ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Transcend ile Mülâkat: Yu Shan Dağına Doğru

Yazar: 19-07-15  19:55
Anahtar kelimeler: , , , , ,

Taiwan-BayrakBilgisayar endüstrisinin bugünlere gelmesinde Birleşik Devletler'den sonra en çok emek, sanıyoruz ki Tayvan merkezli firmaların gayretleriyle tahsis edilmiştir. Henüz 1950'lilerde kurulmuş ve küçücük bir ada parçası üzerine konuşlanmış olmasına rağmen halkın sâdık idârecilerinin geleneksel Çin felsefesini devrin getirdiği yeni şartlara uygun şekilde yorumlayıp bunu çalışma azmiyle harmanlamalarıyla muasır Tayvan'a giden yol da açılıvermiştir.

 

Atılan tohumlar 80'li yıllarda tutmuş ve ülkenin yarı iletken dünyasındaki mecarası da böylece başlamıştır. Günümüze kadar uzanan serüvende endüstriye birbirinden değerli onlarca yenilikçi şirket kazandıran Tayvan'ın memleketimizle arasındaki diplomatik ilişkileri gayet iyi olup ticaret hacmi de her sene giderek artmaktadır.

 

Tayvan'ın bilgisayar endüstrisinde söz sâhibi olduğu sektörlerden biri de depolama pazarıdır. Bu sahada ülkenin lokomotifini teşkîl eden firma genel kanaâtle Transcend'dir. Biz de, ülkemiz pazarında tam tekmil bir yapılanmaya giden firmayı bizatihi kendilerinden dinlemek ve Türkiyeli kullanıcıların akıllarına gelen suâllere cevablar bulabilmek için uygun bir vakti kolluyorduk ki firmanın Avrupa bölgesinden sorumlu satış müdürü Kevin Yen beyin İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştireceğini öğrenince bir buluşma için kolları sıvadık. Kendileriyle pek keyifli bir sohbet gerçekleştirdik ve listemizdeki suâlleri bir bir yönelttik. Buyrunuz:

 

 

 

Transcend-Logo

 

 

 

Kevin-Yen-TranscendSSD Labs: Türkiye’ye hoş geldiniz. Bize kendiniz , iş geçmişiniz ve Transcend’deki mevkinizden biraz bahsedebilir misiniz?

 

Kevin Yen: Hoşbulduk, çok teşekkür ederim. Benim adım Kevin Yen. Transcend’de 10 yıldan uzun süredir çalışmaktayım. Daha önce Tayvan, Çin, EMEA bölgesi, İngiltere satış departmanlarında ve bölge ofislerinde çalıştım. Şimdi ise Avrupa ve Güney Amerika marketlerinin satış direktörüyüm.

 

 

 

SSD Labs: Transcend’e baktığımızda depolama sektörünün hemen her sahasında faaliyetleri bulunduğunu görmekteyiz. Bunca farklı ürün grubunda söz sâhibi olmak başarılı bir idare ile mümkündür sanırım.

 

Kevin Yen: Transcend her zaman müşterilerinin sesine kulak veren bir firma olmuştur. Kullanıcıların taleplerine göre sürekli yeni ürün geliştiriyoruz. Bu yüzden depolama ürün sektöründe bir çok alanda markamızı ve ürünlerimizi görebilirsiniz. Kurumsal şirket kültürümüz oldukça güçlü, çalışanlarımızı gerçekten özenle seçiyoruz. Bu yüzden 26 yıldır sürekli kâr eden bir şirketiz.

 

 

 

SSD Labs: Transcend’de çalışan eleman, ar-ge merkezleri, dünya farklı bölgelerinde tahsis ettiğiniz ofisler ve varsa üretim tesislerinizin sayısı hakkında bilgi alabilir miyiz ?

 

Kevin Yen: Tabii ki.

 

Transcend 1988 yılında kurulmuştur. Dünyadaki en eski modül ( Ram ) üreticilerinden biriyiz. Dünya çapında 2.400’den fazla çalışanımız mevcut. 8 farklı ülkede 14 ofisimiz var. Biri Çin’de, diğeri de Tayvan’da olmak üzere 2 fabrikamızda üretim yapıyoruz.

 

Transcend-Ofisler

 

Toplam ürün kapasitemiz aylık 15 milyon doları geçmekte. Ar-Ge bizim en kuvvetli olduğumuz noktalardan biri. 100’den fazla Ar-Ge mühendisimiz var ve hemen hepsi yüksek mühendis ve üstü seviyesinde. Rakiplerimize göre çok güçlü olan Ar-Ge’miz sayesinde en yenilikçi ve geniş ölçekte ürünleri kullanıcılara sunabiliyoruz.

 

 

 

SSD Labs: Depolama sektöründe en güçlü olduğunuz saha hangisidir ?

 

Kevin Yen: Gururla söyleyebilirim ki Transcend olarak Flash kart, SSD ve Dram bellek modülü ürünlerinde en geniş ürün gamına sâhibiz. İster sunucu, ister yazıcı, endüstriyel bilgisayar veya kişisel bilgisayar… Dram, SSD ve hafıza kartı ihtiyacı olan her hangi bir cihaz için Transcend olarak doğru ürünü sunabiliyoruz. Eğer bu grupta aradığınız ürünü Transcend’de bulamıyorsanız, samimiyetle ifâde etmek isterim ki, diğer başka bir modül üreticide bulmanız pek mümkün değildir.

 

 

 

SSD Labs: Dram pazarında de hatırı sayılır çalışmalarınız göze çarpmakta. Bunlar hakkında da malûmat verebilir misiniz ?

 

Kevin Yen: Dram pazarında bildiğiniz gibi yoğun bir fiyat savaşı var. Fakat Dram üretici tarafında sadece 3 büyük oyuncu olduğundan, bizler gibi modül hazırlayan imalâtçılar için Dram çiplerini hangi üreticiden aldığınız çok mühimdir. Transcend olarak dünyanın en büyük iki Dram ( Samsung ve Micron ) çip üreticisi ile çok iyi ilişkilerimiz olduğundan en kaliteli ve en geniş ürün yelpazesinde Dram’leri kullanıcılara sunabilmekteyiz. Yoğun rekabet ve düşük karlılık yüzünden gelecekte Dram üretimi yapabilecek sadece bir kaç modül üretici kalacak. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Transcend’de bunlardan biri olacaktır.

 

 

 

SMI-LogoSSD Labs: Geçtiğimiz seneye kadar Transcend’in bilinen tüm SSD çözümleri SandForce tabanlı idi. Artık Silicon Motion ve JMicron’a da yer vermeye başladığınızı görüyoruz. Bu geçişteki temel gâyeniz nedir ?

 

Kevin Yen: NAND Flash ve kontrolcü IC geliştirilmesinde Silicon Motion dünya lideri bir firmadır. Tayvan’da Ar-Ge merkezleri bulunmakta ve biz Transcend'e SSD ürün geliştirmemizde tam tekmil destek vermekteler. Bu yüzden sadece son kullanıcı katı hâl diskleri değil, enterprise ve endüstriyel SSD üretiminde de Transcend, SMI ile beraber çalışmakta ve böylece dünyanın farklı mekânlarında her türlü müşterimizin muhtelif taleplerine cevap verebilmekteyiz.

 

 

 

SSD Labs: Hazırladığınız SSD’ler için hususî firmware yazabildiğiniz doğru mudur ? Çünkü bu yeteneğe hâiz firma sayısı fazla değil ve firmware yazmadaki maharet de benzer donanımları kullanan firmalar arasındaki kaliteyi teşkîl etmede birinci unsur hâline gelmiştir.

 

Kevin Yen: Evet doğrudur. Bu konuda Silicon Motion ile yakından çalışmakta ve tecrübelerimizi artırmaktayız. 370 serisi katı hâl disklerimizde yine kendilerinden te'min ettiğimiz 2246EN kontrolcüsüne yer verdik ve firmware kısmını birlikte hâllettik. Böylece ortaya özelleştirilmiş bir kontrolcü çıkardık ve ismini de TS6500 koyduk.

 

Bunun yanında müşterilerimize SSD'lerinin anlık durumunu yakından takib etme imkânı tanıyan tashih yazılımlarımızı da ücretsiz olarak sunmaktayız. Malûmunuz iki ana kullanıcı gurubu vardır: Tüketici ve Endüstriyel. Bu iki grup için farklı yazılımlar geliştiriyoruz.

