ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

SandForce SF-2281 ile Son Salvo – Beş Farklı Model İncelemede

Yazar: 17-02-16  13:33

İnsanoğlunun elinin değdiği herşey onun rengiyle renklenir, şekliyle şekillenir. Aynı kaide hayatın sadece belli noktalarıyla sınırlı kalmayıp tamamına şümûl edecek cihetde geniştir. Pek tabii ki tasarım sanatı da bundan nasiplenmiş ve bir tezâhürü de yarı iletken dünyası, yâni yonga üretiminde karşımıza çıkıvermiştir.

 

Hani halkımız arasında bir tâbir vardır ya; '' Zamanın eskitemediği filânca adam '' diye. Aynı deyim katı hâl disk endüstrisinde de geçerlidir. İşte bu incelememizin ana konusu, bugünlerde dâhi fiyat listelerinden eksik olmayan, sitemizin çoğu müdaviminin bu cümleleri okurken tahmin edeceği üzere, onca zamana karşı dimdik durmayı başarabilen yegâne kontrolcülerden biri olan SandForce 2281 yongasının günümüzdeki son temsilcileridir.

 

SandForce-Robot

 

Pazara çıkışının üzerinden tam 4 sene geçmiş olmasına rağmen aldığı ufak güncellemeler ile bugün hâlâ kayda değer satış rakamlarına ulaşan SandForce tabanlı katı hâl disklerine hayat veren bu SF-2281 kontrolcüsü üzerine dünya çapında günümüzde değin sayısı yüzleri aşan incelemeler yapılmış, onlarca makâle yazılmış ve çizilmiştir. Gösterdiği bu fevkalâde başarıyı hem zamanının en hızlı Flash kontrolcüsü olmasına, ki endüstriyi 500MB/s aktarım hızları ile ilk tanıştıran yongadır kendileri, hem de kolay ve zahmetsiz erişilebilirliğine borçludur.

 

En parlak devirlerini yaşadığı 2011 ve 2012 senelerinde SSD endüstrisinin lokomotifi hâline gelen SF-2281'in peşinden bir yandan Marvell, diğer yandan Samsung ve OCZ de sağlam kontrolcüler geliştirmeye başlamışlardır. Takip eden yıllarda sırasıyla önce duraklama, ardından da gerileme dönemlerini idrak eden SF-2281 bugün itibâriyle ülkemizde yine azımsanamayacak bir pazar payına sahiptir.

 

Biz de bu noktadan hareketle memleketimiz kullanıcısının, raflarda karşısına çıkan muhtelif SF-2281 tabanlı disklerin hem kendi aralarında hem de Marvell, OCZ ve JMicron gibi kontrolcü üreticisi başka firmaların muâdil yongalarıyla mukâyeseli performans testlerini yakından görebilmesi adına hepsini bu incelememizde toplamayı münâsip gördük. Haydi buyrun.

 

SandForce-SF2281-TT

 

Her birinin teknik özelliklerini topladığımız yukarıdaki tablonun merkezini sayıları dördü bulan SF-2281 tabanlı diskler teşkîl etmekte. Ki bunlar da hâlihazırda memleketimizde en çok satılan SandForce kontrolcülü SSD'lerdir. Tablonun en sağına doğru SanDisk Ultra Plus'ı görmektesiniz ki o da son aylarda makûlleşen fiyatı ile tercih listelerinde üst basamaklara yükselmeyi başarmış bir seridir. Onun hemen yanındaki ise bir buçuk sene kadar evvel incelemesini yapmış olduğumuz KingFast F8 serisi yer almaktadır. JMicron üretimi bir kontrolcüyle gelen bu serinin memleketimizde satışı bulunmasa da performans cihetinden SandForce SF-2281'in rakibi olduğundan onu da testlere dâhil ettik.

 

Başta performans testlerimiz dâhil olmak üzere incelememizin, ağırlıkla listemizdeki SF-2281 tabanlı rakip modellerin arasındaki farkı ortaya çıkarmak minvâlinde seyredeceğini şimdiden ifâde edelim ve unutulmaz kontrolcünün özelliklerini kısaca bir kez daha hatırlayalım.

