ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Seagate SSD İşinde Epey Ciddî, Firma SandForce’u Satın Aldı

Yazar: 31-05-14  2:10
Anahtar kelimeler: , , , ,

 

 

Seagate-Logo-678x452

 

SSD pazarında dengelerin durmadan değiştiği şu son birkaç senede firmalar bazında satın alımlar artık normal bir durum hâline gelmiş bulunuyor. Bunun son misâlini Toshiba ve OCZ örneğinde görmüştük. Bu sefer ise yine heyecan verici bir gelişme ile karşı karşıyayız. HDD devi Seagate, LSI firmasının Hızlandırılmış Çözümler ve Flash Donanımları kısmını Avago’dan 450$ milyon nakit karşılığında satın aldı. Geçiş işlemlerinin 2014’ün üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

 

Yukarıdaki ifâdeyi biraz daha açalım, LSI’ın Hızlandırılmış Çözümler’i esâsında firmanın meşhûr Nytro denetleyicilerini, Flash Donanımları kısmı da SandForce kontrolcülerini teşkîl ediyor. Bu ciddî hamle ile pazardaki mevkiini daha bir sağlamlaştırmayı başaran Seagate’in sesini artık daha fazla duymaya başlayacağız gibi görünüyor.

 

Hatırlayacağımız üzere 2011 senesinde LSI hızlı bir kararla 370 milyon dolar karşılığından genç SandForce’u satın almış ve tüm dikkâtleri üzerine çekmişti. Geçtiğimiz yıl ise büyük yatırımcılarından biri de HP olan Singapur merkezli Avago firması tamâmı nakit olmak üzere 6.6 milyar dolar ile LSI’ı kendi renklerine bağlamıştı. Şimdi ise Seagate sâdece 80 milyon dolar fazlasına LSI’ın Flash Donanımları kısmını bünyesine katmış oldu. Herhangi bir kontrolcü ya da NAND üretimi bulunmayan Seagate için SandForce’un satın alımı muhakkak ki büyük bir adımı teşkîl etmekte. Mühim olanı ise sâbit disk devi Seagate’i diğer firmaların eline mahkûm olmaktan bir nebze kurtarmakta. Çünkü günden güne SSD’lere kayan depolama sahasında HDD’lerin bir geleceği kalmadığını iyi bilen Seagate’i böyle bir hamleye icbâr eden en büyük sebeb de şüphesiz ki rakîbi olan Western Digital’in geçtiğimiz iki senede STEC, VeloBit ve Virident gibi katı hâl diskleri üzerine teknoloji üretebilen mühim firmaları satın alarak kendi çatısı altında toplamış olmasıdır.

 

LSI-SandForce-SF3700-LSI’ın eski sâhibi olan Avago firmasının elindeki bu iki değerli alt şirketi neden ucuza sattığı akıllara gelebilir. Edindiğimiz bilgilere göre LSI/Avago yeni nesil kontrolcüleri olan SF3700’ün gecikmesinden epey hoşnutsuz kalmış durumdalardı. Muhtemeldir ki Avago, zamânında LSI’ı satın alırken esâsında firmanın Flash Donanımları kısmına hiç ilgi duymamıştı ve eline geçen ilk mâkûl fırsatta bunu değerlendirmeyi düşündü.

 

SandForce kontrolcülerine hâlihazırda ADATA, Corsair, Kingston, OWC, Mushkin, Transcend ve daha bir sürü irili ufaklı SSD îmâlâtçısı firma ürünlerinde yer vermekte. Hattâ bunlardan bâzıları tüm üretimlerini SandForce üzerine binâ etmiş durumda. Peki Seagate sâhibi olduğu SandForce kontrolcülerini bu üreticiler ile paylaşacak mı yoksa sâdece kendi çözümlerine mi münhasır kılacak ? Bu suâlin cevâbı maalesef henüz bilinmiyor.

 

Gelişmeleri aktarmaya devâm edeceğiz..