ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Seagate, SandForce 3500 Ailesi Kontrolcü Numûnelerini Gösterdi

Yazar: 31-07-15  17:57
Anahtar kelimeler: , , , , , ,

SandForce’un yılan hikâyesine dönen üçüncü nesil kontrolcüleri ilk kez 2 buçuk sene evvel duyurulmuş ve o vakit beyan edilen özellikleri ile kullanıcılar arasında heyecan uyandırmıştı. Lâkin bu vetîrede SandForce’un kendinin önce LSI, sonra Avago ve en sonunda da Seagate’e satılması ve yonga tasarımında karşılaşılan umulmadık sıkıntılardan ötürü 3500 serisi kontrolcüler birkaç kez ertelenmek durumunda kalmıştı. Ürün takvimine göre bu senenin nisanında satışa sunulması beklenen seri yine bir erteleme görmüş ve gözler, Seagate’den gelecek bir izâhata çevrilmişti.


 

Bu seneki Computex fuarına kadar sessiz kalmayı tercih eden firma, etkinliğe SF3000 ailesinin muhtelif yapılara bürünenen numûneleriyle katılarak seri hakkında merak edilen hususlara açıklık getirdi.

 

İlk kez 2013 senesi sonlarında duyurulduğunda bu yeni kontrolcü ailesi için o vakitler zikredilen temel hedef, SF3700 ismi altında tek seri ile giriş seviyesinden enterprise sınıfına kadar geniş bir pazara hitâb edilecek olmasıydı. Lâkin Seagate’in fuarda paylaştığı bilgiler serinin SF3500 ve SF3700 şeklinde ikiye bölündüğünü göstermekte. İfâde edilene göre bu karardaki murad, yeterince güçlü duran SF3700’ü enterprise marketlere saklarken, giriş ve orta seviyenin ağırlığını ise teknik özellik cihetinden biraz daha kırpılmış bir seriye, yâni SF3500’ün sırtına yüklemek.

 

SandForce-SF3000

 

Seagate’i SF3000 içerisinde böyle bir taksimata götüren sebeblerin başında pek tabii ki mâliyetleri düşürme fikri yatmakta. Pazardaki ağırlıkları son dönemde iyice artan Silicon Motion ve Phison gibi kontrolcü üreticilerin makûl fiyatlı yongalar ile birçok SSD üreticisini kendilerine bağlamaları ertesinde bu sahadaki rekabetin zorlaştığını farketmek de Seagate’i mezkûr karara iten bir diğer sebeb.

 

SF3500 serisini de kendi içinde üç modele bölen firma SF3514 ile giriş seviyesi SATA, SF3504 ile de düz PCIe ( NVMe ) tabanlı katı hâl disklerine güç verecekler. Serinin büyüğü SF3524 ise hem SATA hem de PCIe’ye destek verirken kontrolcü çalışma frekansı da biraz daha yüksek olacak. Haberleşilebilen azamî NAND sayının 4 olduğu bu seride sanıyoruz ki en dikkat çekici husus da SandForce’un ilk defa hârici bir DRAM modülü de kullanmaya başlaması. Kontrolcünün hemen yukarısına konumlandırılan DRAM yonga ile NAND haritalama işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmiş.

 

SandForce-SF3500-Diagram

 

 

Firmanın enterprise sınıfa yönelik hazırladığı SF3700 serisinin iki üyesi SATA yanında PCIe’nin 2.0 x4 desteği gelmekte. Onu hususî kılan tarafı ise NAND’lar ile 9 kanal üzerine haberleşebilmesi. SF3500 gibi hârici bir DRAM modülüne ihtiyaç duymayan SF3700, NAND haritalama işini kontrolcü dâhilinde kendi SRAM’i ile hâlletmekte. Bir diğer hoş yanı ise, tüketicilere yönelik hazırlanan SF3500 serisi birinci seviye RAISE hata düzeltme motorları taşırken SF3700’ün ikinci seviye, yâni daha iyi ve kararlı olan RAISE ile donatılması geliyor.

 

SandForce-RAISE-ECC

 

Tekli page ve bloklarda zuhûr eden hataları düzelten düz RAISE aksine ikinci seviye RAISE, daha geniş bir sahayı kontrol ederek aynı anda birden fazla page ve block yanında tek die üzerinde meydana gelebilecek hataları da onarabilmekte.

 

Seagate-SF3500-Karisik

 

Seagate’in yeni nesil SandForce kontrolcüleriyle dikkat çekmek istediği başlıca husus denetleyicinin okuma ve yazmanın karışık olduğu iş yüklerindeki başarısı. Firmanın yayımladığı mukâyese tablolarına göre muadil başka bir NVMe tabanlı katı hâl diski ile SF3700’ün %80’i okuma kalan %20’si de yazma bir işleminde hem performans hem de güç tüketimi noktasına yer yer %40’a kadar daha performanslı olduğunu göstermekte.

 

Hülâsa, her ne kadar onca ertelemeye mâruz kalmış olsa da Seagate’in SF3000 ailesi üzerinde mesafe kaydettiğini görmek güzel. Lâkin SandForce’un müsâbakaya dönmesi için 2015 sonları ön görülmekte. Ki bu da uzun bir vakit dilimi sayılır. Bekleyelim ve görelim :)