ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

KingFast F8 ve F8M ( 240GB / 256GB ) İncelemesi: Çin’den Misâfirler Var

Yazar: 19-06-14  2:05

 

 

KingFast-F8-F8M-mSATA

 

Katı hâl diski pazarının 2013'te eriştiği büyüklük 10 milyar doları aşmış durumda. SSD sahasında kimi senelerini vermiş kimisi ise henüz tâze sayılan bâzı devlerin yanı sıra kısmen küçük ve orta ölçekli girişimleri teşkîl eden firmaların sayısı da günden güne artarak çoğalmakta. Husûsiyetle Çin'in başı çektiği Uzak Doğu'lu firmaların bu pazara duydukları derin ilgi mâlûmdur.

 

Bu firmalardan biri olan KingFast'in kuruluş târihi de 2008 senesine dayanmakta. Çinli katı hâl diski üreticileri arasında en büyüklerden biri olan RunCore'un bir alt firması olarak çalışma hayâtına başlayan KingFast günümüz îtibâriyle tüketici ( C Serîsi ), müessesevî ( E Serîsi ) ve endüstriyel ( I Serîsi ) sınıf katı hâl diskleri vücûda getiriyor. Alışılmışın dışında USB bellek çözümleri de olan bir firma KingFast. Amerika ve Avrupa'ya satışları bulunan firma Macaristan'da biraz daha faâl.

 

Bu incelememize misâfir olan katı hâl diskleri ise C serîsinden gelen 2.5'' ebatlarındaki F8 240GB ve mSATA yapısında gelen F8M 256GB modelleri. KingFast'in tepe seviyeye konumlandırdığı iki model de esâsında mütevâzi bir kontrolcü ve NAND Flash bellekler ile gelmekte. Her iki serî de üç sene garantiyle gelmekteler ve uygun fiyata katı hâl disklerine terfî etmeyi düşünen kullanıcıları hedeflemekte.

 

KingFast-F8-F8M-Teknik-Ozellik-Tablosu

 

Teknik özellik tablosuna baktığımızda her iki serî de sıralı okumada 500 MB sınırlarına dayanmış, yer yer de geçmiş. Yazma hızlarının ise kapasitenin artışına muvâzi şekilde yükseldiğini görmekteyiz. IOPS değerleri kâğıt üzerinde iyi duruyor, testlerimizde bunu yakından inceleme imkânımız olacak. Güç tüketimi de mâkûl durmakta. Boşta ilen 0.3W iyi bir rakam.

 

KingFast F8'in kasası 2.5'' yapıda olup aliminyuma benzeyen bir çeşit metâldan müteşekkil. Kalınlığı 7mm, yâni uygunluk arz eden taşınabilir bilgisayarlarda kullanıma müsâit. Ağırlığı 79 gram kadar. mSATA yapısında gelen F8M ise sâdece 7 gram ağırlıkta.

 

KingFast-F8-F8M-PCB

 

Her ikisi de mâvi devre kartları ile gelen F8 ve F8M'in kontrolcüleri JMicron üretimi olan SATA III ( 6Gbps ) arayüzlü JMF667H. Geçtiğimiz üç sene boyunca sönük bir grafik çizen JMicron'un bu vetîrede SandForce ve Marvell karşısında bir valık gösterememiş ve hâliyle ağırlığını yeni kontrolcülerinin arge çalışmalarına vermek mecbûriyetinde kalmıştı. Hem giriş seviyesine hem de yüksek performans duyan kullanıcıların taleblerine cevab verebilmek adına iki kol üzerinden çalışmalarına devâm eden firma pazarın umûmî gidişâtını da okuyarak önceliğini mâkûl çözümü olan JMF667H'ye verdi. Çünkü üreticilerin ekserîsi SATA arayüzünün hududlarına takılmış durumda iken 1.3 GBs hızlarına erişebilen JMF811'i pazara erken sürmenin de pek bir anlamı olmayacaktı.

 

KingFast-F8-Controller

 

Kontrolcü üreticisi firmalar hem mâliyetleri düşürmek hem de güç tüketimini daha aşağıya çekebilmek için denetliyici yongalar üzerinde muhtelif eksiltmelere gidebiliyorlar. Bunun bir örneğini SanDisk Ultra Plus'ın taşıdığı Marvell üretimi SS889174'de de müşâhede etmiştik. Aynı mantık üzerine vücûda getirilen JMF667H de 4 kanal üzerinden NAND yongaları ile haberleşebiliyor. Kanal başına 8 hat üzerinden verî alışverişi yapabilen kontrolcü bu sâyede toplamda 32 die ( Zar )'ı idâre edebiliyor. JMF667H'nin temelinde tek çekirdekli 32-bit bir işlemci çekirdeği yatmakta. Bu işlemci de kendi içinde 32KB ROM ve 192KB büyüklüğünde RAM ihtivâ etmekte.

