ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Silicon Power Velox V70 ( 240GB ) İncelemesi: Farklı bir SandForce Denemesi

Yazar: 22-08-14  16:09

Silicon Power, Tayvan merkezli olup 2003 senesinde çalışma hayâtına başlamış bir firma. '' Memory is Personal - Hâtırâlar Kişiseldir '' şiârıyla yola çıkan firma işe evvelâ hâfıza kartları, USB bellek ve muhtelif taşınabilir depolama çözümleri ile başlar. 2006 senesine gelindiğinde yurtdışındaki başarılı ticârî faaliyetleriyle dikkâtleri üzerine çekmeyi başarır ve ' Tayvan'ın Yükselen Yıldızı ' ödülünü almaya hak kazanır.

 

Firmanın yükselişi ilerleyen senelerde de devâm eder. Tayvan'daki merkez ofisleri hâricinde zamanla Hollanda, Japonya, Rusya ve Çin'de de büroları açılır. Ve Silicon Power günümüz îtibâriyle 100'den fazla ülkeye ihrâcât yapabilen, ayrıca belli ürün grupları ile de kullanıcıların teveccühüne mazhâr olmuş bir şirket hâline gelmiştir.

 

Silicon-Power-Logo-2

 

Gelelim işin bize taâllûk eden kısmına. Silicon Power ilk katı hâl diskini 2008 senesinde piyasaya sürer. O günlerde el yakmaktan öteye geçmeyen SSD'ler tüketiciler için pek bir mânâ ifâde etmez. Kaldı ki çeşitlilik ve farklılığın da pek az olduğu o günlerde firmanın ilk çözümlerini teşkîl eden mevzû bahis modeller istenileni vermez. Bu devârân 2010'a kadar devâm eder. O günlerde yıldızı parlamış olan SandForce kontrolcülerine bir hücum vardır ve Silicon Power da sıradaki yerini alır. SF-1222 yongasını taşıyan V20 ile bu sahada kendinden söz ettirmeye başlayan şirket 2012 senesinde SandForce'un SF-2281 denetleyicileri ile donattığı yeni serîlerini duyurur.

 

İşte bugün test masamıza misâfir olan Velox V70'in vücûda gelişi de o günlere dayanır. İki sene evvel raflardaki yerini almış bulunan bu serî Silicon Power'ın hâlihazırdaki en güçlü SSD âilesini teşkîl etmekte. Velox V70, aradan geçen bunca vakte rağmen henüz eskimiş bir serî değil. Fakat firmanın o günden bu yana kullanıcıların beğenise sunduğu yeni disklerin hemen hepsi birbirleriyle yakın özellikleri taşımakta. Biri hâriç hepsi SandForce kontrolcülü ve vaâd ettikleri performans değerleri neredeyse aynı. Şimdi Velox V70'in teknik özelliklerine bakalım:

 

Teknik Özellikleri:
 • Marka:

  Silicon Power

 • Model:

  Velox V70

 • Kapasite:

  240GB

 • Kontrolcü:

  SandForce SF-2281

 • NAND Bellekler:

  Toshiba 32nm MLC Toggle-Mode

 • Arayüz:

  SATA III ( 6Gbps )

 • Okuma ve Yazma Hızları:

  550 / 520 MBs ATTO

 • IOPS:

  ? Okuma , 85.000 Yazma

 • Boşta Güç Tüketimi:

  -

 • Yük Altında Güç Tüketimi:

  -

 • Yapı, Kalınlık ve Ağırlık:

  2.5'' , 9.5mm , 59 gram

 • MTBF:

  ?

 • Garanti:

  5 Sene

 • Türkiye Müvezzî:

  Boğaziçi

 

 

Teknik özellik tablosu kaliteli Toshiba NAND'lar hâricinde diğer SF-2281 kontrolcülü disklerden pek farklı değil. Çünkü görmüş olduğunuz sıralı değerler ATTO üzerinden hesablanarak verilmekte. Lâkin Silicon Power kendi sitesinde V70'in CMD ( Crystal Disk Mark ) ve AS-SSD ile tesbît edilmiş sonuçlarını da kullanıcılar ile paylaşmakta. Test masamızdaki 240GB'lik numûnenin AS-SSD değerleri firmanın belirttiğine göre 480 / 300MBs şeklinde. Serî, 120GB, 240GB ve 480GB olmak üzere üç farklı kapasitede hazırlanmış.

 

Velox V70 2.5'' yapıda bir SSD. Kasa kalınlığının 9.5mm olduğunu görmekteyiz ki bu da serînin bu yönüyle günümüze pek ayak uyduramadığını ifâde eden bir diğer unsur.

