ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

İşletim Sistemini IDE üzerine Kurdum, Windows’dan AHCI Moda Nasıl Geçirebilirim ?

Merhabâ,


SSD satın aldıktan sonra aceleyle işletim sistemi kurdum.

Fakat SSD'min performansı olması gerekenden düşük çıkınca işletim sistemi kurulumundan evvel Bios'a girip AHCI modu seçmem gerektiğini öğrendim.

Şimdi baştan tekrar yükleme zahmeti ile uğraşmak istemiyorum.


Bu işlemi Windows üzerinden yapabilmenin bir yolu var mıdır ?

Teşekkür ederim.

 

Merhabâlar,

 

 

Sizin de ifâde ettiğiniz gibi SSD ya da HDD depolama biriminizi bilgisayara bağlamanın ardından Bios’a girip AHCI modu seçerek işletim sistemini öyle kurmanız gerekmekteydi. Çünkü son bir iki seneden beri üretilmekte olan anakartları hâriç tutarsak diğerlerinin umûmunda IDE mod seçili hâlde gelmektedir. Yâni AHCI modunu tercih, kullanıcıya bırakılmış bir husustur.

 

IDE mod üzerine kurulmuş bir işletim sistemi ertesinde Bios’dan AHCI modu seçtiğinizde sisteminiz henüz işletim sisteminin masaüstüne erişemeden yarı yolda 0x0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatâsı vererek sizi mâvi ekran ile başbaşa bırakacatır.

 

 

MaviEkran-Hatasi

 

 

Bunun sebebi şudur: Windows Vista, 7 ve 8 işletim sistemleri yüklenme süresini azaltabilmek adına kullanılmayan depolama sürücülerini atıl hâlde bırakmaktadır. Bu sürücüler zikrettiğimiz işletim sistemlerinde mevcuddur fakat faâl durumda değillerdir.

 

Depolama birimimizdeki mevcud işletim sistemini silip tekrar yüklemeden bu durumu düzeltebilmenin bir yolu vardır. Lâkin, evvelâ AHCI’nin tam olarak ne olduğu hakkında biraz mâlûmat edinelim ve ertesinde sistemimizin AHCI desteğine sâhib olup olmadığına bakalım:

 

 

 

 

AHCI ( Advanced Host Controller Interface ) – SATA arayüzünü kullanan depolama cihazlarının umûmî performansını artırması gâyesiyle Intel ve Seagate tarafından 2006 senesinde geliştirilmiş teknik bir standarttır. PATA arayüzünün kifâyetsiz kaldığı belli hususlarda kullanıcıların elini kolaylaştıran özellikler sağlamaktadır. Bunlar arasında en göze çarpanları da Hot Swapping desteği ve NCQ komutlarıdır.

 

 

Hot Swapping, bilgisayarı kapatmaya gerek kalmadan sisteme bir depolama cihazı takıp çıkarabilmemize imkân tanıyan teknolojiye verilen isimdir. Yâni sistem açıkken mevcud SSD / HDD’yi çıkarabilir ya da yanına bir başkasını takarak ekleme yapabiliriz.

 

Fakat, bu işlemin umûmen sistemde iki cihaz varken yapılması daha uygundur. Birincisi işletim sistemini taşımakda olduğundan ikincisi rahatlıkla takıp çıkarılabilir. Lâkin birinci cihazı çıkardığımız takdirde sistem o an RAM’lerdeki verîyi işlemeye devâm eder fakat kısa bir süre sonra kilitlenir. Bu da işletim sisteminin istikrârına menfî yönde etki edebilir.

 

 

NCQ ( Native Command Queuing ) komutları ise verîyi daha müessir bir biçimde işmeye yaramaktadır. Bu komutsetlerinden mahrum olan depolama cihazları SATA kontrolcüsünden gelen okuma emirlerini, ihtiyaç duyduğu dosyaları sıralı olacak şekilde okuyarak bulur. Bu işlem, bakıldığında birkaç ufak dosyanın okunmasından ibâret görünsede, çağırılan dosyanın yapı ve boyutlarına göre binlerce alt emri gerektiren bir merhâleye dönüşebilir.

 

 

 

NCQ-Nasil-Calisir-SSDLabs.Net

 

 

İşte NCQ da bu tür durumlarda depolama biriminin sırtındaki yükü azalatmak, hâliyle performansı yükseltmek gâyesiyle vücûda getirilmiştir. Okunması gereken verîleri sırasıyla değil, kendine en yakın olandan başlamak sûretiyle okuyarak verilen emri yerine getirmeye çalışır.
 

 

NCQ komutlarının performans noktasındaki getirisi takrîben %10 – 20 arasıdır. Katı hâl disklerinde ise bu rakam daha da yükselebilir. 

 

 

NCQ komutlarının kullanılabilmesi için hem depolama biriminin hem de işletim sisteminin NCQ desteğine sâhib olması lâzımdır. Bu komutsetlerine destek veren işletim sistemleri de şöyledir:

 

 

  • Windows Vista
  • Windows 7 
  • Windows 8
  • Linux Kernel 2.6.19 ve sonrası

 

 

 

 

Bir de AHCI desteğine sâhib anakart güney köprülerine bakalım:

 

 

Intel tabanlı anakartlar AHCI desteği ile ilk defâ ICH6R ve ICH6-M ile tanışmış, fakat tam tekmil destek aşağıdaki yongasetleri ve ertesinde çıkarılanlar ile sunulmaya başlanmıştır:

 

 

  • ICH7DH 
  • ICH7R 
  • ICH7-M 
  • ICH7-M DH 

 

 

İsim benzerliği taşımasına rağmen The ICH7 ve ICH7-U yongaları AHCI desteğine sâhib değildir. 

 

 

 

Intel-AMD-AHCI-Support

 

 

 

AMD tarafında ise 2006 senesinde kullanıma sunulan SB600 güney köprüsü ve devâmında gelen tüm yongasetlerinde AHCI desteği mevcuddur. 

 

 

 

 

 

IDE mod üzerine kurulmuş Windows 7’de AHCI mod nasıl Etkinleştirilir ? 

 

 

 

 

Windows üzerinden AHCI modunu etkinleştirmek için Başlat çubuğundaki arama kısmına Regedit yazıp çıkan kısayola tıklıyoruz. Ardından;

 

 

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\CurrentControlSet\Services\msahci

 

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\CurrentControlSet\Services\iaStorV

 

 

 

Satırlarının her birine ayrı ayrı girerek Start   >>  REG_DWORD  değerlerini 0 yaptıkdan sonra kayıt defterlerini kapatıyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.  Ertesinde Bios’a girerek AHCI modu seçiyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.

 

Windows işletim sistemimiz bu sefer mâvi ekran hatâsı vermeden masa üstüne gelecek ve AHCI sürücülerini kendiliğinden yüklemeye başlayacak. Bu kurulum işlemi bittiğinde de sizden bilgisayarı tekrar yeniden başlatmanızı isteyecek. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda da artık AHCI modlu işletim sisteminiz kullanılabilir hâle gelecektir.