ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Intel 520 Serîsi 120GB İncelemesi: Daha Kararlı SandForce Artık Mümkün

Yazar: 17-05-14  16:04

 

Intel-520-120GB

 

Bundan tam iki sene evvel SandForce kontrolcülü SSD'lerin ortalığı istilâ ettiği vakitlerde pazarın iki büyük kontrolcü üreticisi mevcud mevkiilerini muhafaza etmekle meşgûllerdi. Dikkâtli okuyucularımızın tahmîn edeceği üzere Intel ve Marvell'dan bahsemekteyiz. Başta OCZ olmak üzere hemen her SSD üreticisi SandForce'a geçiş yapmış ve sâniye başına 500MB 'i bulan sıralı performans değerleri ile kullanıcıları mest etmeye çalışıyorlardı.

 

Hem kontrolcü hem de NAND üretebilen birkaç müstakil firmadan biri olan Intel o sıralarda henüz SATA II hududlarına takılmış bulunan 320 serîsi ile pazar payını artırmaya çalışırken bir yandan da bu mühim gelişmeleri yakından tâkib ediyordu. Müstakil firmalardan biri olup büyük imkânları elinde bulundurmasına rağmen farklı üreticilerin kontrolcülerine kendi katı hâl disklerinde de yer veren Intel bunun ilk misâlini 510 serîsinde kullandığı Marvell 9174 ile bizlere göstermişti.

 

Kendi kontrolcüsünü taşımayan SSD'lerini 5.. serîsi altında toplayan Intel bu sefer de 520 ile karşımızda. Katı hâl disklerinde SandForce tercih ederek pazardaki yerini erkenden alan diğer üreticilere nazâran epey geciken Intel'in bu denli geç kalmasının altında firmanın çetin tasdikleme ( validasyon ) işlemleri yatmakta. Çünkü üreticilerin ekserîsinde olduğu gibi firmware desteğini SandForce'dan almayan Intel bunu bizâtihi kendi yazmakta. Çünkü hatırlanacağı üzere SandForce SF-2281 ilk çıktığı vakitler her ne kadar yüksek performans vaad etsede istikrar noktasında beklenilenin epey altında bir tablo çizmekteydi. Bu mes'eleyi hâlletmeden SF kontrolcülere yanaşmayan Intel bunun için SandForce ile 1 seneye yakın dirsek temâsında bulunarak hâlihazırdaki en iyi SF firmware'i vücûda getirmede muvaffak olmuş ve 520 serîsi, nâm-ı diğer Cherryville'yi kullanıcıların beğenise sunmuş.

 

Esâsında sıfırını bulmanın epey zorlaştığı şu günlerde neden bu incelemeyi kaleme aldığımız akıllara gelebilir. Intel'in SandForce tabanlı çözümlerini günümüzde her ne kadar 335 ve 530 serîleri teşkîl etsede, 520 serîsi ikinci el pazarında hâlâ bulunabilmekte ve tercih listelerinin başında gelmekte. Şimdi serînin teknik özellik tablosuna bakalım:

 

Intel-520-Serisi-Teknik-Tablo--

Intel'in ifâde ettiğine göre 4K yazma değerleri AS-SSD ile tesbît edilmiş rakamlar. Diğerleri ise IOMeter ile alınan sıkıştırılmış dosya test sonuçlarını teşkîl etmekte.

 

 

Beş farklı kapasite seçeneğinde hazırlandığını gördüğümüz Cherryville'nin performans değerleri de kâğıt üzerinde fenâ durmuyor. Burada Intel'in hakkını teslîm etmemiz lâzım ki, SandForce tabanlı SSD üreticilerinin kâhir ekseriyeti ürünlerinin teknik özellik tablosu dâimâ SF kontrolcülerin iyi iş çıkardığı sıkıştırılmış test sonuçları ile süslerler. Intel ise ürün tanıtım rehberlerinde SSD'lerinin sıkıştırılamayan, yâni normal dosya parçacıkları üzerinden elde edebildiği değerleri de rahatça ifâde edebilmekte. 520 serîsi için belirtilen performans değerleri muâdili olan diğer SF katı hâl disklerine nazâran birazcık düşük görünebilir. Çalışma kararlılığının evvel geldiği hepimizin mâlûmudur.

 

Tabloda gözümüze çarpan diğer hususlardan biri de epey düşük görünen güç tüketim değerleri. mSATA boyutlarındaki günümüz katı hâl disklerinin dâhi bu kadar düşük iyi sonuçlar veremediği güç tüketimi konusunda Intel'in belirttiği bu rakamlar bize pek inandırıcı gelmedi. Ürün rehberinde de aynı durum söz konusu. Fakat ecnebî editör arkadaşlarımızın kendi imkânları ile yaptıkları güç tüketim ölçümlerinde 240GB'lik modelin boşta 0.82W, sıralı yazma esnâsında ise 3.65W enerji çektiğini tesbit etmişler. Intel'in kendi ölçümlerini nasıl yaptı bilemiyoruz.

 

 

Intel-520-120GB-Inside

 

 

2.5'' yapıda ve kutudan çıktığı hâliyle 9.5mm kalınlıkta olan Cherryville aslında üzerindeki siyah renkli yükseltici aparatın vidalarının çıkarılıp yerinden sökülmesi hâlinde 7mm kalınlığa inebiliyor. Kasası aliminyum olduğunu tahmîn ettiğimiz bir tür metâldan müteşekkil. SSD'nin toplam ağırlığı da 80 gram. Bu iyi normal bir rakam.

