ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Kingston HyperX Predator PCIe 480GB İncelemesi: Avcı Pusuda

Yazar: 30-05-15  12:22

Katı hâl diski pazarındaki rekabet hız kesmeden devam etmekte. Geçtiğimiz sene sahaya inen Tayvanlı kontrolcü üreticilerinin başarılı yongaları ve NAND devlerinin harıl harıl çalışan fabrikaları sâyesinde masaya birbirinden farklı seçenekler koyma imkânı bulan üreticilerin eli tasarım cihetinden rahatlarken mevcud pazarlardaki hareket kâbiliyetleri kısmen azalmakta. Çünkü firmalar arası hâlihazırdaki müsâbakanın ekseri SATA arayüzlü SSD'ler arasında gerçekleşmekte ve yeni çıkan modeller artık git gide birbirine benzemekte.

 

Mücadelenin büyük kısmı o tarafta devam ederken bazı üreticiler de farklı stratejiler geliştirerek gidişatı kendi lehlerine çevirme gayretinde. Bu konuda tüm endüstrinin mutâbık olduğu husus da PCIe tabanlı katı hâl disklerine yatırım yapmak. Çünkü her ne kadar güncellemeler alsa da nihâyetinde SATA arayüzü SSD teknolojisinin önünü tıkayan bir unsur olarak karşımızda durmakta. İş bu cihetde bir süredir hazırlık için bulunan firmalardan biri de Kingston.

 

www.SSDLabs.net

 

Neredeyse 4 sene boyunca SandForce tabanlı katı hâl diskleri vücûda getirmekten bir türlü vazgeçmeyen Kingston,  geçtiğimiz yılki CES 2014 fuarında ilk kez  dişe dokunur farklılıklar arz eden çözümler göstermiş ve kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı. Fuarda kameraların karşısına çıkarılan ve PCIe arayüzüyle gelen yeni SSD o vakit için bir numûneden öteye geçemese de esâsında Kingston'ın tasarım anlayışında vukû bulan müsbet değişimleri ifâde eden açık bir alâmetti. Takriben bir senelik daha ar-ge çalışması ertesinde HyperX Predator isimli seri raflardaki yerini almaya başladı.

 

Kingston'ın pazarlama stratejisinde bir süredir izlediği müstakil yolun bir diğer durağını teşkîl eden bu seride firma, HyperX ismine mümkün mertebe dikkat çekmeye çalışmış. Ve şirket ismi artık arka planda kalmış. Hazırladığı SSD ve Ram'lerden oyuncu kulaklıklarına kadar hususî ürünlerini HyperX markası altında kullanıcılara arz etmeye karar veren Kingston bizce de isâbet etmiş.

 

Kingston-HyperX-Predator-Teknik-Tablo

 

Temelde M.2 arabirimini esas alan Predator, masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabilinmesi için modeline göre PCIe bir kartla da gelmekte. Yâni ortada iki farklı seçenek var: Düz M.2 ve M.2 + PCIe kart. Hâlihazırda iki farklı kapasitede sunulan seriye 960GB gibi tepe bir model dâhil etmek, pek tercih edilmeyeceğinden ötürü mantıklı görülmemiş.

 

Serinin performans değerleri de pek hoş gözükmekte. Sıralı değerlerde 1 GB/s barajı artık aşılmış ve IOPS başarımı da 120.000'leri görmüş. SSD Labs olarak incelediğimiz PCIe tabanlı ilk disk olması hasebiyle HyperX Predator'un performansına farklı açılardan da yaklaşacağız.

 

www.SSDLabs.net

 

Seriye Marvell üretimi 88SS9293 ( Altaplus ) kontrolcüsü hayat vermekte. ARM'nin çift çekirdekli Cortex R4 işlemcisi üzerine bina edilen bu kontrolcü yongası 40nm üretim teknolojisiyle imâl edilmekte. Çalışma frekansı 400Mhz kadar. PCIe arayüzünün Gen 2 x4 hattını kullanan denetleyici, azamî 8 kanal üzerinden toplamda 64 NAND zarı ile haberleşebilmekte. Ve kapasite cihetinden 2TB'ye kadar da gideri var. Arayüz protokolünde AHCI ile gelen kontrolcünün esâsında NVMe'ye uyarlanabilineceği, lâkin hem pek yeni olması hem de mevcud kullanıcıların hemen hepsine yabancı durmasından ötürü Kingston işin içine onu dâhil etmeyerek doğrudan AHCI'de karar kılmış.