 

JMF667H kontrolcüsü güç tüketimini düşürmeye yarayan DevSleep teknolojisini ihtivâ etmekte. Verî şifreleme kısmında ise kontrolcüde ne AES'e ne de TCG Opal'e yer verilmediğini gördük. F8'in kardeşi F8M'den ayrılan bir yönü de taşıdığı tantalum tipi kapasitörler. Devre kartı üzerinde NAND'ların sol ve alt kısımlarına beş adet yerleştirilen bu kapasitörler SSD çalışırken ânî bir güç kesintisi yaşanması durumunda kontrolcünün o esnâda bitirmekle uğraştığı yazma işleminin tamamlanıp son verî paketlerinin de NAND yongalarına sağlıklı bir şekilde yazılmasını sağlamakta. Lâkin, kapasitörlerin depoladığı enerji ile böyle menfî bir durumda toplam kaç MB/GB verînin yazılmasına imkân tanıyor bilemiyoruz.

 

KingFast F8 ve F8M'de Micron'un 20nm üretim teknolojisi ile hazırladığı MLC tipi NAND Flash belleklere yer verilmekte. Yongaların Gbit değeri hakkında firmadan maalesef bir bilgi alamadık. Fakat 240GB'yi PCB üzerine 4 NAND paketi ile yerleştirdiklerini ele aldığımız yongaların muhtemelen 128Gbit olabileceğini düşünüyoruz. Ki JMF667H kontrolcüsünün 20nm 128Gbit IMTF ( Intel ve Micron müşterek üretimi ) ve A19nm Toshiba bellekler de dâhil olmak üzere tüm yeni nesil SLC ve MLC tipi NAND'lara destek vermekte. Lâkin kontrolcünün izin verdiği âzamî kapasite husûsunda küçük bir detay var. JMicron'un ifâde ettiğine göre JMF667H en fazla 256GB'ye kadar destek sunmakta. Yâni SSD üreticileri bu kontrolcüyü taşıyan bir devre kartı üzerine 512GB NAND da dikmiş olsalar kontrolcü bunun ancak 256GB'lik kısmı görüp idâre edebiliyor.

 

KingFast-F8-NAND-Flash

 

Her ikisinin NAND'ları üzerinde Micron'un logosu mevcud. Lâkin F8'inkilerin üzerinde bir de '' S '' harfini görmekteyiz. KingFast'a bunun hakkında sorduk ve bunların, birbirine yakın wafer'lar arasından verimliliği kısmen daha yüksek olan köşelerden elde edildiğini belirttiler. İfâde edilene göre '' S '' harfi taşıyan NAND'ları esâsında Micron'un bir alt şirketi olan SpecTek hazırlamakta. Her iki serîde kullanılan NAND'ların 3.000 döngüye sâhib olduğu ifâde edilen bir diğer husus. F8 ve F8M'in üzerinde toplamda ne kadar çiğ NAND var bilemiyoruz. Fakat F8'in 240GB olarak geldiğini düşünürsek kardeşine nazâran daha fazla Over-Provisioning için tahsîs edilmiş belleğe hâiz olduğunu kestirmek mümkün. Bunun sağlamasını işkence, yâni performans tutarlılığı testlerinde yakından müşâhede edebileceğiz.

 

JMicron'un ilk kontrolcüleri verî ön bellekleme ( cache ) işlerini denetleyici içerisine dâhil edilen ufak miktardaki DRAM ile yapmaktaydı. Fakat bu dâhili ufak bellek doldukça SSD'nin kendi de tökezlemeye başlıyordu. Daha sonraları güncellenen kontrolcülerde ise cache işlemleri hârici bir bellek modülüne yüklendi. JMF667H de âzamî 512MB'ye kadar DDR3 DRAM tampon belleğe izin vermekte. KingFast F8 ve F8M'e yer verilen bellekler Nanya üretimi. DDR3-1333 hızında gelen modüllerin büyüklükleri de 256MB.

 

 

Girizgâh