ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Kingston HyperX Savage (240GB) İncelemesi: Vahşi Cazibe

Yazar: 13-04-16  1:33
Anahtar kelimeler: , , , , , ,

SSD endüstrisinde hedefler her geçen gün daha da büyümekte. Üretim sahasında vukû bulan 3D ve TLC NAND gibi yeni teknolojik gelişmeler pazarın lokomotifi hâline gelse de iş sadece bunlarla bitmiyor. Sahildeki kum tanelerini evvela silikona, ardından ona bir yazılım giydirerek kontrolcü veyahut NAND yongasına tekâmül ettirmek günümüzde yarı iletken dünyası için çocuk oyuncağı mesabesinde bir iş olsa da, onu en münasip şekilde süsleyip biz tüketicilerin beğenisine sunmak artık eskisi kadar kolay değildir. Gelişen internet ve onun sunduğu faydalı içerikler sayesinde doğru alışveriş şuuruna varan tüketici kitlesini cezbetme ihtiyacı, üretici firmaları yeni satış stratejileri uygulamaya sevk etmiştir.

HyperX-Savage

Bugünki incelememizin misafiri olan Kingston firmasının bu cihetdeki hamlesi de takriben 5 sene kadar evvel '' Premium '', yâni yüksek kaliteye hâiz Ram ve SSD gibi depolama çözümlerine vermeye başladığı isim olan HyperX ile seyre gelmiştir. Geçtiğimiz seneye kadar bu minvalde ürünler hazırlayan Kingston, HyperX isminin hususî bir marka hâline getirilmesi hâlinde tüketiciler nezdindeki itibarının daha da artacağına kanaât getirip yeni çözümlerinde bu ismi daha ön plana çıkarır olmuştur.

 

Mesela, geçtiğimiz sene bir incelemesini yaptığımız HyperX Predator PCIe SSD'nin ne isminde ne cisminde Kingston adına rastlamak mümkün değildir. Birazdan yakın fotoğraflarını müşahede edeceğiniz HyperX Savage serisi de böyledir.

 

HyperX-Savage-TeknikTablo

 

Kingston'ın tepe seviye SSD çözümünü teşkil eden HyperX Savage serisinde yer verilen donanımlar da pazarda bulunabilen kaliteli parçalardan müteşekkil. Dört farklı kapasite seçeneğiyle gelen seri bu noktada kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte.

 

Gücünü Phison S10 kontrolcüsünden alan serinin NAND flash bellekleri de Toshiba'nın 64Gbit Toggle MLC yongalarından seçilmiş. Ki Gbit değerinde küçüğün makbûl olduğunu hatırlarsak ( NAND zarının yoğunluğunu ifâde eden bu terim, yan yana duran zarların birbirleri arasında paralel çalışırken sahip oldukları düşük yoğunluk nisbetince bir miktar daha fazla performans arz etmesi cihetinden mühimdir. Yâni aynı özelliklere hâiz 64Gbit bir NAND, 128Gbit olandan daha hızlı ve verimli çalışır ) Kingston'ın bu kalemde fazladan ödeyerek Toshiba'nın mevcud en iyi belleklerini tercih ettiğine neticesine varırız. Takriben 300TB yazma ömrü sunabilen bu NAND yongalarının yüzeyine lazerle yine o malûm isim yakılmış. Kingston'ı anlamak kolay değil, seride yer verdiği bellek yongaları zaten sınıfının âlâsı, ne diye üstüne bir daha kendi ismini yazar ki ?..

 

HyperX-Savage-Kontrolcu

 

Serinin kontrolcüsüne Nanya üretimi düşük güç tüketimli DDR3L 1600 Mhz Dram modülü eşlik etmekte. İncelemesi yaptığımız 240GB'lik modelde bu modülün büyüklüğü 256MB kadar. Serinin güç tüketimi sistem boşta iken ve okumada iyi, fakat yazmada kantarın topuzu biraz kaçmış gibi. Bunda Phison S10 kontrolcüsünün payı sanıyoruz ki fazladır.

 

Kontrolcüsü her ne kadar o kabiliyete sahip olsa da, HyperX Savage serinin veri şifreleme özelliğine dâir maalesef herhangi bir bilgi bulamadık. Kingston'ın sitesi ve ürün pdf dosyasında da bu konuda ifâde edilmiş bir beyan yoktu.

 

Galeri: Kingston HyperX Savage 240GB – Kutu İçeriği


HyperX-SavageHyperX-Savage-ArkaHyperX-Savage-PCBHyperX-Savage-KontrolcuHyperX-Savage-PCB-IIHyperX-Savage-Kutu

 

HyperX Savage hakkında bilinmesi icâp eden bir diğer husus ise serinin iki farklı kutu içeriği ile geliyor olması. Firma, test için, biz dâhil diğer tüm donanım inceleme sitelerine serinin zengin kutu içerikli modelini temin ediyor olsa da HyperX Savage'in mağaza raflarında satılan modeli dâima düz içerikli kutudan ibarettir. Bu haseble, satın almadan evvel bu detayı göz önünde bulundurmakta fayda var.

 

HyperX-Savage-Paket-

 

 

Son olarak, incelememizin bundan sonraki iki sayfası Phison firması ve S10 kontrolcüsünü tanımaya yönelik olduğundan işin edebiyat kısmını okumak istemeyen ziyaretçilerimiz direk 4. sayfadan devam edebilirler. Buna ilâveten, performans testlerimize Phison'ın temin ettiği S10 numûnesini de ekledim. Bu şekilde düz bir S10 ile Kingston'ın elinden çıkmış nihaî bir S10 ( HyperX Savage ) arasındaki farkı da göstermeye çalışayım istedim.

Girizgâh