ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Kingston KC300 120GB İncelemesi: Düşük Güç Tüketimi Ön Plânda

Yazar: 04-05-14  17:29

Kingston-KC300

 

Kingston'ın LSI SandForce SF-2281 tabanlı birden fazla SSD âilesinin mevcûdiyeti mâlûmunuzdur. Firma geçtiğimiz sene tam da bugünlerde KC300 ismi altında yeni bir serî duyurmuştu. Ekseriyetle taşınabilir bilgisayarları hedefleyen KC300'de Kingston'ın dikkât çekmek istediği nokta da düşük güç tüketimi. Enerji verimliliğinin ön plâna çıkarıldığı ifâde edilen KC300 serîsinin bu sâyede notebook'ların batarya ömrünü de arttırdığı belirtilmekte.

 

Her zamanki gibi geleneğin bozulmadığı üzere Kingston bu serîde de SandForce'a yer vermekte. Fakat burada ufak bir farklılık mevzû bahis. Her ne kadar temelde aynı kalsa da, SF-2281 kontrolcüsü de ilk çıktığı günden îtibâren birkaç güncelleme aldı. Lâkin bu ufak dokunuşlar performans cihetinde değil, umûmiyyetle güç tüketimi sahasında kendini gösterdi.

 

Okuyucularımızın çoğunun yakından tanıdığını düşündüğümüz SandForce SF-2281 kontrolcüsü SATA III ( 6Gbps ) arayüzüyle gelmekte. Sıkıştırılmış dosyalarda performans sıçraması yapabilen bu kontrolcü, ihtivâ ettiği DuraWrite ve RAISE teknolojileri ile Write Amplification değerini mümkün mertebe asgarî dereceye çekerek SSD'nin NAND Flash bellek yazma ömrünü artırabiliyor.

 

 

Kingston KC300 serîsinin teknik özellik tablosu şu şekilde:

 

Kingston-KC300-Teknik-Tablo

Kingston'ın belirtmiş olduğu bu değerler ATTO test sonuçlarını ifâde etmektedir. Bakalım diğer ölçüm uygulamalarında durum nasıl olacak.

 

 

Teknik özellik tablosuna baktığımızda beş farklı kapasite seçeneğinden müteşekkil olduğunu gördüğümüz KC300 serîsi 2.5'' ebat ve 7mm kalınlığa sâhib. Ağırlığının da 93 gram olduğunu söylüyor hassas tartımız.

 

KC300'ün bir kutusu bulunmuyor, mağazalarda yer alan ürün askılıklarına rahatça takılabilmesini sağlayan sert plâstikten îmâl edilmiş bir dış ambalajı var, tıpkı Kingston V300'lerde olduğu gibi. Bu ambalaj içerisinde kullanım rehberi yanında bir adet de 7mm'den 9.5mm'e yükseltici aparat bulunuyor. Bununla, disk yuvası 9.5mm sürücülere müsâit olan taşınabilir bilgisayarlara da uyumluluk arz etmesi düşünülmüş.

 

Hammaddesi bir tür metâl olan kasasını açtığımızda yine V300'lerdeki gibi mâvi bir PCB ile karşılaşıyoruz.

 

Kingston-KC300-Inside

 

 

Fotoğrafda da müşâhede edilebildiği üzere Kingston, kontrolcünün üzerine bir tâne ısı dağıtıcı pad yerleştirmiş. Bu da sıcaklığı düşürmeye yarıyor.

 

 

Kingston-KC300-Controller

 

 

Üzerine VB2-SPC kodu da işlenmiş olan SandForce SF-2281 kontrolcüsünü görmekteyiz. Bu numara, denetliyicinin sürümünü teşkîl ediyor. Bildiğimiz diğer SandForce tabanlı SSD'lerden güç tüketimi dışında başka bir fark içermiyor. Firmware konusunda firmaların eli bağlı. Pek azı bunu kendi kendine yazabiliyorken ekserîsi SandForce'dan gelecek yeni güncelleme haberlerini beklemek mecbûriyetinde kalıyor.

