ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Crucial Türkiye Faaliyetlerinin Başındaki Marco Ghirardato ile Mülâkât

Yazar: 04-01-15  15:32
Anahtar kelimeler: , , , ,

Crucial, umumî itibâriyle kaliteli depolama çözümleri ile tanıdığımız Birleşik Devletler merkezli bir firmadır. Geçtiğimiz aylarda yayımladığımız M500 incelememizde de ifâde ettiğimiz üzere aslında Micron’un bir alt markası olan Crucial, son bir kaç senedir ismini, hazırladığı Ram modüllerinden çok katı hâl diskleri ile duyurmaya başlamış, bu sahada büyük yatırımları bulunan baba Micron’un kanatları altında pazarın iddiâlı oyuncularından biri hâline gelen bir firmadır.

 

Memleketimiz kullanıcılarınca pek tanınmayan Crucial’ın ülkemiz SSD pazarına duyduğu yakın ilgi kulaklarda dolaşmakta, fakat bunu birinci elden te’yit imkânı bulunmamaktaydı. Ve firmayı ecnebî mecralar yerine bir de bizzat kendilerinden dinlemek pek hoş olurdu.

 

Biz de SSD Labs olarak Crucial’ın, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye bir ziyarette bulunan kanal satış müdürlerinden Marco Ghirardato ile keyifli bir sohbet gerçekleştirme fırsatı bulduk ve şirket hakkında merak edilen birçok mes’eleye temas ederek tatmin edici cevablar almaya çalıştık.

 

Crucial-Technology-

 

SL: Evvelâ Türkiye’ye hoş geldiniz. Umarız güzel memleketimizde bulunmaktan memnun kalırsınız.

Bize kendiniz ve Crucial’daki mevkînizden biraz bahseder misiniz ?

 

Marco: Merhabâlar, hoş bulduk.

İsmim Marco Ghirardato. İtalyan vatandaşıyım. Daha evvelinde National Semiconductor, Samsung ve Hynix gibi firmalada toplamda 17 seneye varan iş tecrübelerim oldu. En nihâyetinde yolum Micron ile kesişti ve takriben iki buçuk senedir de bu âilenin çatısı altındayım. Crucial’daki vazifem firmanın İtalya, Türkiye, Yunanistan ve İsrail pazarlarına bakmaktır.

 

 

SL: İş geçmişiniz epey zengin görünüyor. Bunca farklı ve îtibarlı şirkette çalışmak heyecan verici olmalı.

 

Marco: Her çalıştığınız müessesenin kendine has bir iş anlayışı ve disiplini bulunuyor. Hepsi zamanla size birşeyler katıyor, hayâtınızın şekillenmesine yardımcı oluyor. Lâkin mühim olan bireyin sevdiği işi doğru ortamda yapması, ancak o vakit verimlilik geliyor.

 

 

SL: Haklısınız. Peki Micron ve Crucial hakkında bize biraz bahseder misiniz ?

 

Marco: Crucial’u sizlere anlatabilmem için öncelikle Micron’un faaliyetlerinden biraz bahsedeyim. Bir bilgisayarın çalışabilmesi için işlemci kadar elzem olan bir diğer donanım da DRam, yâni kullanıcıların tâbiriyle Ram’dir. Beynel minel sahadaki sayılı DRam üreticilerinden birini teşkîl eden Micron esâsında 1978 senesinde Ward Parkinson, Joe Parkinson, Dennis Wilson ve Doug Pitman isimli dört arkadaş tarafından Idaho’da kurulmuş olup o vakitlerde kısmetinin yâver gitmesiyle te’min ettiği fonlar ile ilk wafer fabrikasının inşaatına başlamış ve 1981 senesinde ilk 64KB DRam modülün üretimini gerçekleştirmiştir.

 

Kuruluşundan 6 sene sonra MU kısaltmasıyla NASDAQ borsasına giren Micron, 1994 yılında dünyânın en zengin 500 şirketi arasındaki yerini almıştır. 1997 senesinde gelindiğinde benim de mensub olduğum Crucial firması kurularak tüketicilere yönelik yeni ve hususî bir yüz ile faaliyetlere başlamıştır. Bundan iki sene kadar sonra da yine Crucial’ın İskoçya / Glasgow’daki Avrupa merkez ofisinin açılışı yapılmıştır.

