ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

OCZ Vector 180 ve Trion 100 ( 120GB / 240GB ) İncelemesi

Yazar: 04-10-16  13:28
Anahtar kelimeler: , , , , ,

Âni güç kesintileri kullanıcıların her dâim korkulu rüyası olmuştur. Ki özellikle de üzerinde çalıştığınız bilgisayar ile mâişetinizi sağlıyan kullanıcılardan biriyseniz bahsettiğim tatsız tecrübe ile karşılaşma endişeniz hemen ikiye katlanacaktır. O an bitirmeye çalıştığınız işin tam da en mühim noktasındasınızdır ve bir anda ekran kararmaya, bilgisayarınızın fanları da nihaî sessizliğe doğru vites küçültmeye başlarlar. Hem sizin hem de SSD'nizin kâbusu gerçek olmuş, elektrikler gitmiştir.

 

ocz_vector_180_kutu_

 

Yukarıda anlattığım hâdise ile en az onlarca kez karşılaşmayanımız sanırım yoktur. Böyle bir senaryoda zâiyat vermemek gibi bir seçenek bulunmayıp bunun en küçüğü: o an üzerinde çalıştığımız işin buhar olması, ortancası, işletim sisteminin çökmesi, en büyük ve ciddî olanı da SSD'nin kendisinin ölmesidir.

 

İşte bu tür muhtemel durumlarda dikkâtli kullanıcı ve dikkâtsiz arasındaki fark da tıpkı ilk yardım eğitimi almış bir şoför ve almamış şoför arasındaki nüans gibidir. Gerekli eğitimi almış ve hazırlıklı davranan şoför / kullanıcı evvelâ sağlam bir araçla yola çıkar ve belli aralıklarla lastiklerinin vesâiresinin bakımını yaptırır. Eğer bir kaza olacak ise de zararı asgariye indirecek tüm sebeblere sarılır, değil mi ? İşte işin SSD teknolojisine temas eden kısmında OCZ'nin benzer bir hazırlığı var. Şöyle ki:

 

ocz-vector-180-amplified

 

Firma, günümüz SSD'lerinde ( daha çok kendi ürettiklerinde ) veri kaybına en çok sebebiyet veren unsur olan âni güç kesintilerinin önüne geçebilmek için kendi ürün yeplazesindeki en kuvvetli 2.5'' tabanlı seriyi teşkîl eden Vector 150 ailesini elden bir geçirerek ona katı kapasitör ilâvesi yapar ve onu en verimli şekilde idâre etmesi için birkaç ufak komutseti ekleyerek Vector 180 serisine tevdî eder. Firma bunun bütününe PFM+ ( Power Fail Management Plus ) ismini vermekte.

 

Az yukarıda zikrettiğim 3 tatsız durumu OCZ'nin ifâdeleri eşliğinde Vector 180 serisi üzerinden tekrar bir yorumlayayım. Firma diyor ki: O sırada üzerinde çalıştığınız bilgisayarın SSD'si Vector 180 ve siz bir Word dosyası hazırlamaktasınız, yâni dosya hacmi ufak birşeyler ile uğraşıyorsunuz. Ve o sırada elektrikler gitti. O üzerinde çalışmakta olduğunuz dosya eğer ki ( SSD'lerde veri yazımı: Kontrolcü > Dram > NAND şeklinde gerçekleşir ) o an zaten NAND'a yazılmış ise dosyanız, elektrik kesintisinde dâhi kurtulur. Yâni firmanın dediğine göre PFM+ teknolojisi NAND'a az evvel dâhi yazılmış olsa o an üzerinde çalışılan o ufak miktardaki veriyi kaybolmaktan kurtarabiliyor. Fakat veri eğer henüz Dram'de ise maalesef buhar oluyor.

 

ocz_vector_180_kapasitor

 

Firma, serinin ayrıca âni güç kesintileri neticesinde işletim sistemi çökmeleri ve kontrolcünün şaşırıp kendini kilitlemesi ( ölmesi ) gibi kazaların da önüne büyük oranda geçebildiği belirtmekte. Benim anladığım kadarıyla OCZ burada kısmî bir koruma sağlamış. Ki firma bunu kendi de dile getirmekte. Âni güç kesintilerine karşı kapasitörlü tam tekmil koruma metodu esasında enterprise sınıfı SSD'lerin çoğunda kullanılmakta.

 

OCZ'nin burada yapmaya çalıştığı ise düşük nitelikli bir muhafaza metodu olmuş. Çünkü enterprise ile aynı seviyede korumayı tüketici sınıfı bir SSD'ye de eklemek herhâlde firma için kendi ayağına sıkmak olurdu. Kaldı ki bu kapasitörler genel mâliyete bir miktar bindirmekte. Tüketicilerin alım gücü dışına çıkmamak gâyesi de buna eklenebilir.

 

ocz_vector_180_teknik_tablo_

 

Bunların hâricinde Vector 180'in selefi Vector 150'den hiçbir farkı yok. Kontrolcü koltuğunda yine üç çekirdekli yapısı ve 397Mhz hızlarında çalışan Barefoot 3 M00 yongası oturmakta. Bu kontrolcüye Toshiba'nın ikinci nesil 19nm MLC türü NAND Flash bellekleri eşlik etmekte. Bu NAND'lar için OCZ'nin vaâd ettiği yazma ömrü 5 sene boyunca hergün 50GB kadar. Yâni bu SSD'ler ile hergün 50GB veri yazsak 5 sene boyunca tık etmez, diyor firma.

 

Galeri: OCZ Vector 180 Serisi – Kutu İçeriği


ocz_vector_180_kutu_ocz_vector_180_kutu_arkaocz_vector_180ocz_vector_180_arkaocz_vector_180_pcbocz_vector_180_pcb_arka

 

OCZ Vector 180 serisinde veri şifreleme vazifesini AES-256bit motorları sırtlanmış durumda. Seri, 5 sene garanti ile gelmekte ve kutu içeriğinden diskin hâricinde bir adet 3.5'' çeviri aparat yanında Acronis True Image HD disk kopyalama yazılımının indirme anahtarı çıkmakta.

Vector 180