 

www.SSDLabs.net

 

SandForce'un, Tensilica firmasından lisanslayarak aldığı DC 570T isimli mikro işlemcisinin muhtelif algoritmalar ile harmanlanmasıyla vücûda gelen SF-2281 kontrolcüsü 8 kanallı bir yapı arz eder. Hem ONFi hem de Toggle tabanlı SLC ve MLC türü NAND Flash belleklerle uyumlu olan kontrolcü bugüne kadar 4 kez güncelleme almış ve an itibâriyle 20nm NAND'larla da kullanılabilmektedir. Malûmaneniz SandForce'un bu kontrolcüleri hârici bir tampon belleğe ihtiyaç duymamaktadır.

 

Az yukarıda müşâhede ettiğiniz teknik özellik tablosunun en solunda yer alan ADATA SP900'ün bir istisnâsı var ki, o da güç aldığı kontrolcünün SF-2241 modelini baz almasıdır. Bu yonganın düz SF-2281'lerden yegâne farkı da kontrolcü kanal sayısının 8 yerine 4 olmasıdır. Azalan kanal sayısıyla birlikte güç tüketimi de düşmekte, lâkin aynı zamanda performanstan da bir miktar feragât edilmektedir. Daha açık bir tâbir ile SF-2241 yongası, SF-2281'in Lite, yâni hafif bir çeşitidir.

 

SF2281-Diagram

 

Azamî 512GB'ye kadar kapasite sunabilen kontrolcü temelde 550 MB/s sıralı okuma, 500 MB/s de yazma yanında 60K / 20K IOPS hızlarına ulaşabilirken, az yukarıdaki tablomuzda görüldüğü üzere üreticiler, disklerinde yer verdikleri NAND türü ve firmware'e göre münferit performans değerleri vaâd etmekteler.

 

SandForce kontrolcüleri diğer tüm rakiplerinden ayıran husus da veriyi sıkıştırarak işlemeleridir. Şöyle ki, misâl diyelim 3MB boyutunda bir dosyası hazırladınız ve bunu bilgisayarınıza kaydedeceksiniz. İşletim sisteminiz bu yazma işlemi için 3MB sahayı ayarlar ve işlemlere başlar. Lâkin hedef veri kontrolcüye vardığı anda sıkıştırılmaya başlanır ve takriben 1.5MB'ye kadar küçültülerek NAND Flash belleklere öylece yazılır. Bu sayede hem write-amplification değeri düşürülürken hem de NAND'ların yazma ömrü uzatılmış olunur. İşin garip tarafı ise işletim sisteminin bu teferruattan habersiz oluşudur.

 

Bu sıkıştırma mekanizmasının dikkata şayân yönü şudur ki, işlenmesi istenen hedef veri eğer ki zâten sıkıştırılmış bir data ise işte SandForce'ların şahlanışı tam da burada başlamaktadır. Yâni, bilgisayarınıza o an emrini verdiğiniz komutun tamamı ya da bir kısmı sıkıştırılmış dosya ihtiva ediyorsa, o sıkıştırılmış dosya nisbi kadar SandForce kontrolcülerin de okuma ve yazma performansı yükselmektedir. Meselenin hülâsası ve bu konu hakkında detaylı bilgi için, müstakilen ele aldığımız şu makâlemizden de istifâde edilebilir.

 

SandForce-RAISE-ECC-

 

SSD kontrolcü tasarımında kendine has bir yol izlemeyi seven SandForce, kontrolcü ve NAND Flash yongaları arasındaki veri aktarımı esnasında zuhûr eden hataları düzeltme vazifesini gören ECC ( Error Correction Code ) mekanizmasının, günümüzde kontrolcü üreten firmaların en çok başvurduğu BCH motoru yerine kendi geliştirdiği RAISE isimli komutsetini kullanmıştır. Mûtad BCH motorlarından daha verimli çalıştığı SandForce tarafından ifâde edilen RAISE'ın, diskin çalışma kararlılığını artırdığı yine belirtilenler arasında.

 

Veri şifrelemede AES 128-bit ile gelen kontrolcü, bunun daha gelişmiş sürümü olan 256-bit'e kâğıt üzerinde de destek veriyor görünse de, zamanında Intel'in yaptığı bir tetkik ertesinde SF-2281'in aslında AES 256-bit şifreleme yapamadığı ortaya çıkmıştır. Yâni bu kontrolcüler şifrelemeyi ancak AES 128-bit tekniği üzerinden yapabilmekte.

 

Serilerin kutu içerik fotoğrafları için Galeri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Girizgâh