 

Günümüze gelirsek, Micron hâlihazırda ikinci büyük DRam üreticisi mevkînde olup 2014 için îlân etmesi beklenen cirosu takrîben 16 milyar dolardır.

 

 

SL: Bu büyük bir rakam. Micron’un kâr çetelesine baktığımızda birkaç sene evveline kadar ancak 9 milyar dolar beyanda bulunuyordu ?

 

Marco: Elpida’nın bünyemize katılmasıyla husûsiyetle de taşınabilir cihazlarda kullanılan düşük güç tüketimli mobile DRam satışlarında sıçrama yakaladık ve râkibimiz Hynix’i geride bırakarak ikinciliğe yükseldik. Bu bize taze kan gibi geldi.

 

 

SL: Peki Elpida’nın size geçme hikâyesinden biraz bahseder misiniz ? Kendileri pazarın mûteber bir firmalarından biriydi.

 

2013-Bellek-Pazar-Paylari

 

Markalı Dram’den kasıt her türlü masaüstü, notebook, gömülü ve endüstriyel sistemlerde yer alan Ram’lerdir. Taşınabilir Dram ise akıllı telefon, tablet, konsol ve tüketici elektroniği ve benzerlerini ifâde eder.

 

 

Marco: Gerçekten de öyleydi. Fakat yukarıdaki tablodan da gördüğünüz üzere Elpida pazarın yegâne Japon üreticisiydi ve son senelerde Koreli rakibleri ile kıyasıya bir rekabete müdâhil olmuştu. Samsung burada öne çıkarak Elpida’nın pazar payı bulunan bölgelerde devamlı bir fiyat kırımına gitti. Elindeki satış kanallarını faâl tutabilmek mecbûriyetinde olan Elpida rakibinin bu hücumları karşısında da fiyat kırmalarına gidince işin seyri değişti ve bu hengâmda pazarda ucuz DRAM bolluğu hâsıl oldu. Fakat bu deverân tabii ki pek sürmedi. Samsung ile girişilen bu zorlu rekabet Elpida’ya takriben 5 milyar dolar kadar para kaybettirdi. Hâliyle şirket ve sermâyedarlar nezdinde memnuniyetsizlikler de baş gösterince çâre daha fazla zarar edilmeden firmanın satılması yönünde edilnilen umumî kanaât oldu. Ertesinde de Micron yürüttüğü gayretli çalışma ve görüşmeler neticesinde bir zamanlar rakibi olan Elpida’yı satın aldı.

 

 

SL: Elpida için ödenen meblâğ neydi ve çatıya dâhil edilme işlemleri ne kadar sürdü ?

 

Marco: Bildiğim kadarıyla 750$ milyon nakit ve belirlenen birkaç seneye taksîm edilmiş 1.75$ milyara anlaşma sağlandı. Malûmunuz büyük şirketlerin birbirine entegresi uzun müddetler gerektirebilen hâdiselerdir. Elpida’nın satın alım işlemleri de 1 sene kadar sürdü.

 

 

SL: Elpida’nın sizlere kattığı çok şey olmuş anlaşılan. Peki Micron’un günümüz ahvâli hakkında biraz daha bilgi taleb etsek ?

 

Marco: Tabii. Elpida özellikle de taşınabilir cihaz Dram pazarında kuvvetliydi. Bize katılmalarıyla üretici pazar payı sıralaması da hâliyle değişti.

Micron’un bugün itibâriyle dünya çapında 30.000 çalışanı bulunmaktadır. DRam yanında Flash belleğin her çeşidini üretebilecek teknoloji ve kapasiteye hâizdir. 7’si Uzak Doğu’da, 5’i Birleşik Devletler’de ve sonuncusu olan küçük bir tanesi de benim ikâmet ettiğim Milano şehrinde olmak üzere toplamda 13 fabrikası vardır. Bunların içine Elpida’nın bize katılmasıyla gelen Akita, Hiroşima ve Tayvan’daki fabrikalar dâhildir. Micron hâlihazırda 26.000 patente de sâhibtir.

