ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

OCZ Vertex 460 240GB İncelemesi: Yeni bir Yüz

Yazar: 25-04-14  12:32

OCZ-Vertex460---
İçine düşmüş olduğu mâlî buhranlar ile iki seneye yakındır uğraşan OCZ geçtiğimiz kasım ayının sonlarına doğru iflâs bayrağını çekmişti. Akıllara hemen firmanın âkıbeti gelmiş ve hemen sonrasında NAND devi Toshiba, firmanın tüketici ve enterprise SSD bölümlerini 35 milyon dolar karşılığında satın aldığını duyurmuştu. Takrîben iki ayı bulan satın alım işlemleri ertesinde Toshiba, OCZ'yi müstakil bir mevkiide bırakarak tamâmen kendi SSD grubuna dâhil etmemiş, fakat şirket ismini OCZ Storage Solution'a değiştirmeyi uygun görmüştü. İflâs hengâmesinde iken zor şartlar altında geliştirilmesine devâm edilen Vertex 460 serîsi katı hâl diskleri de satın alım işlemlerinin bitiminden birkaç hafta sonra piyasaya sürüldü.
Burada altını çizmek isteriz ki Vertex 460, yeni ismi ile OCZ Storage Solution firmasının ilk çıkardığı ürün olmakla berâber kökeni esâsında OCZ'ye âiddir. Yâni bu serîde Toshiba'nın kendi çizgilerini görmek mevzû bahis değildir. Evet, serîde Toshiba üretimi NAND'lar kullanılmakta, fakat bunlar da OCZ'nin henüz iflâs başvurusu evvelinde Toshiba'dan te'min ettiği yongalardır.

 

Vertex 450'nin halefi olarak karşımıza çıkan 460 serîsi esâsında firmanın giriş - orta seviye SSD çözümlerini teşkîl etmekte. Fakat OCZ'nin üzerinde yaptığı, daha doğru bir ifâdeyle yapmaya mecbûr kaldığı güncellemeler ile Vertex 460, firmanın ürün yelpâzesinde tepeye konumlandırdığı Vector 150'lere yaklaşmış durumda.

 

 

OCZ-Barefoot3-SSD-Mukayesesi

 

 

OCZ böyle bir hamleye mecbûr kaldı çünkü birkaç seneden beri pazarda kendini iyice hissettirmeye başlamış olan Samsung 840 Pro ardından çıkardığı EVO serîsi ile uygun fiyata yüksek performans vaad ederek kullanıcıların ilgi ve dikkâtlerini kendi üzerine çekmeyi başardı. Gidişât karşısında tedbir almak durumunda kalan firmaların başında gelen OCZ de Vertex 460 serîsini piyasaya sürer.

 

Tıpkı diğer donanım üreticilerinde olduğu gibi SSD îmâlâtçıları da îtimad verdiğini bildikleri katı hâl disklerinin reklâmını yaparken devamlı bir noktaya dikkât çekerler. Vertex 460'da da OCZ'nin altını çizdiği husus, serînin doluluk esnâsında performansını rakiblerine nazâran daha iyi koruyabildiği üzerine şekillenmekte. Durumun gerçekte de böyle olup olmadığını incelememizin ilerliyen sayfalarında birlikte görme imkânı bulacağız.

 

Indilinx'den devraldığı kontrolcü teknolojisini geliştirerek Barefoot 3'e tekâmül ettiren, yâni olgunlaştıran OCZ ilk Vector'lerden beri katı hâl disklerinde kendi denetleyicilerine yer vermekte, Vertex 460'da da ufak bir fark hâricinde durum aynı, ileride buna da değineceğiz. 120GB, 240GB ve 480GB olmak üzere üç farklı kapasite seçeniyle gelen serînin teknik özelik tablosu şu şekilde:

 

 

Teknik Özellikleri:
 • Marka:

  OCZ

 • Model:

  Vertex 460

 • Kapasite:

  240GB

 • Kontrolcü:

  Barefoot 3 M10

 • NAND Bellekler:

  Toshiba MLC 19nm Toggle-Mode

 • Arayüz:

  SATA III ( 6Gbps )

 • Okuma ve Yazma Hızları:

  540MB/s ve 525MB/s

 • IOPS:

  85.000 Okuma , 90.000 Yazma

 • Boşta Güç Tüketimi:

  0.6W

 • Yük Altında Güç Tüketimi:

  2.70W

 • Yapı, Kalınlık ve Ağırlık:

  2.5'' , 7mm , 115 gram

 • MTBF:

  2 Milyon Saat

 • Garanti:

  3 Sene

 • Türkiye Müvezzî:

  Henüz bulunmuyor

 

 

Tabloya bakışta dikkâtimizi ilk çeken nokta Vertex 460'ın ağırlığı oluyor. Diski elinimize ilk aldığımızda göründüğünden daha ağır olduğunu hemen hissediveriyoruz. Hassas tartımızun ibresinin 115 rakamına uzanması bizi haklı çıkarıyor. Bu değer beklediğimizin biraz üstünde.

 

 

Vertex 460'ın şimdi de umûmî görünüşü ve kutu içeriğine bakalım:

 

 

OCZ-Vertex-460-Box-Front

OCZ Vertex 460'ın kutu ön yüzü bu şekilde

 

 

 

 

 

 

 

 

OCZ-Vertex-460-Box-Back

Kutu arka yüzü

 

 

 

 

 

 

 

 

OCZ-Vertex-460-Inside-Box

Kutu içeriğinden Vertex 460'ın kendisi, bir adet 2.5'' den 3.5'' e çevirici aparat, gerekli vidalar, garanti kâğıdı ve OCZ'nin bu serî yanında hediye olarak verdiği Acronis True Image 2013 yazılımının orjinâl bir anahtarı geliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

OCZ-Vertex-460-Front

Vertex 460 ön yüz

 

 

 

 

 

 

 

 

OCZ-Vertex-460-Back
Arka yüzde ürün kodu ve serî numaranın yer aldığı etiket bulunuyor.

 

 

 

OCZ Vertex 460'ın kasası aliminyum metâldan müteşekkil. Corsair Neutron GTX'de tecrübe ettiğimizin aksine bu sefer daha sert bir alaşım ile karşı karşıyayız. Yukarıda da ifâde ettiğimiz üzere 115 gram ağırlığın sebebi kasanın bu hammaddesi olmalı.

 

SSD üreticileri eğer ki 7mm kalınlıkta bir disk üretiyorlarsa bundan muradları ince yapılı bilgisayarlara da hitâb etmek isteyişleridir. Mâlûmdur ki başta ultrabook'lar olmak üzere ebatları devamlı küçülen taşınabilir bilgisayarlarda inceliğin yanında hafiflikte kullanıcıların aradığı bir unsurdur. Bu noktada ihtiyaçlara zikretmiş olduğumuz iki cihetten de cevab verilebilmesi ehemmiyet taşımakta.

 

 

 

Şimdi incelememizin ikinci sayfasına geçebiliriz.

Girizgâh