ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Makûl Fiyatlı 120GB / 240GB SSD Satın Alma Rehberi – 2016

Yazar: 30-08-16  15:04
Anahtar kelimeler: , , , , ,

Ağustos ayının son ve en sıcak günlerini yaşıyoruz. Memlekette termometrelerin 30'un altını gösterdiği şehir yok denecek gibi. Hele ki sâhil şeridinde yaşayanların durumu, yüksek nem oranından ötürü daha bir zor. Bilgisayarlarımızda ızgaraya dönmüş işlemciyi soğutacağım derken fanların çıkardığı uğultular bir kenara, hantal hard disklerimizin sâdır olan tıkır tıkır sesler ve birden fazla komut verildiğinde takılmaya başlayan işletim sistemlerimiz de eklenince bilgisayar deneyimi keyiften çıkıp bir anda eziyete dönüşüvermekte.

 

HDDlere-Cekic

 

Meselenin edebiyat kısmını bir kenara bırakayım ve ufak bir girizgâh ile çâreden bahsedeyim. Bir bilgisayarın genel performansını artırmak için aklımıza gelen ilk terfi yolu işlemci veyahut Ram'leri kuvvetlendirmektir. Bunun için de onca para harcar, gerektiğinde yeni bir anakart almak mecburiyetinde kalırız. Lâkin buna rağmen günlük kullanımda elde ettiğimiz performans en iyi senaryoda dâhi %15'i geçmemektedir. Yâni bu da elle tutulur bir artış getirmediğinden memnuniyetsizliğimiz devam eder.

 

Bu şöyledir ki, sahip olduğumuz işlemci ve Ram her ne kadar kuvvetli olsa da bilgisayarımızda icra ettiğimiz en ufak bir işlemde dâhi, meselâ bir fotoğrafa bakmak, işlemci ve Ram kendi vazifelerini yerine getirir ve HDD'yi beklemeye koyulurlar. Çünkü işlemci ve Ram'ler veri iletişimini elektrik sinyalleri üzerinden gerçekleştirirken hard disk teknolojisinde ise bu işlem bildiğimiz bir plakanın okunması ile sağlanır. Yâni elimizde bir mektup var ve bunu e-mail ya da mahallemizin postacı abisiyle göndermemiz gerekiyor. İşte işlemci / Ram ile HDD'nin arasındaki münasebet tam da e-mail ile postacı arasındaki gibidir.

 

Hülâsa, yeni bir işlemci ve Ram satın alma müşkülüne girmeden ufak bir terfi ile bilgisayarlarımızın genel performansını ( oyunlar hâriç ) yerine göre %500'lere kadar çıkarmanın yolundaki yegâne adımını SSD'ler teşkîl etmektedir. Çünkü SSD'lerde herhangi bir motor ve plaka benzeri donanım bulunmayıp herşey Flash bellekler üzerinden elektrik sinyalleri vasıtasıyla gerçekleştirilir. Yâni bilgisayarlar SSD'ler ile takılma, tekleme ve kısa süreli donma gibi HDD'lerin sebeb olduğu veri darboğazlarından kurtulma fırsatı bulmuşlardır.

 

SSD-Satin-Alma-Rehberi

 

İşte ben de bu incelememde an itibariyle ülkemiz pazarında en uygun fiyatlı 11 marka ve 23 model SSD'yi tercih arefesinde bulunan siz değerli kullanıcılar için hazırladım. Hemen hepsi üretici firmalarının giriş seviyesine konumlandırdığı seri ve modellerden müteşekkil bu SSD'leri performans, fiyat, yazılım desteği, garanti süresi ve kutu içeriği gibi kıstaslar ışığında değerlerdirip birer puan verdim. Henüz ilk SSD'sini tecrübe etmeye hazırlanan kullanıcılardan tutalım, elindeki mevcutdan hevesini almış ve yeni bir model denemeye karar verenlerin satın alım arefesinde akıllarına gelebilecek tüm suallere makûl cevaplar bulmalarına yardımcı olacağını umduğum bu incelemenin muvaffak olması dileğiyle deyiyorum. Parolamız: #HDD'ye Çekiç !

