ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

ADATA SP550 ( 240GB ) SSD İncelemesi: Yeniden Doğuş

Yazar: 26-11-16  14:26
Anahtar kelimeler: , , , ,

Bir bilgisayar parçası satın alma arefesinde ürün hakkında en merak ettiğimiz husus ' kullanıcı dostu ' olup olmadığıdır. Çünkü genellikle ya harçlıklarımızdan biriktirdilerimiz ya da kazandığımızdan ev ihtiyaçlarını çıkarıp da geriye kalanlar ile güncellemek durumundayızdır bilgisayarlarımızı. İşin içine son günlerde ateşi iyice çıkan doları da eklediğimizde makûl birşeyler arama

 

adata-sp550

 

Bereket ki SSD endüstrisinde vukû bulan iyi gelişmeler bu teknolojiye erişme konusunda bizleri biraz olsun memnun etmekte. Bunların başında da şüphesiz ki TLC türü NAND tabanlı SSD'lerin yaygınlaşması gelmekte. MLC'lere kıyasla fiyatları %40'lara varan miktarda aşağılara çekebilen bu yeni NAND türünün pek tabii ki hem hoşa giden hem de gitmeyen yönleri var. Lâkin fiyat avantajı kuşkusuz ki en câzip tarafı.

 

İşte bugün, aradan geçen iki sene durgunluk vetiresinden sonra hem küresel sahada hem de Türkiye pazarında tekrardan faâl bir pozisyona geçen ADATA'nın Premier SP550 serisinden 240GB'lik modeli test masamda misafir ediyorum. TLC tabanlı bir seri olan SP550'nin iddiâsı yeterli performansı makûl fiyattan biz tüketicilere sunabilme. Ki dediğim gibi SP550 serisi, ADATA için pazarda bir yeniden doğuşu teşkîl etmekte. Bakalım gerçekten de öyle olmuş mu ?

 

adata-sp550-teknik-tablo

 

2.5'' yapıda ve 7mm kalınlıkta gelen SP550 serisi SATA III ( 6Gbps ) arayüzüne sahip. Diski SATA II bir sistemde de kullanmak mümkün. Sıralı okuma ve yazma hızları yanında IOPS başarımı da kâğıt üzerinde yeterli görünmekte. Diskin kasası plastikten imâl.

 

Serinin kontrolcü koltuğunda Silicon Motion ( SMI ) üretimi 2256K kontrolcüsü oturmakta. TLC tabanlı NAND'lar için tasarlanmış olan bu kontrolcü bellek yongaları ile 4 kanal üzerinden haberleşebilmekte. TLC NAND'ların zayıf karnını teşkîl eden sinyal parazitlenmesini gelişmiş LDPC hata düzeltme motorları ile dengede tutan bu kontrolcü, yazma performansını azamîde tutabilmek adına TLC NAND hücrelerinin bir kısmını SLC modda kullanmayı ifâde Intelligent SLC Cache ( Samsung'taki karşılığı TurboWrite ) isimli teknolojisini de taşımakta.

 

adata-sp550-pcb

 

SP550 serinin NAND'ları Hynix tarafından 16nm üretim tekniği ile hazırlanmış TLC yongalardan müteşekkil. Over-provisioning kısmı için ayrılan miktar da %7 kadar. Kontrolcü ve NAND'lar arasındaki haberleşme Samsung imzalı 256MB bir DDR3 yonga tarafından sağlanmakta. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda incelemesini yaptığım Crucial BX200 serisi de 2256K kontrolcüsü ile gelmekte lâkin NAND kısmında Micron'un 16nm belleklerine dayanmaktaydı. Aynı kontrolcü fakat farklı NAND'lar ile donanmış bu iki rakibin performans testlerindeki çekişmesini şimdiden merak ediyorum.

 

ADATA'nin kendi katı hâl diskleri için hazırladığı SSD Toolbox adında bir tashih yazılımı da bulunmakta. Genel hatlarıyla sâde bir arayüze sahip olan bu program ile ADATA marka SSD'lerin seri numarası, sisteme üzerinden bağlanılan arayüz bilgisi ( SATA 2 / 3 ), sıcaklık değeri ve diske yazılan veri miktarı gibi temel malûmatlara erişilebilinmekte.

  

Hata tarama testi, hem diskin hem de Toolbox yazılımın kendi sürümlerini güncelleme seçenekleri, Secure Erase işlemi ve Windows 7 için işletim sistemi optimizasyonu gibi özellikler de ihtivâ eden programın arayüzü kullanıcı dostu. Fakat programı indirmek için ADATA evvelâ sitelerine üye olmamızı istemekte. Böyle garip bir durumla ilk kez karşılaşıyorum. Bir program indirmek bu kadar zahmetli olmamalı.

 

Kaldı ki yazılımın tepkime süreleri maalesef yeterince iyi değil. Ve program bâzen saçma gelebilecek uyarı mesajları vermekte. Meselâ firmware güncellemeye çalışırken '' IDE ve RAID modda firmware güncelleme olmaz ! '' gibisinden mesaj verdi. Tamam da, bilgisayar zâten AHCI modda çalışmıyor muydu ama ?.. Kaldı ki metin mesajları fazla kabaca duruyor. Yanlış birşey yapınca monitörün içinden bir odun bana doğru fırlayayacakmış gibi hissettirdi.. Programı yazan mühendis arkadaşların toyluğuna vermek lâzım.

 

Galeri: ADATA SP550 Serisi – Kutu İçeriği


adata-sp550-kutuadata-sp550-kutu-arkaadata-sp550-kutu-icerigiadata-sp550-arkaadata-sp550-pcbadata-sp550-pcb-arka

 

Son olarak, serinin hoş ve ufak bir kutusu var. İçeriğinden diskin kendi yanında bir de 7mm'den 9.5mm'ye yükseltici aparat ve kullanım rehberi geliyor. Kutu üzerinde Acronis True Image HD yazılımının de hediye olduğu yazmakta. Lâkin kutu içinde herhangi bir kod yok. İndirmek için yine ADATA'nın sitesine üye olmak şart koşulmuş !..

 

 

Test-Masamız

İncelememizde Yer Alan Test Yazılımları:

 

ATTO

AS SSD Benchmark

Crystal Disk Mark

Anvil's Storage Utilities

IOMeter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hususî Teşekkürlerimiz - Our Special Thanks For:

 

- Desert Fox 800W PSU için In Win'e

- Commando Serisi 2 x 4GB DDR4-3466 Ram kiti için Apacer'a

- NH-L9x65 işlemci soğutucusu için Noctua'ya

- AIDA64 yazılımı için FinalWire'a

- HD Tune yazılımı için EFD Software'e

Girizgâh