ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Silicon Power Velox V70 ( 240GB ) İncelemesi: Farklı bir SandForce Denemesi

Yazar: 22-08-14  16:09

Mâlûmunuz ilk incelememiz SanDisk Ultra Plus idi. O vakitlerde test sistemimiz AMD APU tabanlıydı. Türkiyeli bilgisayar kullanıcılarının ekserîsi Intel işlemci ve anakart sâhibi olduklarından akıllarda soru işâreti kalmaması için biz de Intel Z87 tabanlı bir sisteme geçiş yaptık. Ardından yeni sistemimiz ile Kingston SSDNow V300 incelemesini yaptık.

 

 

Yeni test sistemimizi yine kendi imkânlarımız ile te'min ettik. Ziyâretçilerimize husûsen sunmak istediğimiz SSD Labs Gerçek Dünyâ testlerini ihtiyaç duyduğumuz birkaç donanımın mevcud olmamasından ötürü ertelemek durumunda kaldık. Nasîb olursa ileriki zamanlarda gerekli donanımları sağlamanın ertesinde ilgili testleri de yapıp incelemelerimize eklemeyi umuyoruz.

 

 

 

SSDLabs-Olcum-Usulu

 

 

 

Test Usûlümüz

 

 

Testlerimize evvelâ sentetik diye tâbir edilen ve kısmen basit yapılar ihtivâ eden benchmark yazılımları ile başlayacağız. Fakat, bu sentetik testleri kısa tutacağımızı belirtelim. Çünkü SSD teknolojisi hâlihazırda epey gelişmiş durumdadır ve katı hâl diskleri belli bir hız bariyerini geçmiştir. Hâliyle bu sentetik benchmark testleri de bir noktaya kadar isâbetli ölçüm yapabilmektedirler. Ve bize göre bir kıstas olmaktan uzak olsalarda, kendilerini, SSD'lerin umûmî performansını tespitde bir işâret şeklinde ele almaktayız.

 

 

Şunu da ifâde etmek isteriz ki, tüketici sınıfı için mevzû bahis sentetik testler kâfîdir. Çünkü son kullanıcıların ekserîsi umûmî bilgisayar deneyimlerini artırmak, HDD'lerin sebebiyyet verdiği menfî tecrübelerden berî olabilmek adına SSD terfîsi düşünmektedirler. Velhâsıl kelâm, müşahhas, yâni somut ve anlaşılması kolay netîceler görmeyi arzu ederler. İş bu sentetik testler de SSD tercihlerinde kendileri için yeterli gelecektir.

 

 

Fakat, tıpkı hayâtın kendisi gibi, kabına sığmayan bâzı son kullanıcılar bilginin hep fazla ve değerli olanını taleb ederler :)

 

 

Hem kendileri hem de SSD'leri daha büyük çaplı işler için düşünen kullanıcılar için bir kandil olabilmesi adına '' Ağır Uygulamalar '' şeklinde ifâde ettiğimiz ve SSD'leri gerçek mânâda terletebilen testlerimizi de icrâ etmekteyiz. Bunlar da Anvil's Benchmark ve IOMeter olacaktır.

 

 

Ziyâretçilerimizin mâlûmudur ki daha evvel yapmış olduğumuz iki incelemede hedef SSD'yi sisteme bağlıyor ve üzerine işletim sistemi kurarak testleri o şekilde gerçekleştiriyorduk. Lâkin bu sefer köklü bir değişikliğe gitmeyi münâsib gördük ve hedef SSD'yi sisteme ikincil depolama birimi olarak bağladık. Yâni test bilgisayarımızda işletim sisteminin kurulu olduğu bir depolama cihazı mevcud. Hedef SSD'yi de ikincil olacak şekilde bağlayarak ölçümlerimizi bu usûlde gerçekleştirmeye karar verdik. Buradaki gâye de, katı hâl disklerinin vaad ettiği âzamî performansı tesbit için arka plânda onları meşgûl edebilecek herhangi bir unsurun bulunmaması ve üretici firmaların beyânatları ile örtüşebilmesidir. Ecnebî sitelerde de incelemeler dâima bu şekilde yapılmaktadır. Üzerine işletim sistemi yanında muhtelif yazılımların da kurulmuş olduğu bir katı hâl diskinin performansı, incelememizde elde ettiğimiz puanlardan %5 - 10 kadar düşük çıkabilir. Ki bu da pek doğal bir netîcedir ve aradaki bu cüz'î farkı günlük kullanımda müşâhede etmek de nâmümkündür.

 

 

IOMeter testlerimizi ise sıralı ve 4K yanında sıra derinliği cihetinden genişlettik. Bunun yanında verî tabanıdosya sunucusuweb sunucusu ve iş istasyonu gibi  enterprise, yâni müesseselere hitâb eden sahalara yönelik ölçümlerimizi de ekledik. SSD tercîhini âzamî performansa göre yapan kullanıcılar için bir de, doluluk esnâsında zuhûr eden performans düşüşlerini kayıt altına aldığımız uygulama testimizi de incelememize dâhil ettik. Bu sefer HD Tune ile yazma testleri de gerçekleştirdik.

 

 

 

 

Test sistemimiz şöyledir:

 

 

 

 • Anakart: Asus Z87 Gryphon
 • İşlemci:  Intel Haswell i7 4770K
 • İşlemci Soğutucu:  Stok Fan
 • RAM: 8GB Corsair Vengeance DDR3 1600MHZ CL9 ( 2x 4GB , Çift Kanal )
 • Ekran Kartı: Dâhili Intel HD 4600
 • Ses Kartı:  Dâhili Realtek® ALC892 8-Kanal HD Audio
 • Depolama Birimi: Seagate 600 480GB
 • Kasa: -
 • PSU: In Win Desert Fox 800W
 • Monitör: LG IPS236 23.6''
 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1

 

 

Husûsî Teşekkürlerimiz - Our Special Thanks Goes To:

 

 

- Desert Fox 800W PSU için In Win'e

 

- AIDA64 yazılımı için FinalWire'a

 

- HD Tune yazılımı için EFD Software'e

 

 

 

 

 

Bilgisayarımızın Son Durumu

 

 

- Anakartımızın güncel sürücüleri yüklüdür, hâlihazırdaki Bios sürüm numarası: 1802

 

- Bios'da AHCI mod faâl durumdadır.

 

- Silicon Power Velox V70'in firmware'i günceldir, numarası: 560A

 

- Testlerimiz boyunca işlemcimizin güç tasarruf özelliği ve UEFI komutları faâl, yâni açık hâldedir.

 

 

 

 

 

Testlerimizde Kullandığımız Yazılım ve Uygulamalar:

 

 

 

 

 

 

Son olarak, sentetik testlerimize başlamadan evvel Crystal Disk Info ile Velox V70'in ekran görüntüsünü paylaşalım:

 

 

Silicon-Power-V70-240GB-CDI

 

 

 

Test Masamız ve Ölçüm Usûlümüz