ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Samsung 840 Pro 256GB İncelemesi: Üç Yıldızın Yükselişi

Yazar: 26-06-14  0:43

Katı hâl diski pazarının günümüzdeki en etkili oyuncularından biri olan Samsung'un hikâyesi bilinmeye şâyândır. SSD Labs olarak firmanın ilk katı hâl diskini incelememiz hasebiyle yakın târihin sayfalarını karıştırıp okuyucularımı şöyle eskilere biraz götürmeyi münâsib gördük.

 

Samsung-Logo-

 

Samsung'un depolama teknolojilerine duyduğu ilgi seksenli yıllara kadar uzanır. 1992 senesinde dünyânın ilk 64Mb ( 8MB ) DRAM modülünü geliştiren firmanın ismi ileride artık başka ilklerle birlikte de zikredilir olacaktır. Takvimlerimiz 2004 senesini gösterdiğinde Samsung bu sefer yine endüstrinin ilk 8Gbit, yâni 1GB'lik NAND Flash belleğini duyurur. Îcadlarını hızlı bir şekilde pazarlama imkân ve kâbiliyetlerine de sâhib olan firmanın ilk NAND müşterisi de bildiğimiz kadarıyla Apple olur ve 2005'den günümüze kadar gelen vetîre boyunca  bu sahada Samsung'a en çok kazandıran şirket ünvânını korumayı başarır.

 

Tam da o senelerde keşfedilen MLC tipi NAND Flash bellekler endüstride heyecan yaratmış ve o güne değin kâhir ekseriyetle RAM'lerden vücûda getirilen SSD'lerde artık NAND Flash kullanımının önü açıldığı firmalarca müşâhede edilmiştir. Bu pazarın geleceğini iyi okuyan Samsung 2005 senesinde katı hâl diskleri sahasını kendisi için stratejik ehemmiyet arz ettiğini îlân eder ve çok geçmeden ilk 1.8'' ve 2.5'' SSD'lerini çıkarır. Ki bu hamle pazarın umûmu için de pek büyük bir mânâ taşımaktadır, çünkü Samsung'un firma bazında bir sene evvelki kârı 55.2 milyar dolardır ve bu da onu SSD pazarının ilk milyarder firması kılacaktır.

 

Samsung-840-Proİlk SSD denemeleri bekleneni pek veremeyen Samsung'u diğer firmalara NAND te'min eden ve devamlı geride duran mevkiinden çıkaran tecrübesi de 470 serîsi ile gerçekleşti. O vakitler pazardaki mevcud JMicron, Indilinx ve Intel gibi üreticilerin kontrolcülerini taşıyan katı hâl diskleri ile performans cihetinden rekâbet edebilir konuma gelen Samsung'un ismini son kullanıcılar îndinde teveccühe mazhâr kılacak olan ise 2011 senesinde çıkardığı 830 serîsi olacaktı. O günlerde pazardaki taşları yerinden oynatan ve her tarafa yayılan SandForce ikinci nesil kontrolcülerini teşkîl eden SF-2281'lerin karşısında artık güçlü bir rakib vardı. Devâsa NAND üretim te'sislerine, güçlü bir ar-ge ekibine ve her yönüyle geliştirilmiş yeni kontrolcülere sâhib olan Samsung'un plân ve hazırlıkları daha büyüktü ve firma 2012'nin eylül ayında 840 ve 840 Pro katı hâl disklerini piyasaya sürdü.

 

Düz 840 serîsi TLC tipi NAND Flash bellekler ile gelmekte ve yine SSD endüstrisinde bir ilki teşkîl etmekteydi. 840 Pro ise firmanın tepe seviye için hazırladığı katı hâl diskleriydi de MLC tipi NAND Flash belleklerden müteşekkildi. Yabancı kaynaklı sitelerde bolca mevcud oluşu ve satışa çıkışının üzerinden bir buçuk sene gibi uzun bir vakit geçmesine rağmen 840 Pro'nun memleketimizde intizamlı bir incelemesinin bulunmayışı bizi bu incelemeyi yapmaya sevk etti.

 

Samsung-840-Pro-Teknik-Ozellik-Tablosu

 

Teknik özellikler tablosundan da müşâhede ettiğimizü üzere 840 Pro serîsi üç farklı kapasitede hazırlanmakta. Serî satışa sunulduğu ilk günlerde ortalıkta bir de 64GB'lik bir modelin bilgisi dolaşmaktaydı. Fakat bu model sonraları gözden kayboldu. Serînin sıralı, 4K ve IOPS hızları etkileyici. SSD'lerde kapasite yükseldikçe performans da ona muvâzî bir şekilde artmaktadır. Fakat, taban modelleri, yâni 120 / 128GB kapasiteleri tüm SSD'lere baktığımızda yazma hızlarının bâzen 130 MBs'den başladığını dâhi görürürüz. Bunun en bilinen misâli de Crucial M500'lerdir. SanDisk Extreme II'de bu rakam 340 MBs'dir. Samsung 840 Pro 128GB'de ise bu rakam 390 MBs'dir ki bu hâliyle düşük kapasiteli katı hâl diskleri arasında en hızlısını teşkîl etmektedir.