 

 

IMFT-Lehi-Utah-FabrikaSL: Micron’un NAND Flash üretiminde de Intel ile IMFT ismi altında müşterek çalıştığınızı görüyoruz.

 

Marco: Esâsında NAND’ı sâdece üretmek değil, mevcudu geliştirmek, üzerine yeni birşeyler koymak noktasında bir işbirliğimiz mevcud. Endüstrinin gidişatı firmaları belli zamanlarda birlikte çalışmaya hep itmiştir. Kaldı ki IMFT iştirâkında her ikisinin ABD merkezli şirketler olmasının da payı vardır.

 

Intel ile Dram sahasında da bir çalışmamız mevcud. DDR4 Ram pazarında biz Crucial’ı kendilerine iş ortaklarından biri olarak seçtiler ve mezkûr Ram yelpazemize Intel standartlarından geçtiğine dâir tasdik ( validation ) vermeye başladılar.

 

 

SL: Crucial’a gelirsek.

 

Marco: Biz de Crucial olarak Micron CPG ( Consumer Product Group – Tüketici Ürün Grupları ) çatısı altında kardeş firma Lexar ile birlikte Micron’un tüketicilere yönelik ürünlerini pazarlıyoruz. Crucial işin DRam ve SSD bölümünü üstlenirken Lexar da SD ve CF kartlar, kart okuyucuları ve USB bellek kısmını yürütmektedir.

 

 

SL: Peki Crucial olarak hazırladığınız ürünlerde müşterilerine en çok neyi vaâd ediyorsunuz ?

 

Marco: Kalite, dayanıklılık ve kararlılık. Bu üç mühim mefhûmu yüksek performans ile harmanlamaya gayret ediyoruz. Enterprise ( müesseseler ) için daimâ istikrarlı çalışan katı hâl diskleri geliştirilir. Çünkü işletmelerde performansdan ziyâde çalışma kararlılığı önde gelir. Fakat biz, tüketicilerin de böyle kaliteli ürünlere sâhib olma hakkı bulunduğuna inanıyoruz. Bilgi çağını yaşadığımız şu günlerde kullanıcılar fotoğraflarından tutun tüm mühim belge ve evraklarını dâhi artık dijital ortamlara taşımış durumda ve bunları, düştüğünde fevri dönen hantal HDD’ler yerine hem performansı yüksek hem de taşıması kolay SSD’lerde saklamayı tercih ediyorlar. Cep telefonları buna en büyük misâl işte. Bilgilerinizi depoladığınız cihazın âniden bozulduğunu düşünün ! Ehemmiyet atfettiğiniz tüm veriler bir anda kayboluvermiş.. Hayal etmesi bile ürkütücü değil mi ? Meselâ bir iş adamı. Akıllı telefonu bozulduğu vakit eli kolu oracıkta bağlanıverir. Teknolojinin geldiği nokta itibâriyle bu maalesef böyledir. İşte tüketicilere de evvela istikrarlı çözümlerin sunulması gerektiği kanaâtidir bizleri Crucial yapan.

 

 

SL: Ürünlerinizde birkaç nesildir değişmeyen bir durum müşâhede ediyoruz. SSD’lerinizi hep 3 sene garanti ile satışa çıkarıyorsunuz. Hâlbuki bazı rakibleriniz çoktan 5, hattâ 10 sene sunmaya başladılar bile. Sizce Crucial bu konuda rekabetin biraz gerisinde kalmadınız mı ?

 

Marco: Üç sene az bir vakit değil. Ki en basitinden M500 serimizde günlük 40GB’den beş sene boyunca veri yazabiliyorsunuz.

 

 

 

Marvell-SSD-KontrolcuSL: Bir de henüz ilk nesil katı hâl disklerinden günümüze kadar geçen hengâmda birkaç istisnâyı hâriç tutarsak Crucial’ın kontrolcü kısmında Marvell’dan pek şaşmamasının hikmetini sorsak ?