 

 

Gelelim Cherryville'nin donanım kısmına. Serîde kullanılan SandForce SF-2281'in burada sunduğu ayrı bir husûsiyet yok. İş, yukarıda da ifâde ettiğimiz üzere firmware de gizli. SF-2281 ilk çıktığı vakitler muhtelif yazılımsal sıkıntılar taşımaktaydı. Öyle ki, ne zaman zuhûr edeceği kestirilemeyen ve kullanıcıların korkulu rüyâsı hâline gelen BSOD ( İşletim sisteminin bir anda mâvi ekran vermesi ) hâdiseleri sâdece anlık kayıblara kapı aralamakla kalmıyor, bâzen kontrolcünün kilitlenerek SSD'nin kullanılamaz hâle gelmesine sebebiyet veriyordu.

 

Intel-520-120GB-Controller

 

Bu sıkıntıdan dili en çok yanan da OCZ müşterileri olmuştu. Çünkü o sırada tüm iş hacmini SandForce'a kaydıran firma henüz kendi firmware'ini yazabilme kâbiliyetine hâiz değildi ( sonradan Indilinx'i satın alarak bu imkâna kavuşacaktı ) ve SandForce'un yayımlayacağı yeni firmware sürümlerini beklemekten başka çâresi yoktu.

 

Peki bu ansız BSOD'ların esas sebebi neydi ? SandForce kontrolcülerinin güç idâre mekanizmasındaki bir bug ( açık ) 'ın çalışma esnâsında disk ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı koparması ardından işletim sisteminin hâsıl olan bu beklenmedik durumu doğru algılayamaması netîcesinde mâvi ekranlar ile baş başa kalınıyordu. Burada iş her ne kadar yazılımsal görünsede en nihâyetinde donanım kısmına taâllûk ettiğinden mes'eleyi işletim sistemi üzerinden hâlletmek mümkün değildi.

 

Sâdece OCZ değil, çoğu SandForce kontrolcü kullanan diğer firmaların müşterileri de aynı sıkıntıdan muzdaribti. Bu karışık hengâmda titiz ve sabırlı bir çalışma yürüten Intel kaliteli bir firmware hazırlayarak 520 serîsi SSD'lerini bununla bezedi.

 

Intel-520-120GB-NAND-Flash

 

Cherryville'de kullanılan NAND Flash bellekler 25nm üretim tekniği ile hazırlanmış yongalar. Test masamızın misâfiri olan modeldeki belleklerin 32Gbit olduğunu tahmîn ediyoruz. ONFi 2.2 arayüzüyle gelen bu NAND yongalarının P/E ( yazma / silme ) döngü sayısının 3.000 olduğu belirtilmiş. TBW, yâni ' yazılabilir TB miktârı ' hakkında bir bilgi sunulmamış. Yazma ömrü konusunda Intel NAND'ların kalitesi mâlûm. Buna SandForce'un WA değerini düşük tutabilme meziyetini de eklediğimizde 520 serîsi için bu konuda müsterih oluyoruz.

 

Serînin 120GB'lik modelinin PCB'si üzerinde 8 adet NAND Flash yongası bulunmakta. Devre kartının sâdece bir yüzü NAND'lar ile dolu. Kontrolcünün yer aldığı kısım ise boş. Cherryville'nin daha büyük kapasiteli modellerinde bu kısımlarında bellek yongaları ile doldurulduğunu biliyoruz. PCB üzerindeki NAND yongalarının sayısının artması aynı şekilde performansın da bir miktar yükselmesi demek oluyor. Kendi aralarında RAID mantığı ile çalışan bu yongalar bize o güzel ' Bir elin nesi var, iki elin sesi var. ' atasözümü hatırlatıyor :)

 

 Intel-520-120GB-PCB

Teknik özellik tablosunda 480GB'lik modelin küçük kapasiteli kardeşlerine nazâran performans cihetinde biraz geri kaldığı dikkâtinizi çekmiştir. Bunun sebebi de kullanılan NAND'ların yoğunluğunun arttırılmasından ibârettir. Çünkü NAND yoğunluğunun artması yonga paketleri içindeki Die ( Zar ) sayısının azalması ile netîcelendiğinden bu da her bir NAND'ı kendi içinde besleyen yolların da azalması mânâsına gelmektedir.

 

Tıpkı diğer SandForce tabanlı SSD'lerde olduğu gibi Intel 520'de de tampon bellek bulunmuyor. Intel'in bu serî için belirlediği Over-Provisioning değerinin de %7 olduğunu görmekteyiz.

 

Serînin verî şifreleme işleri ise AES-128 ile sağlanmak. Esâsında tüm SF-2281 kontrolcüler AES-256 desteğine hâiz idi ! Fakat Intel'in bulduğu bir açık bu kontrolcülerin aslında 256-bit şifreleme yapamadığını ortaya koyunca o güne kadar durumun hiç farkında olmayan diğer üreticiler de AES-256 ibâresini ürün tanıtım rehberlerinden apar topar kaldırıp onu 128-bit ile değiştirdiler. Intel bu noktada müşterilerine 520 SSD'lerini iâde hakkını tanımayı ihmâl etmedi. Velhâsıl kelâm, tüm SF-2281 katı hâl disklerinin şifreleme motoru AES-128'dir.

 

 

Girizgâh