ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Transcend MTS800 M.2 ve MSA370 mSATA ( 256GB ) SSD İncelemesi

Yazar: 06-11-16  16:08
Anahtar kelimeler: , , , , ,

Bilgisayarların evrimi aralıksız devam etmekte. İlkin Enigma ismiyle ve bir oda büyüklüğünde karşımıza çıkan bilgisayarlar bugün artık daha taşınabilir, zarif ve kullanışlılar. Hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri hâline gelen bu cihazları heryerde kullanabilme ihtiyacı üretici firmaları son senelerde farklı tasarım anlayışlarına itmiş durumda. Basit ve ince bir kol veyâhut sırt çantasının da içine rahatlıkla sığabilecek bir dizüstü bilgisayarın yeterince ince ve hafif olması icâp ediyor. Bu anlayışın vücûda getirilmiş hâlini ise işlemci devi Intel firmasının birkaç sene evvel başlattığı Ultrabook konsepti teşkîl ediyor.

 

microsoft-surface-book

 

Günümüz itibâriyle epey kabul görmüş olan Ultrabook konsepti bir de 2'si 1 arada ( yâni ekranı 360° dönebilip tablet hâline gelen ) tasarımıyla buluşup üreticilerin kasa kalınlığında 2cm'nin altına inmek istemeleriyle birlikte bu bilgisayarın depolama birimlerinde neye yer verileceği sorusunu akıllarda getirmiştir. Çünkü taşınabilirliğin en üst düzeyde sunulmasını ifâde eden Ultrabook konseptine bildiğimiz HDD'leri yakıştırmak abes kaçmakta, performans ihtiyacını gâyet iyi karşılamasına rağmen hacimden kaybeden 7mm kalınlıkta ve 2.5'' ebatlarındaki SSD'ler de istenileni verememektedir.

 

İşte tam burada, tıpkı bu Ultrabook'ların kendi gibi ince ve zarif bir depolama birimine, M.2 ve mSATA yapıda gelen SSD'lere ihtiyaç vardır. Takriben 10 gram ağırlıkları ve 1,5mm kalınlıkları ile Ultrabook konsepti için biçilmez bir kaftan olan bu SSD'lerin geliştirme ve üretim çalışmalarına hız verilmiştir. Çünkü 2019 senesi ile birlikte kullanım nisbetinde SSD'lerin HDD'leri geçeceği tahmin edilmekte ve o vakit itibâriyle üretilecek olan her dört SSD'den ikisinin M.2 yapıda gelmesi öngörülmekte. Yâni pasta büyük ve üreticilerin iştahı kabarmakta. Daha fazla pay kapabilmenin yolu da bugünden sağlam M.2 SSD'ler hazırlamaktan geçmekte :)

 

transcend-mts-m2

 

Bugünki incelememe misafir olan numûneler de Transcend'in bu minvâlde geçtiğimiz sene satışa sunduğu MTS800 ve MSA370 serilerinden 256GB kapasiteli modeller. Bunların ilki yukarıda bahsettiğim M.2 arabiriminde gelirken diğeri mSATA ile gelmekte. Şimdi buraya dikkât ! M.2 ve mSATA, birbirinden farklı iki arabirimdir. Her ikisinin dişleri farklıdır ve biri, diğerinin yuvasına takılamaz. Bu her iki arabirimin de hedef kitlesi Ultrabook, muhtelif dizüstüler ve Intel NUC vâri Barebone bilgisayarlar olsa da M.2, mSATA kıyasla daha yeni bir arabirimdir ve SSD endüstrisinde yatırımlar artık bu arabirim üzerine yoğunlaşmıştır. mSATA daha çok bir geçiş dönemi arabirimidir ve kullanımı günden güne azalmaktadır. Fakat, bugün bâzı bilgisayarlar hâlâ bu arabirim ile gelmektedir.

 

transcend-mts800-teknik-tablo

 

Ve, M.2 arabirimi de kendi içinde dörde ayrılmakta. Herbirinin genişliği aynı iken bu dördü arasındaki yegâne nüans sadece uzunluklarının farklı olması. Sıralama şöyle: 2242, 2260, 2280 ve 22110. Ki bir yukarıda duran fotoğrafta MTS800 serisinin üç farklı üyesini görmektesiniz. Kimi bilgisayar üreticisi bunlardan ilkini baz alırken kimisi de diğerini almakta. Lâkin günümüzde en yaygın kullanılanı şu an için 2280 tipi. Bu incelememdeki Transcend M.2 numûne de bundan. mSATA arabiriminde böyle bir kategorilendirme bulunmuyor. Yâni mSATA'ların tamamı aynı. Herhangi bir alt / üst sınıf yok.

 

transcend-m-2-msata-sata

Düz 2.5'' SATA bir SSD ile M.2 & mSATA ebatları tam da yukarıdaki gibi.

 

En nihâyetinde geleyim misafirlerime. Her iki serinin kontrolcü koltuğunda Transcend imzalı TS6500 kontrolcüleri oturmakta. Fakat Transcend bir kontrolcü üreticisi değil ve bu yongalar esasında Silicon Motion firmasının 2246EN kontrolcülerinden müteşekkil. Transcend'in burada yaptığı tek iş firmware yazılımlarını kendi hazırlayaraktan bu kontrolcülere uygulaması. Firma bunun içindir yongalar üzerine kendi logosunu basmakta.

 

Galeri: Transcend MTS800 ve MSA370 Serileri – Kutu İçeriği


transcend-m-2-msata-kututranscend-m-2-msata-kutu-arkatranscend-m-2-msatatranscend-m-2-msata-arka

 

NAND Flash bellekler ile 4 kanal üzerinden haberleşebilen 2246EN yongası, düşük mâliyet ile azamî verimlilik elde etme üzerine tasarlanmış bir kontrolcü. Kâğıt üzerinde orta şekerli gibi görünse de testlerde iyi işler çıkarabildiğini bir başka incelememde görmüştük. MTS800 ve MSA370 serilerinde bu kontrolcüye zamanında Micron üretimi 16nm MLC bellekler eşlik etmekteydi. Lâkin Transcend NAND'larda ufak bir değişikliğe gitmiş ve üzerinde THGMMT-1Q06 ibâreli yer vermiş. Bu yongaların hangi firmaya ait olduğu ve teknik özellikleri hakkında Transcend'e sorduysam da maalesef tatmin edici bir cevap alamadım. Tahminim Toshiba üretimi oldukları yönünde.

 

Kontrolcü ve NAND yongaları arasındaki irtibat da Samsung marka bir 128MB kapasiteli DDR3-1333 modül tarafından sağlanmakta.

 

NAND hücrelerini daima uyanık tutmaya yarayan StaticDataFresh teknolojisini de taşıyan her iki seri de AES şifreleme motoruna destek vermekte. Transcend'in kendi hazırladığı SSD Scope isimli toolbox yazılımını da arkasına alan MTS800 ve MSA370 serileri üçer sene garanti ile gelmekte.

 

 

Test-Masamız

İncelememizde Yer Alan Test Yazılımları:

 

ATTO

AS SSD Benchmark

Crystal Disk Mark

Anvil's Storage Utilities

IOMeter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hususî Teşekkürlerimiz - Our Special Thanks For:

 

- Desert Fox 800W PSU için In Win'e

- Commando Serisi 2 x 4GB DDR4-3466 Ram kiti için Apacer'a

- NH-L9x65 işlemci soğutucusu için Noctua'ya

- AIDA64 yazılımı için FinalWire'a

- HD Tune yazılımı için EFD Software'e

Girizgâh