ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

OCZ ARC 100 ve AMD Radeon R7 ( 240GB ) İncelemesi

Yazar: 22-04-15  23:55

Sene 2007'de mütevâzi birkaç model ile atılan ilk adım. SSD pazarının hızla tırmanılan basamakları. Endüstride iz bırakacak türden yeni ürünler yeni anlayışlar. Kendiyle yarışma faslı. Büyük umutlar ve hep daha yukarısını gösteren ibreler. Bir anda şaşkına dönen çehreler. Çalkantılı ve bir o kadar da sancılı bir vetire. Dibe vuruşun getirdiği yıkıcı külfet. Uzanan bir yardım eliyle tekrardan yeşeren ümitler.

 

Evet.

Kalemimiz döndüğünce tasvir etmeye çalıştığımız OCZ'nin pazardaki ticarî serüveni kısaca böyledir. Firmanın günümüze uzanan seyrindeki kırılma noktası şüphesiz ki CEO koltuğunda eskiden oturan Ryan Petersen'ın istifâsı ardındaki vetîredir. Yeni idâri kadronun ipleri eline alması ertesinde tâbir-i caizse daldan dala atlayan bir OCZ yerine, artık daha akl-ı selim düşünen bir OCZ vardır kullanıcıların karşısında. Ekseri birbirine benzeyen onlarca ürün hazırlama mantığı terkedilmiş ve yerine sağlam, aynı zamanda fiyat cihetinden de rekabetçi çözümler vücûda getirme fikri ağır basmaya başlamıştır.

 

Bunun ilk mücessem misâli de ARC 100 serisi olacaktır. Şundan ki, orta ve üst seviyelere hitâb eden Vertex 460 ve Vector 150'ler kendi sahalarında her ne kadar iyi iş çıkarıyorlarsa da, giriş seviyesinin ağır toplarından bir Kingston V300 ya da Crucial MX100 ile meblâğen ( fiyatıyla ) baş edebilecek bir çözümün olmayışı OCZ'nin elini kolunu bağlamıştır. İşte ARC 100 ile firma bu noksanı kapatmak ve makûl fiyata sahasında güçlü bir katı hâl diski ihtiyacını gidermeyi hedeflemiştir.

 

w

 

Konunun AMD'ye taâlluk eden kısmına gelirsek.

İşlemci dünyasının iki numaralı ismi olan AMD aynı zamanda anakartlar için yongaseti de üreten bir firmadır. Ve günümüzdeki AMD tabanlı tüm anakartlara hayat veren bu yongasetlerinin tamamı yine firmanın kendi elinden çıkmadır. İşlemci ile ekran kartını tek bir çip içerisinde buluşturma fikri ilk kez tatbik eden yine AMD'dir. Ve günümüzde meşhur Radeon marka ekran kartlarının sâhibi yine bu firmadır.

 

Her biri aynı üretici tarafından hazırlanmış bir işlemci ve anakart yongasetinin bir araya gelmesi ile husûle eren tertîbe ' Platfrom ' denilmektedir. Zamanında Intel bu cihetde çalışmalar yapmış ve hattâ Nvidia ile iş birliğine giderek Skull Trail isimli üçlü bir istekâ da vücûda getirmiştir. Lâkin o çalışmaların devamı gelmemiş ve Intel zamanla bu fikirden vazgeçmiştir. Fakat AMD bu işteki ısrarını sürdürmüş Phenom X4 işlemci, AMD 790FX/GX yongaseti ve HD 4870/50 bir ekran kartı ile Spider platformunu kullanıcıların beğenisine sunmuştur.

 

Kendi istekâsını genişletmeye kararlı olan AMD, zamanında memleketimizde de faaliyetleri bulunan Patriot firması ile bir anlaşmaya giderek, onlardan te'min ettikleri Ram'leri AMD Radeon Memory ismi ve logosu altında satmaya başlamıştır. Bununla da iktifâ etmeyen AMD bu sefer de depolama pazarına el atmayı düşünür. Pek tabii ki kendinin ne bir kontrolcüsü ne de NAND Flash belleği vardır. Burada yapacağı belli bir üreticiyle masaya oturmak ve onun ürünlerini AMD etiketiyle satmaktır. Bunun için de OCZ ile el sıkışılır ve Radeon R7 serisi katı hâl diskleri belirir. AMD'nin kendi platformu artık tam tekmil yürümeye hazırdır.

