüsünün vücûda getirilebilmesi için gerekli olan dört unsurdan birinin Firmware olduğu belirtmiş idik. Yine basit bir tanımlamaya başvurur isek Firmware için katı hâl disklerinin Bios’u tâbirini kullanabiliriz. Bios dediğimiz için Firmware unsurunu sıradan birşey şeklinde telâkki etmeyelim. Çünkü fazlası ile çetrefelli bir konudur ve katı hâl diski kontrolcüsünün  taşıdığı işlemci çekirdeklerinin komut setleri ile yazılmaktadır. SSD’nin sıralı okuma / yazma ve IOPS değerleri, kararlılık nisbi, işletim sistemi üzerinde verimli çalışabilmesi gibi konular Firmware sahasıyla alâkalıdır. Durum öyledir ki, bırakalım Firmware olmadan bir SSD’nin de vücud bulamayacağını, belli bir kalite sınîrını aşamayan Firmware sâhibi katı hâl diskine SSD dâhi denilmemektedir.

 

 

Üretim bandından çıkan kontrolcü yongaları, NAND Flash ve DRAM modülleri ile PCB üzerine dikildikten sonra paketlenmeden evvel kararlılık testlerine tâbii tutulurlar. Testlerden geçen katı hâl diskleri paketlenir ve ertesinde satışa sunulur. Buraya kadar herşey normâldir. Fakat bu SSD’ler son kullanıcıların bilgisayarlarına ulaştıkdan sonra eğer ki kullanıcılar herhangi bir hatâ tesbit ederlerse durumdan üreticiyi haberdar ederler ve üreticiler de yazılımla giderilebilecek hatâları düzeltmek ve eksik hususları tamamlamak ya da umûmî performansı bir miktar daha azalmak / arttırmak için eldeki mevcud Firmware sürümünü olması gerektiği gibi günceller, yâni tekrar yazar ve ertesinde kullanıcıların erişebilmeleri için yayımlarlar.

 

 

İşin derinliğindendir ki, günümüzde SSD firmaları arasında Firmware yazabilmek başlı başına bir meziyettir. Ancak cüz’î sayıdaki firma Firmware yazabilirken, yazamayanların ekserîsi ya kontrolcü üreticisinin yeni bir Firmware yazmasını beklemekde, ya bu komutları kirâlamakda ya da ellerindeki mevcud SSD’ler ile yetinmekle kalıp yeni modelleri son kullanıcılar ile buluşturamamaktadır. Buna en mâlûm misâl SandForce’dur. SSD pazarına hızla giriş yapan firma, donanım cihetinden her ne kadar kaliteli kontrolcüler çıkarmış olsa da, hazırladığı kontrolcünün işleyişinin verîyi sıkıştırma mantığı üzerine olması sebebiyle kendilerinden kontrolcü alarak SSD vücûda getiren tüm firmalar bu tekniğe yabancı kalmış ve Firmware husûsunda elleri kolları bağlı bir şekilde SandForce’un ofisinden çıkacak ” Yeni Firmware Hazır ” duyurularına umut bağlamak durumunda kalmışlardır. İş bu sebeble Firmware noktasında kâbiliyetli mühendisler SSD üreticilerinin her dâim ilgi odağı olmuştur ve bu sahada da bir müsâbaka devâm etmektedir.

 

SSD’nizin güncel bir firmware sürümünün hazır olup olmadığına, sitemizin Gereçler kategorisindeki muhtelif markalara âid Toolbox yazılımları vâsıtasıyla bakabilirsiniz.

 

 

 

 

Firmware kısmı da bu kadardır. A’dan Z’ye SSD Rehberimizin bir sonraki makâlesi: Tampon Bellek ( Cache Memory ) Nedir, Nasıl Çalışır ?

 

 

 

 

 

İKTİBASLAR: