ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Crucial M500 240GB İncelemesi: 20nm Micron Tecrübesi

Yazar: 12-10-14  23:57

Günümüzde ticâretin kâidelerinden biri hâline gelen ' alt marka ' vücûda getirme fikri kimi firmalarca hoş görünmese de kimilerince başarının yattığı temel sır şeklinde idrâk edilmektedir. Muhtelif sebeb ya da vesîleler netîcesinde bir alt marka zuhûr edebilir. Bunlardan bâzısı tıpkı Toshiba ve OCZ misâlinde tecrübe ettiğimiz üzere daha büyük bir şirketin küçüğünü bünyesine katıp onun hayat idâmesine izin vermesi şeklindedir. Western Digital > HGST ve Seagate > SandForce örnekleri de zikredilebilir. Fakat kimi şirketler ise satın aldıkları firmaları kendi potalarında eritme yoluna giderler. Buna biraz argo tâbirle ' yutma ' denilir, ki netîce esâsında da bu yönde şekillenir. Belli aralıklarla iktisab ettiği Pliant ve Smart Storage Systems firmalarını kendi ismi altına toplayıp benliklerini kaybettirmeyi tercih eden SanDisk buna en büyük misâldir.

 

Crucial-Micron

 

Bâzısı bir müessesenin bizzat kendi tarafından varlık kazandırdığı markalardır ki buradaki temel gâye pazarın giriş, orta ve üst seviye gibi kısımlarında daha fazla yer tutabilmek ve kullanıcıların bilinç altlarında yer yer kaliteli ve mâkûl anlayışını yerleştirebilmektir. Bu tür girişimlerde bâzen de kültür âmili ( faktör ) ön plâna çıkmaktadır. Meselâ, hoş ekran kartları ile tanıdığımız Galaxy firmasının Avrupa pazarı için kurduğu husûsî firmanın ismi KFA2'dir.

 

İşte bugünki incelememizin misâfir koltuğundaki Crucial ( telâfuzu: Kruuşıl ) da endüstrinin, sayısı iki elin parmağını geçmeyen NAND Flash bellek üreticilerinden biri olan Micron'un 1997 senesinde kendi çatısında kurmuş olduğu bir alt markasıdır. İş yükünü bünyesindeki muhtelif şirketler dağıtmış bulunan Micron, tüketici sınıfı katı hâl diski ve Ram satışlarını Crucial, hâfıza kartı ve USB bellek gibi basit son kullanıcı ürünlerini ise 2006'da satın aldığı Lexar firması üzerinden yürütmektedir. Mâzisi umûmiyetle iyi kabûl edilen Crucial 2010 senesinde tüketici sınıfı ilk SATA III diski teşkîl eden C300, nâm-ı diğer Real SSD'lerini piyasaya sürerek SandForce SF-1222'lerin ortalığı süpürdüğü bir hengâmda kullanıcılara 6Gbps deneyimini ilk tattıran şirket olmuştur.

 

SandForce SF-2281'ler ile yakın zamanda çıkan M4'ler, günlük kullanımda esas performansı teşkîl eden 4k değerlerinde her ne kadar daha üstün olsa da, sıralı okuma ve yazma hızlarında rakîbinin bâriz gerisinde kalınca kullanıcılar îndinde beklenilen heyecânı uyandıramamıştı. Yeni firmware sürümleri ve fiyat kırımları ile durumu ancak kurtarabilen Crucial'ın umutları başka bahara, yâni birazdan testlerine başlayacağım M500 serîsine kalmıştı :) Memleketimizde de daha çok çevrimiçi mağazalar üzerinden satış yapmayı tercih eden Crucial'ın hâlihazırdaki Türkiye operasyonları küçük çapta.

 

Crucial-M500-Teknik-Tablo

 

Teknik özellik tablosunda sıralı okuma hızları tüm modellerde sâbit. Fakat yazma hızlarının artışı da kapasiteye bağlı. Yâni diskin devre kart üzerindeki NAND sayısı arttıkça yazma performansı da yükseliyor. Serîye 960GB seçeneği eklenmesi de isâbetli olmuş. Mâlûmunuz M4'ler sâdece 512GB ile sınırlıydı.

 


 

Tüm serîlerinde ( C300 hâriç ) kendi logosu ile uyumlu mâvi tonların ağır bastığı etiket tasarımları kullanan Crucial, M500'de de âdeti yine bozmamış. Henüz incelemesini yapma imkânı bulamadığımız M550 ve MX100'lerde de durum aynı.

 

M500'lerin dış kasası metâldan îmâl edilmiş, ki bu da çalışma esnâsında ortaya çıkan sıcaklığı daha iyi dağıtabiliyor.

 

Crucial-M500-240GB-PCB

 

Kasayı açtığımızda baskı devre kartının arka yüzüyle karşılaşıyoruz. Bu kısımda 8 adet NAND paketi yanında sol üst köşede de küçük bir çip yer alıyor. Bu yonga tahmînimce güç kesintilerinde verî koruma mekanizmasında vazîfe alıyor. NAND'lar ve minik güç kapasitörlerinin hemen yanında kontrolcüyü görmekteyiz. Marvell'ın sâdık bir müşterisi olan Crucial M500'lerde de geleneği bozmamış. Evvelki M4 serîsinde kullanılan 9174'ün biraz daha güncellenmiş hâlini teşkîl eden 88SS9187'nin kontrolcüsünün bir terabyte'a kadar kapasite sunabilmesinin yanında getirdiği pek bir yenilik yok. Modeline göre âzamî 1GB DDR3-1600 tampon bellek ile desteklenen bu kontrolcüye Plextor firması da kendi M5 Pro serîsinde yer vermekte.

