ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

SATA Express ve µSSD: İki Yeni Arayüz Yolda

Yazar: 22-07-13  17:48
Anahtar kelimeler: , , , , ,

SATA arayüz standartlarını belirleyen SATA IO ( Serial ATA International Organization ) grupu, takrîben bir buçuk sene evvel µSSD ve SATA Express olmak üzere iki yeni arayüz üzerinde çalışmalara başladıklarını resmî olarak duyurmuştu. Hem üreticiler hem de son kullanıcılar için önem arz eden, taşınabilir cihazlardan tepe seviye bilgisayarlar ve sunuculara kadar geniş bir sahaya hitâb etmeye hazırlanan bu arayüzlerden ufak olanı ile makâlemize başlayalım.

 

MicroSSD_VersusµSSD, BGA tipi cihazların elektrikli arayüz vazîfesini görmektedir. Şöyle ki, SATA bir cihazı SATA kontrolcüsüne bağlamak istediğimizde fizîkî bir bağlantı kurmamız gerekmektedir ve bu, SATA, Micro SATA veyâhut Mini SATA’da farklılık arz etmeyen bir denklemdir. µSSD’de ise SATA arayüzü, ball-out BGA yonga kılıfı ile anakartın üzerine dikilir, yâni ortada fizîkî bir hârici bağlantı mevzuu bahis değildir. Gerekli enerji yanında veri alışverişi lehim topları vâsıtasıyla sağlanır.

 

SATA kontrolcülerinin SoC – System on Chip, yâni Yongada Sistem çözümlerinde dâhili hâle gelmesi, bu sahada müfrit ( ultra ) küçük yapıdaki cihaz üreticilerine tâze kan mâhiyetinde gelmiştir, ki firmaların daha ince ve hafif akıllı telefon ve tablet hazırlayarak daha fazla müşteri celb etme yarışlarının pekiştiğini müşâhede etmekteyiz. Bu sâyede SSD performansı minik yapılar içine sığdırılabilmiş, akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının sayıları milyonları bulan uygulama çılgınlığı netîcesindeki hâsıl olan ağırlığını, bu teknolojinin omuzlarına yükleme imkânı doğmuştur. Hâlihazırda SanDisk, RunCore, Renice, Memoright, Kingmax, BIWIN, Innodisk ve muhtelif birkaç firmanın µSSD üzerine yatırım yaptığı bilinmektedir. Bu alanda SanDisk’in çalışmaları 2010 senesine kadar dayanmakta. Listedeki Çinli şirketlerin sayısı da, onların bu sahaya olan ilgilerinin âşikâr bir işâreti. µSSD arayüzlü katı hâl diski pazarına gireceğini beyân eden son firma ise şimdilik Japonya merkezli Plextor. Firma, bu seneki CES fuarında eMMC SSD’lerini göstererek bu kulvardan geri durmak istemediğini belli ediyor.Innodisk_MicroSSD

 

µSSD’lerin kullanım sahaları sâdece akıllı telefon ve tabletler ile sınırlandırmanın isâbetli olmadığı, aksine, bu arayüz üzerine inşâ edilen katı hâl disklerini ileride UltraBook ve dizüstüler yanında RasberryPi benzeri minik sistemlerde de görmemiz muhtemel. Hattâ günlük hayâtımızda kullandığımız basit cihazlar dâhi, üreticilerin ‘ akıllı ‘ eleğinden geçmeye mecbur bırakıldıklarından µSSD’ler yaygınlaşması fazlası ile hızlanacaktır.

 

Haberimizin bir diğer konuğu olan SATA Express ise, hızla gelişmekte olan katı hâl disklerinin performans noktasında darboğazlara takılmasına sebeb teşkil eden bant genişliği kifâyetsizliğinin önüne geçebilmek için vücûda getirilen bir arayüzdür. Bir misâl verecek olur isek, SandForce’un SATA 6Gbps hududlarını zorlaması sâdece 1 senesini almış idi. SSD teknolojisindeki bu gelişmeler karşısında çoğu firma da SATA sınırlarına takılmamak için yüzlerini PCIe arayüzüne çevirmişler ve bu sâyede tek bir SATA / SAS portu üzerinden sağlanabilen bant genişliğinin çok daha fazlasına ulaşabilmişlerdi. Fakat, değien fizîkî yapılar îtibâri ile PCIe SSD’ler yalnızca sâbit sistemlerde kendilerine yer bulabilmekte idiler. SATA Express arayüzü de işte bu mes’eleye bir çözüm teşkil edebilmesi için hazırlandı. Nihâî henüz belli olmayan bu arayüzünün, 8Gb/s ve 16Gb/s olmak üzere iki farklı hız değeri sunacağı belirtilmekte. SFF-8639 isimli port yapısı ile gelen SATA Express’in hâlihazırda kullanılan SATA cihazlar ile de uyumluluğu söz konusu. Gelecek birkaç nesil ile bu yapı üzerinde 4GB/s gibi yüksek hızlara ulaşmak mümkün olacak.

 

SATA_Express

 

µSSD’nin aksine pazarda henüz yer almayan SATA Express arayüzünün sene içerisinde kullanıma hazır olacağı söylenmekte. Intel’in gelecek nesil Z97 ve H97 serîsi yonga setlerinin SATA Express desteği ile geleceğinin b,r süredir dile getirildiğini hatırlatalım.