 

Silicon-Power-V70-240GB-Back

Silicon-Power-V70-240GB-Front

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V70'in ön yüzü bakır renkli olan metâl bir kasası var. Arka kısmı ise kömür karası renginde. Bugün kadar incelemesini yaptığımız diğer SSD'lerin aksine V70'in üzerinde herhangi bir etiket bulunmuyor. Ürünün serî numarası ise diskin köşesine kalitesiz bir lâzer yazıcıyla yakılmış. Yâni olurda bu yazı silinirse disk hakkındaki yegâne üretim bilgisi de ortadan kalkmış oluyor. Bu biraz garib. Zamânındaki en iyi NAND Flash yongaları ile donattığı bir katı hâl diskinn tasarımında da daha dikkâtli olunması lâzım gelmez miydi, diye düşünmeye başlıyoruz.

 

Metâl kasa diskin çalışma sıcaklığını serin tutmaya çalıyor. Hammaddesine rağmen ağırlığı da yüksek değil, sâdece 59 gram.

 

Silicon-Power-V70-240GB-Controller

 

Serînin kontroncüsü daha evvel de ifâde ettiğimiz üzere SandForce SF-2281. Yonganın üzerine baktığımızda VB1 ibâresini görmekteyiz ki bu da kontrolcü sürümünün eski olduğu göstermekte. Çünkü SF-2281 kontrolcüsü pazara ilk çıktığından îtibâren günümüze kadar 4 güncelleme almış durumda. Ve hâlihazırdaki güncel sürüm de VB4 kodunu ihtivâ etmekte. SandForce, yaptığı her güncellemede kontroncüyü hem yeni nesil NAND'lara uyumlu hâle getirmeye hem de yonganın güç tüketimini düşürmeye çalışmış idi. Yâni Silicon Power V70 bu konuda maalesef pek bir yenilik sunamamakta.

 

Daha evvelki incelemelerimizde de belirtmiş olmamıza rağmen burada da hızlıca bir kez daha tekrâr edelim. SandForce SF-2281 kontrolcüsü çift çekirdekli bir yapıya hâiz olup toplamda 8 kanalda NAND yongaları ile haberleşebilmektedir. Kendine münhasır DuraWrite ve DuraClass teknolojileri ile NAND Flash bellek ömrünü artırırken write amplification değerini de düşürmeye çalışır.

 

İşin firmware kısmında Silicon Power'ın kendi imzâsını görüyoruz. Bu esâsında biraz şaşırtıcı bir bilgi. Çünkü katı hâl disklerinde SandForce kontrolcülere yer veren üreticilerin hemen hepsinin firmware husûsunda elleri kolları bağlıdır ve yeni bir firmware için hepsi SandForce'un kendini beklemek zorundadır. Bugüne kadar bunun bildiğimiz tek istisnâsı vardı, o da Intel. Müşâhede ettiğimiz kadarıyla Silicon Power da bu listeye adını yazdırmış durumda. Geçtiğimiz senelerde memleketimize bir ziyâret gerçekleştiren firmanın pazarlamadan mes'ûl başkan yardımcısı Alice Hu, katıldığı bir röportajda kendilerinin de SSD'leri için bir firmware hazırladıklarını ve bunu SandForce'a götürüp '' mûteber '' te'yidi aldıktan sonra katı hâl disklerine aktardıklarını ifâde etmiş idi. Bakalım Silicon Power'ın kendi firmware desteği ve Toggle-Mode Toshiba NAND'lar performansa nasıl tezâhür edecek, bunu ilerleyen sayfalarda birlikte göreceğiz.

 

Silicon-Power-V70-240GB-NAND-Flash

 

Velox V70'de kullanılan NAND Flash bellekler Toshiba'nın 32nm üretim tekniği ile vücûda getirmiş olduğu MLC tipi Toggle-Mode bellekler. Baskı devre kartı üzerinde toplamda 8 adet NAND paketi bulunuyor. Hepsi de PCB'nin arka yüzüne BGA usûlüyle dikilmiş. Ön yüzde sâdece kontrolcü yer alıyor.

 

Bu NAND belleklerin Gbit değeri de 64. Vaâd ettikleri döngü sayısı hakkında maalesef Silicon Power'dan sâdır olan bir mâlûmat yok. Fakat o vakitler muhtelif disklerde de görmüş olduğumuz müşâbih ( benzer ) Toshiba NAND'ların ömrü 3.000 devir idi. Zannediyoruz ki bunlarda böyledir. Çünkü Toshiba mâlîyetleri kısmak için aynı üretim bandından biri yüksek biri düşük kaliteli bellek üreten bir firma değil. Bu arada, yongaların serî numarası THS8TEG8DDJBA8C.

 

V70 için belirlenen over-provisioning değeri %7. Her zamanki gibi kontrolcünün SandForce olmasından ötürü devre kartı üzerinde bir tampon bellek bulunmuyor. Disk içerisindeki verîleri şifreleme işi ise AES-128bit'e emânet. SF-2281 kontrolcüsü esâsında AES-256'de destek vermekte. Fakat Intel'in ortaya çıkardığı bir olay ertesinde denetleyicinin aslında sâdece 128-bit'i çalıştırabildiği oraya çıkmış idi.

 

 

Girizgâh