ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Western Digital’den SSD ve HDD bir Arada Çözümü: WD Black²

Yazar: 07-12-13  2:07

 

WD-Black-2-Onyuz

 

Sâbit disk devi Western Digital’ın SSD’lere yönelik çalışmaları hızlanarak devâm ediyor. Müstakil bir SSD ve HDD’den müteşekkil Black² isimli bu serî ile WD, katı hâl diski pazarına farklı bir çözüm sunuyor. Firma Black² ile notebook’lar, küçük yapılı bilgisayarlar, tek depolama yuvası ihtivâ eden hepsi bir arada sistemleri hedefliyor.

 

120GB katı hal diski ve 1TB büyüklüğündeki HDD’yi 2.5” yapı ve 9.5mm kalınlığa sığdırmayı başaran WD, Black² ile kullanıcılara farklı bilgisayar deneyimi sunmaya çalışmakda. Şöyle ki, fizîken bir arada olmalarına rağmen hem SSD hem de HDD birbirlerinden müstakil bir şekilde çalışmaktalar. Yâni SSD’ye işletim sistemi ve diğer muhtelif yazılımlar yüklenebilirken HDD kısmı da temel depolama ihtiyâcı için kullanılabilmekte. Fakat, Black²’den bu mânâda faydalanabilmek için katı hâl diskine işletim sistemi kuruldukdan sonra sonra WD’nin husûsî bir yazılımı ile HDD kısmını da kullanıma açmak gerekiyor.

 

WD, Black²’de JMicron üretimi JMF667H kontrolcüsünü tercih etmiş. NAND Flash yongaları da 20nm tekniği ile hazırlanan MLC tipi bellekler. SATA 6Gbps arayüzüne hâiz SSD’nin sunduğu sıralı okuma / yazma değerleri 350MBs ve 140MBs şeklinde.

 

5 sene garanti etkiteki taşıyan Black²’nin perâkende satış fiyatı 300 dolar olarak belirlenmiş. Hâlihazırda dağıtımına başlanmış.

 

 

WD-Black-2-Kutu