 

Samsung-840-Pro-Front

 

Samsung'un 830 serîsiyle kazandığı tecrübelerin yanında tamâmı yenilenmiş kontrolcü, NAND ve firmware ile vücûda getirdiği 840 Pro serîsi 2.5'' yapıda gelmekte. Kalınlığı 7mm. Ağırlığı 53 gram olan 840 Pro bu yönüyle de şu âna kadar incelediklerimiz arasında Corsair Neutron GTX ile birlikte en hafif katı hâl disklerinden biri. Ki bu hâliyle hafifliğin öne çıktığı Ultrabook'lar için de uygunluk arz etmekte. 840 Pro'nun kasası ince metâl-plâstik karışımı bir alaşımdan müteşekkil. Ayrıca kasanın üst köşeleri boydan boya tıraşlanmış ve bu da ona güzel bir görünüm kazandırmış. Bu tıraşlamayı iPhone 5'lerden de hatırlıyoruz. Hem mezkûr telefon hem de iPhone 5'in 2012 senesinin eylül ayında satışa sunuldukları da bir diğer ayrıntı :)

 

Samsung-840-Pro-PCB

 

Samsung'un 470 serîsinde yer verilen kontrolcü MAX idi. Bir süre sonra yenilenlemeye tâbii tutulan serîde MBX denetleyicisine geçildi, fakat yine de umulan başarıyı getiremedi. Ardından 830 serîsinde MDX kontrolcülerine geçildi. 840 Pro'da ise Samsung'un 4. nesil SSD kontrolcülerini teşkîl eden MDX'ler sahne aldı. Temelinde 3 adet ARM Cortex R4s çekirdeği bulunan bu kontrolcünün çalışma saât hızları da 300 Mhz'ye çıkarılmış durumda.

 

Samsung 840 Pro'da baskı devre kartının sâdece ön yüzü kullanılmış. Burada sekiz adet NAND Flash yongası bulunuyor. PCB'nin arka kısmı ise boş tutulmuş. Bu da serînin toplam ağırlığının düşük tutulabilmesinde bir diğer unsur.

 

Samsung-840-Pro-Controller

 

NAND Flash bellekler ile haberleşmesinde kendisine yardımcı olması için MDX kontrolcüsünün hemen üzerine yine Samsung'un kendi üretimi olan 512MB kapasiteli bir LPDDR2-1066 DRAM modülü yerleştirilmiş. Buradaki LP ibâresinden kastedilen Low Power ( Düşük Güç )'dür. Bu şekilde güç tüketimi mümkün mertebe aşağıya çekilmeye çalışılmış. Tampon belleklerin düşük güç tüketimlilerden seçilmesi de isâbetli, çünkü bu modüller sistem açık kaldığı müddetçe devamlı çalışmakta ve kontrolcü ile teşrik-i mesâî hâlinde bulunmaktadır.

 

Samsung 840 Pro ayrıca AES 256-bit şifreleme motorunu da taşımakta. Tüketicilerin ekserîsi için pek birşey ifâde etmesede verî emniyetini ehemmiyetli gören bâzı kullanıcıların aradığı bir özelliktir sağlam şifreleme.

 

Samsung-840-Pro-NAND

 

840 Pro'nun NAND kısmına geldiğimizde ise Samsung'un yine kendi îmâlâtı olan 21nm üretim tekniğiyle hazırlanmış MLC tipi Toggle-Mode 2 Flash bellekleri görmekteyiz. Evvelki incelemelerimizde de ifâde ettiğimiz üzere NAND'lar kendi başlarına kontrolcü ile iletişim kuramamaktadırlar. Arada muhakkak bir NAND arayüzünün mevcûdiyeti de gerekir. Günümüzdeki tüm NAND Flash bellekler arayüz konusunda ikiye ayrılmış durumdadırlar. Kimisi ONFi'yi tercih ederken Samsung ve Toshiba / SanDisk de biraz daha hızlı ve kaliteli olan Toggle-Mode'u kullanırlar. O sebebdendir ki firmalar tepe seviye ürünlerinde ekseriyetle Toggle-Mode NAND'lara yer verirler. Bâzı okuyucularımızın hatırlayacağı üzere bu NAND'lar ile memleketimiz kullanıcılarının ilk tanışması da OCZ'nin Vertex 3 Max IOPS modeli ile olmuştur.

 

Kontrolcünün rahat çalışabilmesi için tahsîs edilen over-provisioning sahası %7'lik bir kısımdan müteşekkil. NAND'ların yazma döngü sayısı da 3.000'in birazcık üstünde. Ki bu son kullanıcılar için yüksek bir değer sayılır. Fakat burada MDX kontrolcüsünün write amplification'ı ne kadarda tutabildiğine de bakmak lâzım. Samsung bu konuda bir bilgi paylaşmamış. NAND'ların serî numarası da K9HFGY8U5A-CCK0.

 

MDX kontrolcüsü esâsında 1TB'ye kadar NAND taşıma kâbiliyetine hâizken Samsung böyle bir modele yer vermemiş. Zannediyoruz ki 21nm üretim tekniği ile sekiz NAND paketine 1TB'yi sığdırmak pek kârlı bir girişim olmayacağından Samsung bu yola hiç girmemiş. Ki daha sonraları çıkan ve 19nm'de hazırlanan NAND'lardan vücûda getirilen 840 EVO'da firmanın ilk TB sınıfı katı hâl diskleri de satışa sunulmuşdu. Yâni mes'ele kâra bakıyor.

 

 

Girizgâh