ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Sony Vaio SVS1513M1EB Bilgisayarımda Aynı Anda SSD ve HDD Kullanabilir miyim ?

Hocam merhabalar,

Ben şuanda Sony Vaio SVS1513M1EB kullanıyorum. Intel HM77 Express Chipset ve 750GB 5400 rpm HDD var.

Merak ettiğim konu şu, anakartın özelliklerinde raid desteği olduğu yazıyor. Raid aynı anda iki sabit disk kullanımına olanak veriyor. Hem SSD yi hem de HDD yi aynı anda optik sürücüyü çıkarmadan kullanabilir miyim ? Yani anakartta Raid desteği varsa iki sabit disk bağlayacak soket vardır zannediyorum.

 

Sony-SVS1513M1EB

 

 

 

 

Merhabâlar Emre,

 

 

İnternette bilgisayarınıza baktım fakat düzgün bir inceleme göremedim. DVD sürücüsü anladığım kadarıyla Slot tiplidir, yâni çıkarılmaya müsâit değil.

 

Bilgisayarınız eğer ki tek bir 2.5” depolama yuvasıyla geliyorsa ve bir de mSATA SSD takma yeri varsa, RAID’den kasıt aynı model SSD’lerin mSATA’sı ve 2.5” olanını takıp bunları RAID yapabileceğinizdir.

 

Eğer ki kasada iki adet 2.5” yuva varsa bu budurumda yine aynı model ve kapasitede iki katı hâl diski ile RAID yapabilirsiniz mânâsına gelmektedir.

 

Üçüncü bir ihtimâl de, taşınabilir bilgisayarınız bir mSATA yuvası ihtivâ ediyorsa buraya uygun bir katı hâl diski takarak hem SSD’ye terfî etmiş hem de HDD ve DVD sürücünüzü de muhafaza etmiş olursunuz.

 

Bilgisayarınızn alt kapağını açabiliyorsanız genişleme portlarına bir bakabilirsiniz. Fakat, bu işlemin garanti ihlâli yapıp yapmadığını bilgisayarı aldığınız yere sormanızı tavsiye ederim.