 


 

 

Serilerin teknik özellik tabloları AMD Radeon R7 lehine belirgin farklılıklar içermekte. Her ikisi de 120GB, 240GB ve 480GB kapasitelerle gelmelerine rağmen hem sıralı okuma / yazma hem de IOPS değerlerinde Radeon R7'nin önde olmasının hikmeti kullandığı kontrolcüde gizli. Aynı mimarî üzerine bina edilmiş olsalar da ARC 100'e güç veren Barefoot M10 yongasının çalışma hızı 352 Mhz'de tutulmuş. AMD'nin Radeon R7'sinde gördüğümüz Barefoot M00 ise 397 Mhz frekansda çalışmakta. Yâni aynı kontrolcü yongasında 45 Mhz'lik bir hız farkı, yukarıdaki tablolarda müşâhede ettiğiniz performans teşekkülü ortaya çıkarıyor.

 

Her iki seride yerilen NAND Flash bellekleri Toshiba'nın A19 ( ikinci nesil 19nm üretim ) MLC tipi yongaları teşkîl etmekte. Zar yoğunlukları 64Gbit mesâbede. Yâni bu da demek oluyor ki hücreler birbirine pek yakın değil. Ki bu da daha rahat ve performanslı çalışacakları mânâsına geliyor. Bunun yanında, 64Gbit rakamı 8GB kapasiteye tekâbül ettiğine ve incelemekte olduğumuz bu iki numûnenin arka ve ön devre kartların toplamda 16 adet NAND paketi bulunduğuna göre bu şu hesaba gelmektedir ki; 16 x 8 = 256GB rakamı, bu modellerin sâhib olduğu çiğ NAND miktarıdır. Peki devre kartları üzerinde toplamda 256GB NAND var ise bu katı hâl diskleri neden 240GB şeklinde sunuluyor ? Bunun sebebi; performansı yüksek tutabilmek için mevzu bahis 16GB kadar kısmın over-provisioning'e ayrılmış olmasındandır.

 

w

 

Barefoot 3 kontrolcülerinin steady - state ( insicam ) testlerinde pek iyi işler çıkardığı bilinen bir gerçek. İşte over-provisioning miktarının %12'de tutulmasının da bunda payı yüksek.

 

ARC 100 için üç sene boyunca hergün 20GB yazma vaâd edilirken bu rakam Radeon R7'de dört sene boyunca 30GB / gün şeklinde. Her ikisi de aynı tür Flash belleklerle geliyor olmasına rağmen buradaki fark verimlilikte yatmakta. Çünkü üretim bandındna çıkan bir NAND wafer'ının her noktası aynı kaliteyi sunamamakta. SSD üreticisi firmalar da hazırladıkları giriş seviye çözümleri makûl fiyatda tutabilmek adına bu yongaların düşük - orta, tepe seviye diskler için de yüksek verimliliğe sâhib onlarını tercih ediyorlar. Lâkin bu ifâdemiz kafa karışıklığına sebebiyet vermesin. Günümüzde düşük nitelikli NAND'ları da yazarak tüketmek, normal bir kullanıcı için pek uzun ve zor bir vetîredir. Yâni yazma ömürleri kolay kolay bitmez.

 

Şifreleme kâbiliyetleri yönünden her iki seri de AES 256-bit ile gelmekte. Normal ev kullanıcıları için kâfi. Güç tüketimleri de hem kontrolcüsünün çalışma frekansı hem de performans değerlerinin yüksek olmasına rağmen Radeon R7 lehine daha iyi. Bu da demek oluyor ki R7 için yazılmış olan firmware daha bir itinayla hazırlanmış.

 

Galeri: OCZ ARC 100 ( 240GB )


wwwwww

 

Kutu içeriği cihetinden ARC 100 neredeyse hiçbirşeye sâhib değil. Diskin yanında sadece kullanım rehberleri gelmekte. AMD Radeon R7'ninkinden ise bir adet 2.5'' > 3.5'' aparat ve disk kopyalama işini yapan Acronis True Image HD yazılımının indirme anahtarı çıkmakta.

 

 

Galeri: AMD Radeon R7 ( 240GB )


wwwwww

 

Yukarıdaki galerilerde her iki serinin de kutu içerikleri dâhil detaylı fotoğraflarını izleyebilirsiniz.

 

 

Girizgâh