 

Kontrolcü yongasında Marvell imzası bulununca akıllara hemen firmware'in nasıl tertiplendiği gelir. Edindiğimiz bilgiye göre işin bu kısmını Marvell ve Kingston müşterek hâlletmiş. Evet, Kingston, önceleri müdâvimi olduğu SF-2281'ler üzerinde ufak tefek oynamalar yapabilmekteydi. Fakat SandForce firması kodların sadece cüz'i bir kısmını imalâtçılara açmaktaydı ve kontrolcü, dışarıdan yapılan uyarlamalara pek müsait değildi. Lâkin Marvell cephesinde böyle bir sınırlama hiç olmadı ve hâliyle sağlam firmware hazırlamak da Marvell tercih eden üreticiler arasında bir zanaât oluverdi. Hülâsa, her iki firmanın da bu hususda mesâfe katetdiklerini görmek hoş.

 

www.SSDLabs.net

 

HyperX Predator'da kullanılan NAND Flash bellekleri Toshiba'nın ikinci nesil 19nm MLC tipi yongaları teşkîl etmekte. Toggle-Mode arayüzle gelmekte bu belleklerin die yoğunluğu da 64Gbit. Yâni günümüzde 128Gbit NAND'ların umumîleşmeye başladığı şu vakitlerde performansı azamî derecede tutabilmek için tercih edildiklerini kestirmek zor değil. Seri için belirlenen over-provisioning değeri de %12 kadar. Kapasiteden azıcık feragât edilerek op değeri yüksek tutulmaya çalışılmış. Bu takviye performansa bakalım nasıl etki edecek.

 

Kontrolcü ve NAND yongaları arasındaki tampon bellek vazifesi de iki paket hâlinde gelen ve toplamda 1GB kapasiteye tekâbül eden düşük güç tüketimli LPDDR3 modüllere emanet edilmiş. Çalışma frekansları 1600 Mhz. Yongalar üzerinde Kingston logosu bulunmakta. Fakat firmanın kendi bir DRAM üreticisi değil. Bu modülleri başka bir imalâtçıdan te'min etmiş olmalı. Herhangi bir isme ulaşamadık.

 

Denetleyicinin hata düzeltme mekanizmasını BCH motorları sırtlanmakta. Kingston'ın ifâde ettiğine göre firma, HyperX Predator için düz bir ECC komut setini yeterli görmemiş ve BCH kodları kendi ellerinden de bir geçirerek güçlendirmiş.

 

Galeri: Kingston HyperX Predator PCIe SSD – Kutu İçeriği


www.SSDLabs.netwww.SSDLabs.netwww.SSDLabs.netwww.SSDLabs.netwww.SSDLabs.netwww.SSDLabs.net

 

HyperX Predator'lar herhangi bir şifreleme kâbiliyeti ihtivâ etmiyor. En basitinden AES dâhi yok. Durum biraz izafî. Yâni nereden bakılırsa öyle görülcek cinsden. Verilerini şifrelemeyi seven kullanıcılar bu hususû hoş karşılamayacaktır.

 

Lâkin Kingston'ın bu seri ile hitâb etmeye çalıştığı kitlenin oyuncular olduğunu ve normal bir oyuncunun da şifrelemeyle belki de hiç alâkası bulunmadığını da düşünmek de ayrı bir bakış açısı. Ve nihâyetinde şifreleme gibi özelliklerin kapatılmasının, kontrolcü omuzlarındaki yükü az da olsa kaldırması ve bunun da azıcık daha fazla performans artışı mânâsına geldiği de hatırlanabilir.

 

Son olarak, PCIe tabanlı bir diski boot etmek, yâni düz SATA diskleri gibi tak - kullan şeklinde çalıştırmak kolay değildir. Kingston burada Predator'a bir OROM ( Bios'un disk tanıması için hazırlanmış özel bir firmware ) eklemeyi de ihmâl etmemiş. Yâni Predator'u, ister Intel ister AMD tabanlı olsun ( çok eski olmamak kaydıyla ) anakartların ekserinde rahatça takıp kullanmak mümkün. Bilindiği üzere bu, Samsung'un kendi M.2 katı hâl disklerinde başını en ağrıtan durum idi.

 

Girizgâh