ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

HP Pavilion DV6 6020 Taşınabilir Bilgisayara SSD Takılabilir mi ?

Hocam iyi günler,

Elimde Hp dv6 6020st notebook var. Üç sene kadar önce almıştım. Performansından memnunum fakat bir SSD takvsiyesi yapmak istiyorum. SATA III destekliyor mu bilmiyorum. SSD'leri pek de tanımıyorum. Bana bir tavsiyede bulunur musunuz ?

 

 

HP-Pavilion-DV6-6020ST

 

 

 

 

Merhabâlar Anıl,

 

 

SSD ve HDD’ler arasındaki farkları şuradan gözlemleyebilirsiniz: SSD Nedir, Sunduğu Fayda ve Yenilikler Nelerdir ? 

 

 

Bilgisayarınız SATA III desteğine hâizdir. Intel cephesinde Sandy Bridge ile birlikte taşınabilir bilgisayarlarda SATA 6Gbps devri de başlamış oldu. Bu husûsu teferruatlı îzâhını şu makâlemizde bulabilirsiniz: SSD Tercîhinde İsâbet – Katı Hâl Diski Alırken Nelere Dikkât Etmeli ?

 

 

 

HP Pavilion DV6 6020’lerde bir adet 2.5” depolama yuvası bulunmakta. Mevcud HDD’nizi çıkartarak yerine SSD’yi koyabilirsiniz.

 

 

HDD ve SSD’yi bir arada kullanmayı arzu ederseniz 2.5” depolama yuvasına SSD’yi takabilir, ardından bilgisayarınızın DVD sürücüsünü ( sık kullanmıyorsanız ) çıkarıp yerine uygun bir aparat vâsıtasıyla HDD’nizi bağlayabilirsiniz. Bu şekilde işletim sistemini SSD’ye kurarak umûmî bilgisayar deneyimini artırarak diğer yandan da arşivlik verîlerinizi HDD’de tutabilirsiniz.

 

 

HP-Pavilion-DV6-6020ST-DVD

 

 

 

Ev kullanıcıları için günümüz îtibâriyle tavsiye edebileceğimiz SSD’ler Kingston V300 ve SanDisk Ultra Plus’dır.

 

Ultra Plus benchmark testlerinde daha performanslı bir tablo çizsede, günlük kullanımda bu ikisi arasındaki farkı müşâhede etmek epey zordur. O sebeble kesenize hangisi daha uygunsa o tercih edilebilir.

 

İmkânlarınız el veriyorsa 240 – 256GB ile başlayabilirsiniz. Lâkin, 120GB’nin altına inmemek gerektiğini hatırlatırız. Çünkü işletim sistemi ve kullanılan temel yazılım ve uygulamalar takrîben 50GB bir sahaya ihtiyaç duymaktadırlar.