 

Bunlar arasında Kingston'ın yeri biraz farklı. SandForce'a nazı geçen sayılı firmalardan biri mevkiinde. Bunun ticârî münâsebetlerden mütevellid olduğu âşikâr. Çünkü günümüz îtibâriyle Kingston en fazla SandForce tabanlı SSD satan firmaların başında geliyor.

Kingston-KC300-Back-of-PCB

KC300'lerdeki NAND Flash bellek tercîhi Toshiba'nın 19nm MLC tipi Toggle-Mode yongalarından olmuş. Okuyucularımızın dikkât arz edeceği üzere NAND'lar üzerinde bu sefer Kingston logosu bulunmuyor. Yâni firma, yongaları Toshiba'dan nasıl aldıysa o hâliyle PCB üzerine dikmiş. V300'lerde ortaya çıkan nâhoş durumdan sonra kullanıcılar bu husûsa ayrı bir ehemmiyet göstermeye başladılar.

 

PCB'nin ön ve arka yüzü olmak üzere toplamda 16 adet NAND Flash yongası bulunmakta. 120GB'lik model için esâsında sekiz NAND paketi de kâfî. Firmaların çoğu da zâten bu şekilde yapmakta. Hâlbuki baskı devre kartında ne kadar çok NAND yongası mevcudsa performans cihetinden tablo da o kadar iyi olacak demektir. Çünkü mâlûmunuz her katı hâl diskinde PCB üzerindeki bu NAND paketleri sâdece kontrolcü ile değil aynı zamanda kendi aralarında da haberleşmektedirler. Esâsında RAID düzeneği ile birbirine bağlanmış olan bu yongalar ile kontrolcü daha iyi beslenir ve umûmî performans mümkün mertebe artırılmış olur. İş bu sebebden ötürü bir SSD devre kartı üzerinde NAND paketi ne kadar fazla olursa kontrolcünün bize sunacağı bant genişliği de o nisbette yüksek olur.

 

Kingston-KC300-NAND-Flash

 

KC300'deki NAND Flash yongalarına baktığımızda üzerlerinde TC58TEG6DDJTA00 serî numarasını görmekteyiz. Kingston'ın belirttiğine göre elimizdeki 120GB'lik numûnenin sunduğu toplam yazma ömrü 290TB civârı. Firmanın bir diğer ifâdesiyle üç sene boyunca hergün 2 kez diski baştan sona, yâni 240GB yazma miktârına tekâbül eden bu rakam kâğıt üzerinde iyi. Fakat hesablamanın içine Write Amplification ve diğer unsurlar dâhil mi bilemiyoruz. Kingston da NAND'ların döngü sayısı hakkında bir mâlûmat sunmamış.

 

Over-Provisioning değeri %7 olan KC300'lerde herhangi bir tampon bellek modülü bulunmuyor. SandForce tabanlı hiçbir SSD'de tampon bellek bulunmamasının yegâne sebebi, bu kontrolcülerin pazardaki diğer tüm rakiblerine nazâran daha farklı olan çalışma yapısından mütevellid. Çünkü SF kontrolcüler verîyi sıkıştırarak işliyor ve bunun için de NAND kapasitesinin bir kısmını kendine tahsis ediyor. Yâni NAND'ların bir kısmını tıpkı tampon bellek mantığıyla kullanıyor. Bu da SF tabanlı katı hâl disklerinin modeline göre kullanıcıya umûmiyyetle 4 - 8 - 16 ve 32GB kadar daha az kapasite sunulmasına sebebiyet veriyor. Her ne kadar sonradan çıkan yeni firmware'ler ile bu durum bir nebze düzeltilmiş olsa ADATA hâricinde SandForce tabanlı SSD üreten firmaların ekserîsi bundan uzak durdular, buna Kingston da dâhil.

 

Verî emniyeti noktasında AES-128 ve TCG Opal 1.0 şifreleme tekniklerine destek veriyor.

 

 

Girizgâh