 

Marco: Bu biraz daha teknik bir suâl oldu. Fakat şunu ifâde edebilirim ki Marvell ile mevcud münâsebetimizin kuvveti bunda müessirdir.

 

 

 

 

 

SL: Önümüzdeki senelerde endüstrinin bel dayıyacağı teknolojilerin başında 3D NAND geliyor. Ki pazarda bu NAND türü üzerine ikinci nesil SSD’lerini çıkaran rakibleriniz de mevcud. Micron’un bu sahadaki çalışmaları nasıl gidiyor, Crucial’ın 3D NAND’lı katı hâl diskleri raflardaki yerini ne zaman alacaktır ?

 

Marco: 3D NAND çalışmalarımız devam etmekte. Velâkin Micron merkez karargâhının resmî ilânlar hâricinde bu tür konularda pek konuşmadığı bir hakikattir. Micron bu yolda işin yükünü tek başına mı sırtlanacak yoksa iş ortağımız Intel ile müşterek bir çalışma mı olacak, bekleyip hep beraber göreceğiz.

 

 

SL: Pazarın umumî ahvâlinden biraz sorsak ?

 

Marco: Durmadan ve yorulmadan büyümekte. Ki öyle de olması gerekiyor. HDD pazarının büyüklüğünü bir düşünün. Flash teknolojisinin ulaşacağı nokta da budur.

Cloud, networking ve mobile sahaları pazarın hâlihazırda en hızlı büyüyen sektörlerinin başında geliyor. Akıllı cihazların nicelikte on milyarlara dayandığı bu vakitlerde hâliyle NAND’a olan taleb de artıyor.

 

 

SL: Gelelim Türkiye operasyonlarınıza. Bugüne kadar Crucial’ı buralarda hiç faâl göremedik. Sâdece bu sene birkaç perakendeci ürünlerinizden bir miktar getirdi ve sattı, fakat bunların arkası gelmedi. Yâni şöyle sağlam bir çiviniz hiç olmadı. Ki bunu biz de M500 incelememizde üzerine basarak dile getirdik. Micron ve Crucial olarak Türkiye pazarını kayda değer görmediniz mi acabâ ?

 

Marco: Kesinlikle değil. Türkiye, Balkanlar ve Orta Doğu’nun en canlı pazarlarından biri. Faâl kısmını bir kenara bırakırsak, mevcud potansiyeli dâhi heyecan verici. Malûm Fâtih prejeniz bunun âyan bir işaretidir ki ortaya çıktığında endüstride ses de getirmiştir.

 

Lâkin şurada hakkı teslim edelim ki bu pazarda kendimizi yeterince tanıtamadık. Bunun altında yatan sebeb de aradığımız niteliklere hâiz bir müvezziyi bugüne değin bulamayışımızdır. Bu sefer birkaç şirket ile müsbet görüşmelerimiz oldu, ki hepsi de Türkiye çapında tanınmış ve mûteber firmalar. Anlaşma sağladıklarımızdan ilki Penta. Bu vesileyle pazara hızlı lâkin aynı zamanda ayağımız yere sağlam basacak şekilde giriş yapmayı planlıyor, Crucial kalitesini mâkûl fiyatlar ile Türkiyeli kullanıcıların beğenisine sunabilmeyi arzu ediyoruz.

 

Crucial-SSDFotoğraf kaynağı: StorageReview

 

 

SL: Son olarak, Crucial marka SSD’leri memleketimizde ne zaman bolca bulabileceğiz ?

 

Marco: Hâlihazırda tam bir tarih vermek kolay değil. Fakat yeni yılda evvela çevrimiçi satıcılar, ardından da mağazaların umûmuna yayılmasını bekliyoruz.

 

 

SL: Peki.

 

Dileriz Crucial katı hâl diskleri memleketimizde en yakın zamanda kolayca ulaşılabilir mevkiye gelsin. Teşekkürlerimizi arz ederiz.

 

Marco: Türkiyeli kullanıcılar ile aramızda tercümân olduğunuz için asıl ben teşekkür ederim.