ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Kingston SSDNow mS200 mSATA ( 120GB / 240GB ) İncelemesi

Yazar: 06-07-14  14:05

Çok değil, bundan üç sene evvel bir Computex fuarında Intel'in taşınabilir bilgisayarlar dünyâsına getirmekte kararlı olduğu yeni bir anlayış ve tarz vardı. Tasarımın iyice inceldiği, ağırlık ve güç tüketim değerlerinin düştüğü, hâliyle optik sürücü ve ağ portunun da terkediliği bu yeni bakış açısı o günlerde her ne kadar cezbedici büyük farklılıklar vaâd etse de henüz kemâle ermiş sayılmazdı. Daha serin çalışan Intel işlemcilerle donatılan ilk Ultrabook'lar bakıldığında taşınabilirbiliğin zirvesini hedeflemekteyken kullanıcıların aklında tezad teşkîl eden bir husûsu da berâberinde getirmekteydiler: Depolama

 

Intel-UltrabookO günler îtibâriyle taşınabilir bilgisayarların kâhir ekserîsinde yer alan emektar sâbit disklerin isminin dâhi Ultrabook'lar ile yan yana gelmesi garib karşılanıyorken hem bu akımı başlatan Intel hem de bu sahaya dâvet ettiği bilgisayar üreticilerinin hemen hepsinin başka bir seçeneğe yönelme imkânları da çok azdı. Tam da o vakitler pazara hızla yayılan SSD'ler performans, sessizlik, az ısı yayımı ve düşük tüketimi yanında çalışma esnâsında titreşimlerden etkilenmemesi gibi özellikleri ile beklenen kurtarıcı olarak görülseler de yüksek fiyatları onları çoğu kullanıcı ve üretici için ulaşılmaz kılmaya yetiyordu. Çünkü bu fikrin babası olan Intel'in belirlediği fiyat etiketlerinin pek dışına çıkamayan üreticiler de yollarına HDD ile devâm etmek durumunda kalıyorlardı.

 

Târihçe kısmını uzun tutup okuyucularımızı sıkmak istemem, lâkin birkaç cümle ile mes'eleyi bağlıyayım :) Bâzı îmâlâtçılar bilgisayarlarında 2.5'' bir sâbit disk ile 8 - 32GB SSD'nin birleşiminden vücûda gelen Hyrid Diskler kullansa da, ilk sürüm Ultrabook'ların üzerinden bir müddet geçtikden sonra Intel artık tamâmıyla katı hâl disklerine terfî edilmesi yönünde bir şartı daha masaya koyar ve üreticiler de artık bu teknolojiye ister istemez yer vermeye başlamıştır. O sıralarda yeni yeni filizlenen mSATA ( Mini SATA ) SSD'leri günümüzde eriştikleri azımsanamayacak büyüklükteki kullanım sahasına götüren sebeb de bu karar olur.

 

Bugün ki incelememize misâfir olan mSATA katı hâl diskleri de Kingston'ın mS200 âilesinden. Firmanın mSATA yapısında hazırladığı katı hâl diskleri geçtiğimiz seneden beri piyasada bulunuyor. Onları Türkiyeli kullanıcılar için husûsî kılan ise memleketimiz pazarına ilk giren mSATA çözümler olmaları.

 

Kingston-mS200-120GB-240GB

 

Burada bir husûsu belirtmeden geçmeyelim. Kingston mS200 serîsi piyasaya ilk sürüldüğünde 30GB, 60GB ve 120GB kapasite seçeneklerinden müteşekkil idi. Test masamızdaki 120GB'lik model de âilenin ilk çocuklarından. Geçtiğimiz aylarda güncelleme alan serîye 240GB ve 480GB'lik büyük kapasiteli modeller de eklendi. Fakat burada birkaç değişikliğe gidildiğine fark ettik, çünkü devre kartı üzerinde birşeyler yine farklı duruyor.

 

Teknik özellik tablosu şu şekilde:

 

Kingston-mS200-Teknik-Tablo

Kingston'ın belirtmiş olduğu bu değerler ATTO test sonuçlarını ifâde etmektedir.

 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere mS200 serîsi bir güncelleme geçirmiş durumda. Bu sefer değişikliğe uğrayanlar sâdece NAND Flash belleklerden ibâret değil, kontrolcünün de elden geçtiğini müşâhede ettik. İş bu sebeble bu numûnelerin donanım kısmını iki koldan ele alacağız.

 

İlk sürümden olan 120GB'lik modelin kontrolcüsü LSI SandForce SF-2241. Okuyucularımızdan bâzıları bu denetleyiciyi daha evvel duymamış da olabilir. SandForce'un ekseriyetle mSATA yapısındaki katı hâl diskleri için geliştirdiği bu yonga esâsında SF-2281'in kırpılmış hâlinden başkası değil. Ağabeyi ile arasındaki temel fark kontrolcüden NAND Flash yongalara giden kanal sayısının 4'e çekilmiş olması. Bundan maksad da şöyle; mSATA SSD'lerin baskı devre kartı zâten epey küçük. Üzerine ancak dört adet NAND paketi ancak yerleştirilebildiğinden üretici firmalar da hem daha mâkûl bir kontrolcü kullanmak hem de sayıca az kanalın sağladığı düşük güç tüketiminden de yararlanmak için mSATA katı hâl disklerinde bu denetleyicilere yer vermekteler.