 

SSD piyasasının günümüzdeki tartışmasız lideri Samsung, kalite ve uygun fiyatı bir arada sunmasıyla tanınan SanDisk, herhangi bir ürünü ile hemen her kullanıcının masasında yer edinmiş Kingston, depolama pazarından elini avucunu çekmiş olsa da kullanıcılardan ziyâde tribünlere oynayan Corsair, katı hâl diskleri ile memleketimiz pazarında birkaç senedir neşv-ü nema fırsatı bulan Crucial, yerli sermaye ile kurulmuş ve bu pazarda kendince ufak ufak yol alan Hi-Level, Türkiye operasyonlarını yeni model SSD ve Ram'leri ile artırmaya hazırlanan Team.

 

Hazırladığı hoş çözümler ile tanıdığımız Trancend, pek çoğumuzun SSD ürettiğinden haberdar dâhi olmadığı Galax ve satışları sadece Çin piyasasıyla sınırlı olup test masama hasbel kader gelen Tigo ve şansını bu sefer tüketici sınıfı SSD'lerde deneyen Toshiba'nın giriş seviyesine hitap eden serilerininin 120GB ve 240GB modellerini mercek altına alacağım bu inceleme umarım hedefini bulur ve siz okuyucularımın işini kolaylaştırır. Şimdi ise büyük bir teknik özellik tablosu karşınızda:

 

Teknik-Ozellik-Tablosu-16

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

 

Bugünlerin en baba firmalarından tutalım da pazarda yer almalarına rağmen ürünleri hakkında pek bilgi sahibi olmadığımız marka ve modelleri de incelemeye dâhil etmek istedim. Çünkü bu modellerin çoğu şu an Türkiye piyasasında en çok tercih edilen SSD modellerini teşkîl etmekte ve bir kısmı da meçhûl bir şekilde raflarda gezinmekte. Peki incelememdeki puanlandırma sistemi nasıl işleyecek, yâni testlerini yaptığım bir SSD'nin hangi vasıflarına ne kadar puan vereceğim ? Aşağıdaki tabloda:

 

Puanlandirma-Tablosu-

 

Söz konusu performans olunca ister 600cc motor meraklısı isterse normal bir bilgisayar kullanıcısı olsun hepsi şühesizki yüksek hızı sever :) İşte, toplamı 100 puana tekâbül eden tablomda performansın 40 puan ile birinci sırada gelmesi bundandır. İkinci sırada hemen fiyatı görüyorsunuz. İncelememiz tam da makûl fiyatlı SSD'leri baz aldığından fiyat etiketinin de performans kadar mühim olması icab eder, değil mi ?

 

Yazılım desteği şahsım adına olmazsa olmazdır. Çünkü diğer tüm bilgisayar donanımlarında olduğu gibi SSD'lerin de kendilerince bir bakımı vardır ve yer yer firmware güncellemesine ihtiyaç duyarlar. İşte bu işlemleri en rahat şekilde hâlledebilmenin yolu da kullanıcı dostu bir toolbox yazılımı ile mümkündür. Kutu içeriği ve hediye yazılımlar da yine dikkât ettiğim bir başka husus. Ve tabii garanti süresi. Malına güvenen firma garanti süresini de hâliyle yüksek tutar di mi :) ?

 

Buraya kadar herşey güzel. Peki incelemeyi nasıl yapacağım ? Şöyle: Her bir münferit seri için bir sayfa ayırıp mevzu bahis serinin teknik özelliklerini, bilinmesi îcap eden hususlarını ve varsa sundukları Toolbox tashih yazılımı hakkında o sayfada kısaca bilgi verip serinin fotoğraflarını galeri eşliğinde ekleyeceğim. Bu şekilde tüm SSD'leri bitirince de meselenin en can alıcı kısmı olan karşılaştırmalı performans testlerine başlayacağım. Şimdi ise bu testleri icra ettiğim sistemimin özelliklerini yazayım ve bu incelemenin gerçekleşmesinde payı bulunan firmalara huzurlarınızda bir teşekkür edeyim:

 

Test-Masamız

İncelememizde Yer Alan Test Yazılımları:

 

ATTO

AS SSD Benchmark

Crystal Disk Mark

Anvil's Storage Utilities

IOMeter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hususî Teşekkürlerimiz - Our Special Thanks For:

 

- Desert Fox 800W PSU için In Win'e

- Commando Serisi 2 x 4GB DDR4-3466 Ram kiti için Apacer'a

- NH-L9x65 işlemci soğutucusu için Noctua'ya

- AIDA64 yazılımı için FinalWire'a

- HD Tune yazılımı için EFD Software'e

Girizgâh