ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Eski Dizüstü Bilgisayarıma SSD Takabilir miyim ?

Merhaba

SSD ile ilgili bir sorum olacaktı. Eski bir laptopum var ona SSD takmak istiyorum. Ancak merak ettiğim şey, tüm SSD'ler laptoplara uyuyor mu?

Laptoplara SSD alırkan anakartımıza göre mi tercih de bulunmalıyız ?

Teşekkürler.

 

 

Merhabâlar,

 

 

Burada bilgisayarınızın ne kadar eski olduğuna bakmamız lâzımdır. Çünkü 5 seneden yaşlı taşınabilir bilgisayarlarda depolama arabirimi IDE olabiliyor. Eğer öyle ise ona ancak IDE bir SSD takılabilir.
Eğer ki SATA arayüzlü ise o zaman bir sıkıntı olmaz. Herhangi SATA arayüzlü bir katı hâl diskini bilgisayarınıza rahatlıkla takıp kullanabilirsiniz.

 

 

Eski-Tasinabilir-Bilgisayar

 

 

Fakat, son zikrettiğimiz durumda aklınızda bulunması gereken husus da, misâl SATA III bir katı hâl diskini SATA I ya da II destekleyen bir bilgisayara taktığınızda SATA III olan SSD’nizi ancak SATA I ya da II hızlarında kullanabileceğinizdir. Çünkü, tüm SATA’lar geriye dönük uyuyumluluk arz ederler. Lâkin bilgisayarın SATA’sı alıcı mevkîinde olduğu için ancak onun destek verdiği hızlarda kullanım gerçekleşebilir.

 

 

Bu husûsu teknik detayları ile ele aldığımız şu makâleden istifâde edebilirsiniz: SSD Tercîhinde İsâbet – Katı Hâl Diski Alırken Nelere Dikkât Etmeli