 

M500'lerin donanım kısmındaki asıl yeniliği ise NAND'lar tarafında gelmekte. Intel ve Micron'un ortak iştârı olan IMFT üretimi 20nm yongaların die ( zar ) yoğunluğu da 128Gbit. Firmanın daha önceki tüm NAND'ları MLC tipi 64Gbit'lerden müteşekkil idi. 128Gbit'e geçişle birlikte îmâlât mâliyetlerini bir miktar daha düşüren Micron bunun yanında birim NAND paketi başına daha fazla die sıkıştırmayı başararak 1TB sınıfı SSD üretiminin de yolunu bulmuş oldu. Hatırlayacağınız üzere M4 serîsinin en büyük üyesi 512GB kapasiteliydi.

 

Micron'un Zar yoğunluğunu 128Gbit'e çıkartmasıyla birlikte NAND'ları içerisindeki Page'lerin de birim başına büyüklüğü 8KB'den 16KB'ye yükseliyor. Page'lerin büyümesi sıralı okuma ve yazma hızlarında artış sağlamaya yararken Blok'lara erişim hızını da maalesef bir miktar geciktiriyor. Rakam bazında misâl verecek olursak, 8KB Page'lerde bir Blok'un silinme işlemi 3ms sürerken, 16KB'ye geçildiğinde bu müddet 3.8ms 'yi bulmakta.

 

Crucial-M500-240GB-Back-II

 

IMFT'nin 20nm'e geçişiyle gelen bir diğer yenilik ise ONFi 3.0 NAND arayüz desteği. Güç tüketim değerlerinde iyileştirmeler ihtivâ eden ONFi 3.0'ın sunduğu asıl husûsiyet ise bir evvelki nesilde 200MB/s olan bant genişliğini 400MB/s 'ye çıkartması. Bu da kontrolcünün kanal başına iki kat daha fazla beslenmesi mânâsına geliyor ki M4 serîsinin takıldığı engel M500'lerde çözülmüş oluyor.

 

Intel ve Micron ortak iştirâkının muvaffak olduğu bir hususun altını çizmeden geçmeyelim. Zar yoğunluğu yükseldikçe NAND'lar yazma ömrü de buna muvâzî şekilde düşer. 34nm üretim tekniğinde 5.000 olan döngü sayısı 25nm'ye geçişte 3.000'e düşmüştü. Ardından gelen 20nm 64Gbit güncellemesinde ise yine 3.000 rakamı muhafaza edilmişti. Burada gördüğümüz 20nm 128Gbit NAND'larda da aynı üç bin yazma ömrünün korunmuş olması. Fakat burada Crucial'ın, M500'lerin küçükten büyüğe her modeli için 72TB yazma ömrü vaâd etmesi biraz tezadlı bir ifâde. Çünkü 3.000 yazma döngüsünün mevzû bahis olduğu bir noktada 120GB'lik model için 72TB kabûl edilebilir bir değer şeklinde görülebilir. Fakat write amplification unsuruna rağmen 480GB ve 960GB'lerin de aynı 72TB'ye takılmış olması düşündürücü bir konu.

 

M500, ön ve arka yüzün toplamında 16 adet NAND paketi taşımakta. Bu yongaların üzerine 4FA2DNW592 numaraları işlenmiş. Serînin kontrolcü için tahsis ettiği over-provisioning değeri de %7 olarak belirlenmiş. Yâni eski serîlere kıyasla değişen birşey maalesef yok.

 

Crucial-M500-240GB-Controller

 

Şifreleme noktasında AES-256'ya terfînin sağlandığı M500'lerde yer alan husûsî firmware sâyesinde TCG Opal 2.0 ve IEEE-1667 desteği de ihtivâ ediliyor. Diskteki verîlerin şifreli şekilde muhafaza edilmesini seven kullanıcılar için bunların her biri hoş özellikler. Lâkin çoğu tüketicinin bunlardan haberinin dâhi olmadığını göz önünde bulundurduğumuzda işin şekli de biraz değişmekte. Çünkü bu şifreleme motorlarının her biri kontrolcünün gücünden az da olsa bir miktar harcamakta.

 

Günümüz katı hâl disklerinde sıklıkla karşılaşmaya başladığımız, SSD'lerin güç tüketim değerlerini âzamîye çekmeye çalışan DevSleep komutlarına destek verip vermediği yönünde M500'lerde Crucial tarafından maalesef bir bilgiye ulaşamadık. Fakat üretici firmaların bu tür hususları reklâm faaliyetlerinde mübâlâğalar eşliğinde belirtmeyi sevdiği gerçeğini hatırladığımızda Crucial M500'lerin de bu desteğe hâiz olmadığı fikri bizde daha da kuvvetlenmekte.

 

M500 serîsi hakkında bu kısımda ifâde edebileceğimiz son husus ise devre kartının üzerine yerleştirilen küçük kapasitörler. Ânî güç kesintilerinde devreye girip kontrolcünün o an işlemekte olduğu verîyi bitirerek herhangi bir verî kaybının önüne geçilmesi sağlayan bu minik bataryalar müessesevî, yâni enterprise SSD çözümlerin demirbaşlarındandır. Bu noktada M500 de Crucial'ın, kapasitörler ihtivâ eden ilk tüketici sınıfı katı hâl diskini teşkîl ediyor.

 

M500 ihtivâ ettiği termâl idâre komutları vâsıtasıyla kontrolcünün çalışma sıcaklığını anlık tâkib etmekte ve 70°'nin üzerine çıkılması durumunda firmware üzerinden diskin performansı düşürerek yongaların zarar görmesinin önüne geçmekte. Sıcaklık normale döndüğünde çalışma frenkansı da eski hâline geri getirilmekte.

 

 

Girizgâh