ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

RAID 0 Kurulumunda TRIM Komutunun Önü Açılıyor

Yazar: 13-09-12  2:56
Anahtar kelimeler: , , ,

RAID-O-KurulumuKatı hâl disklerinin NAND bellek yongalarında daha doğru ve sıralı veriler yazılabilmesini sağlayan TRIM komutu, bilindiği üzere RAID 0 kurulumunda işlevini yitiriyor, yâni kullanılamaz hâle geliyordu. Tek seferde daha fazla performans elde etmenin de mâkûl yolu olarak görülen RAID 0 kurulumunu yaparken bu komut desteğinden mahrum kalmak da çoğu kullanıcıyı düşündürüyordu.

 

Bu hengâmda, yabancı sitelerde çıkan bir haber ve kullanıcı testleri netîcesinde TRIM komutunun RAID 0 kurulumunda da çalıştırılabildiği ortaya çıkmış oldu. İlgili habere göre, Windows 8 işletim sistemi, Intel 7 serîsi ve üstü yongasetli anakart ( Örnek: Z77 ), RAID BIOS 11.5 ve üstü, Rapid Storage Technology ( RST ) ile birlikte TRIM komutunun RAID 0 kurulumunda da aktif hâle getirilebildiği belirtilmiş.

 

NOT: Yine yabancı forumlarda bâzı kullanıcıların bu tecrübeyi, işletim sistemi noktasında Windows 7, anakart noktasında da AMD SB600 güney köprüsü ile çalıştırabildikleri, yorumlarında göze çarpan diğer bir detay olarak görülüyor. Fakat bunu nasıl yaptıkları konusunda henüz bir fikrimiz yok : )