 

120GB'likte kullanılan NAND Flash bellekler de Toshiba'nın 19nm üretim tekniği ile hazırladığı 64Gbit MLC tipi Toggle-Mode yongalar. Her bir paketin içerisinde 2 adet zar ( die ) bulunuyor. Her bir zarın kapasitesi de 16GB. NAND'lar devre karına TSOP usûlüyle dikilmiş. Belleklerin serî numarası TH58TEG8DDJTA20. Tayvan'da üretilmişler. Geçtiğimiz ay incelediğimiz HyperX 3K'dakiler de yine Toshiba NAND'lardı, fakat üretim merkezi Çin idi.

 

Kingston-mS200-NAND-Flash-

 

240GB'lik model ise ikinci sürümden. Kontrolcü tarafında bu sefer bilindiği üzere 8 kanallı bir yapıya sâhib olan SF-2281'e terfî edilmiş. NAND'larda ise Micron'un 16nm teknik ile îmâl edilen 128Gbit belleklerine yer verilmiş. Belleklerin serî numarası NW606. Dikkâtinizi çektiği üzere her iki sürüm arasında yükselmeye başlayan bir Gbit değeri var. Bu değer yükseldikçe üretim tekniği de küçülüyor demektir. Bu da aynı boyutlardaki bir NAND paketi içerisine daha fazla zar sığdırılabilmesi mânâsına gelmektedir ki bu şekilde hem mâliyet düşürülür hem de yüksek kapasitelere çıkılabilmesinin yolu açılır.

 

İkinci sürümde SF-2281'e geçilmesinin sebebi de tam olarak burada yatıyor. Bir kontrolcü vücûda getirilmiş ve bunun üzerinden birkaç sene de geçmiş olabilir. Mîâdını doldurduktan sonra da üreticisi tarafından emekli edilir. Fakat NAND Flash îmâlâtında durum biraz farklıdır. Çünkü her sene daha da küçülmeye giden üretim teknikleri NAND'ların Page ve Block yapılarının da değişmesine sebeb olmaktadır ki birbirine iyice yaklaşan hücreleri idâre etmek kontrolcü için zorlaşır. Bunun için kontrolcü üreticileri de hâlâ revaçta olan denetleyicilerine belli güncellemeler uygularlar. SandForce da bunlardan biridir. Micron'un 16nm teknik ile ürettiği bu NAND'ları SF-2281'in emrine verebilmek ancak SF-2281'i de bu yeni NAND'ların varlığından haberdâr etmek gerekir. İşte bunun içindir ki SandForce da belli aralıklarla belli kontrolcüleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak onları yeni nesil NAND'lara hazır hâle getirmiştir.

 

Kingston-mS200-Controller-

 

Üstteki fotoğraftan da müşâhede edilebileceği üzere ilk sürümde yer alan kontrolcü SF-2241VB2. İkinci sürümde yer verilen ise SF-2281VB4. Buradaki VB ibâreleri dikkâtinizi çekmiş olmalı. İş bu harf ve rakamlar kontrolcünün aldığı güncellemeleri ifâde etmekte. Yâni SandForce firması her sene küçülen NAND üretim tekniklerinin pek tabii ki farkında. Fakat eski ve kısmen zayıf olan SF-2241 yerine SF-2281'i güncelleme yoluna giderek kendi kontrolcü yelpâzesinin hâlihazırdaki en güçlü üyesini tâze tutmak istemiş. Hülâsâ, SF-2281 toplamda dört kez yenilenmiş.

 

Her iki sürümde de over-provisioning değeri %7 olarak belirlenmiş. Tüm SandForce katı hâl disklerinden alışık olduğumuz üzere diskler, herhangi bir tampon bellek ihtivâ etmiyor. Çünkü SF kontrolcüler verîyi sıkıştırarak işliyor ve fazladan tahsis ( OP ) işini de NAND'ların bir kısmına kendine ayırarak hâllediyor. Yâni her SSD'de over-provisioning'e ayrılan bir miktar bellek mutlakâ bulunmak zorundadır. Fakat işleyiş usûlü kontrolcüler arasında farklılık gösterebilir.

 

Kingston'ın ifâde ettiğine göre Toshiba NAND'lı ilk sürümün 120GB'lik modeli toplamda 290TB verî yazmaya imkân tanımaktaydı. Yeni sürümdeki 240GB'lik üye ise yine firmanın belirttiğine göre 585TB yazma ömrü sunuyor. 16nm ile üretilmiş 128Gbit Micron NAND'lar gerçekten bu kadar yüksek değer görmek açıkcası biraz şaşırtıcı. Kingston bu değerleri acabâ yanlışlıkla mı verdi diye içimizden geçmiyor değil.

 

Kingston mS200 serîsi katı hâl diskleri şifreleme konusunda AES 128-bit desteğiyle gelmekte. mSATA yapısında SSD alanların esâsında şifreleme ile pek işi olmaz. Fakat firma bu özelliği kırpmadan sunmuş. Serînin güç tüketim değerleri de kâğıt üzerinde iyi durmakta.

 

 

Girizgâh