 

Tüketici grubu için olan yazılımımız: SSD Scope. Temel olarak SSD’nin daha hızlı çalışması, hata teşhis, durum bilgisi, dosya temizliği ve hata giderme özelliklerini içeriyor.

 

SSDscope

 

Endüstriyel grup için yazılımımız: SSD Scope Pro. SSD’nin gerçek zamanlı sağlık ve durum bilgisi, uyarı bilgileri, kayıt grafikleri ve en üst standarda erişebilmemiz için daha birçok kullanışlı özelliğe sahiptir.

 

 

 

SSD Labs: Kullanımı günden güne artan TLC tipi NAND’lar hakkındaki görüşlerinizi almak isteriz?

 

Kevin Yen: Sadece tek bir şey söyleyebilirim: Fiyat avantajı. Günümüz itibâriyle 3 çeşit NAND Flaş çip bulunmakta: SLC, MLC ve TLC.

 

Bahsettiğiniz TLC en düşük maliyete sahiptir. Ömrü oldukça kısadır. Son kullanıcı uygulamaları için yeterlidir, lâkin, kullanım senaryolarında çıtanın biraz yükselmesi durumunda iş değişebilir. Yâni sağlam algoritmalar ile desteklenmiş bir ürün olmadıkça TLC tabanlı katı hâl diski alırken kullanıcıların bir kez daha düşünmesinin isâbetli olacağına inanmaktayım.

 

 

 

SSD Labs: Ve pek tabii ki 3D NAND. Flash endüstrisinin istikbali için bir kurtarıcı mâhiyetinde görülen bu teknoloji sizce de gerçekten denildiği gibi midir ?

 

Intel-Micron-3D-NAND-32-LayerKevin Yen: Evet, 3D NAND teknolojisi fiyat konusunda NAND endüstrisinde büyük etki yaratacak. Mevcut teknolojiler ile daha ucuz üretim olanakları artık geçmişe göre daha kısıtlı. Büyük üreticiler günümüzde kullanılan 2D NAND Flash fizîki hududlarına dayandılar ve hücreyi daha fazla küçültemediklerinden tabir-i caizse çıkmaz sokağa tosladılar. Şimdi artık sıra 3D’de. Bu yüzden 3D NAND Flash teknolojisini önümüzdeki seneler için bir kurtarıcı olarak telâkki edebiliriz. Çünkü üretim

 

Şu an Samsung, 3D NAND teknolojisinde açık ara lider konumda. Öyle ki, bu konudaki en yakın rakiblerinin editörlerce test edilebilir numûneleri dâhi henüz çıkmadı. Hâlbuki Samsung, geçtiğimiz sene bu teknolojiyi hizmetimize sunmuştu. Yeni nesil 3D NAND'lar büyük hacimli üretimine başlayıp müşterilerine verdiklerinde, Transcend olarak bizim de sahadaki etkinliğimiz artacaktır. Bu yongalara erken erişim sağlamamız da söz konusudur, çünkü Samsung ile gâyet güzel ikili ticarî ilişkilerimiz mevcuddur.

 

 

 

SSD Labs: Günümüz son kullanıcıları için 256GB kapasite artık umumîleşmeye başlamış durumda. Lâkin fiyatlarının yüksekliğinden hâlâ dert yakınılmakta. Bu modellerin 60$ seviyesine inmesi için acaba daha ne kadar beklemeliyiz ?

 

Kevin Yen: Evet 256GB en çok tercih edilen alt sınır olmaya başladı. Maalesef mevcut teknolojiler ile çip üretimi maaliyetleri arzu edilen seviyeye inemiyor. MLC ile bu seviyeler inmek oldukça zor. İşte bundan dolayıdır ki bir TLC rüzgârı estirilmekte birkaç çeyrektir. Fakat TLC ile de iş bir yere kadar. Bu konuda bence yegâne çâre 3D NAND teknolojisidir. Az evvel de ifâde ettiğim üzere 3D NAND'ın büyük hacimlerde arzına başlandıktan sonra sağlanabilir. Lâkin bunu da en nihayetinde yine müşterilerin vücûda getireceği arz - taleb mîzanı teşkil edecektir. Yâni talep ne kadar çok olursa, 3D NAND fiyatları da o nisbette düşecektir.

 

 

Transcend'i Yakından Tanırken