ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Corsair Neutron GTX 240GB İncelemesi: Amber’in Gücü

Yazar: 13-04-14  1:07

 

Kaliteli Ram, Psu ve kasaların yanında SSD pazarında da emin adımlar ile ilerleyen Corsair'in Performance Pro serîsi katı hâl disklerini hatırlamayan sanırım yoktur. O vakitler belli birkaç kontrolcü üreticisinin etrâfında kümelenen SSD üreticileri arasından Corsair farklı bir yol izlemeye koyulmuş ve Marvell îmâlâtı bir denetleyici yanında SSD meraklılarının ekserîsinin ismini yeni yeni duymaya başladığı Toggle-Mode Flash bellekler ile bezediği katı hâl diskini bizlerle buluşturmuştu.

 

Performans cihetinde umûmî teveccühe mazhâr olan Performance Pro'dan takrîben bir sene sonra Corsair yine dikkâtleri celbedecek bir hamlede bulunarak Neutron ve Neutron GTX isminde iki farklı serîye daha imzâ attı.

 

O hengâmda rakib firmalar da boş durmuyordu. OCZ, yakın zamanda bünyesine kattığı Indilinx ile bir yandan yeni kontrolcüler geliştirme diğer yandan da NAND üreticilerinden mâkûl yongalar te'min ederek bellek tedâriği noktasındaki zaafiyetini kapatmaya gayret ediyordu. Samsung ise 830 serîsi ile yakaladığı yükselişi yeni modeller ile ( 840 ve 840 Pro ) ile sürdürmeye çalışmaktaydı.

 

 

Neutron-GTX-240GB-V2

 

 

Ezber bozmayı seven Corsair bizleri bu sefer  daha evvel farkedilememiş ve keşfedilmeyi bekleyen bir cevher ile tanıştırdı. Kısa adıyla LAMD ( Link_A_Media Devices ) isimli firmanın hazırladığı kontrolcülerin hayat verdiği Neutron ve Neutron GTX serîleri ile birlikte hâlihazırda kullanıcıların bildiği fakat derinine vâkıf olamadıkları bir mefhumun tartışmaları kızışacak ve SSD mukâyeseleri arasındaki yerini alacaktı: Doluluk arttıkça performansda zuhûr eden beklenmedik düşüşler..

 

 

Kısa bir târihçe girizgâhından sonra şimdi temel birkaç bilgiyi zikredebiliriz. Corsair'in tepe seviyesi SSD çözümü olan Neutron GTX'i takrîben bir buçuk sene önce piyasaya çıkmış bir serîdir. LAMD kontrolcüleri ve Toshiba üretimi NAND'lar ile gelen serî SATA III ( 6Gbps ) arayüzüne hâiz ve 120GB, 240GB, 480GB olmak üzere üç farklı kapasite seçeneğinde hazırlanmakta.

 

 

Test masamızın misâfiri olan model ise 240GB'lik modelidir. Teknik özellik tablosu da şu şekilde:

 

 

Teknik Özellikleri:
 • Marka:

  Corsair

 • Model:

  Neutron GTX

 • Kapasite:

  240GB

 • Kontrolcü:

  LAMD LM87800

 • NAND Bellekler:

  Toshiba 19nm Toggle-Mode MLC

 • Arayüz:

  SATA III

 • Okuma ve Yazma Hızları:

  550 MB/s ve 470 MB/s

 • IOPS:

  85.000 Okuma , 95.000 Yazma

 • Boşta Güç Tüketimi:

  0.6W

 • Yük Altında Güç Tüketimi:

  4.6W

 • Yapı, Kalınlık ve Ağırlık:

  2.5'' , 7mm , 52 gram

 • MTBF:

  2 Milyon Saat

 • Garanti:

  5 Sene

 

Teknik özellik tablosunda göze ilk çarpan noktalar yüksek IOPS değerleri ve beş senelik garanti oluyor. Güç tüketimi husûsunda ise ifâde etmemiz gerekenler ise yük altında geçilen enerjinin miktârı. Sistem boşta iken SSD'nin taleb ettiği 0.6 W'lik değer müsbet. Lâkin yük altında, husûsiyetle de rastgele yazma esnâsında 4.6W gibi bir rakam görülüyor, ki bu da beklentilerimizin biraz üstünde.

 

 

Neutron GTX'in şimdi de umûmî görünüşü ve kutu içeriğine bakalım:

 

Corsair-Neutron-GTX-Box-Kutu

Corsair Neutron GTX'in kutu ön yüzü bu şekilde

 

 

 

 

 

 

Corsair-Neutron-GTX-Box-Back-Kutu-Arkasi

Kutu arka yüzü

 

 

 

 

 

 

Corsair-Neutron-GTX-Inside-Box-Kutu-Ici
Kutu içeriğinden Corsair Neutron GTX 240GB, bir adet 2.5'' den 3.5'' çevirici metâl aparat, garanti kâğıdı ve bir miktar da vida gelmekte. Burada ufak bir ayrıntı var. SSD üreticilerinin ekserîsi çevirici aparat yanında sâdece SSD'yi aparata monte etmeye yardımcı olan küçük vidaları vermekte. Corsair ise bunların yanına bir de aparatın kasaya bağlanmasını sağlayan vidaları da eklemeyi ihmâl etmemiş. Küçük bir detay olsa da, firmaların bu tür şeyleri düşünüp müşterilerine mümkün olan âzamî kolaylığı sağlama gayreti hoş olmuş.

 

 

 

 

 

Corsair-Neutron-GTX-Front-Onyuz-

Corsair Neutron GTX'in ön yüzü. Ürün kodu ve serî numarası gibi bilgiler bu kısımda yer alıyor.

 

 

 

 

 

Corsair-Neutron-GTX-Back-ArkaYuz

Arka yüze birşey işlenmemiş. Sağ ve solda birer tâne olmak üzere toplamda iki adet garanti güvenlik bandı bulunuyor.

 

 

 

Corsair Neutron GTX'in kasasını bir çeşit hafif metâl teşkîl etmekte. Firma bu sâyede diskin ağırlığını düşük tutabilmeyi başarmış, 240GB'lik modeli toplamda 52 grama tekâbül ediyor.

 

Bu da serîyi başta ultrabook'lar olmak üzere tüm ince yapılı taşınabilir bilgisayarlar için de husûsî bir seçenek kılıyor.

 

 

 

Şimdi incelememizin ikinci sayfasına geçebiliriz.

 

 

 

Girizgâh