ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Phison, SATA Ve PCIe Tabanlı Yeni Kontrolcülerini Gösterdi – FMS 2014

Yazar: 11-08-14  12:54
Anahtar kelimeler: , , , , , , , ,

Tayvan merkezli bir kontrolcü üreticisi olan Phison da bu seneki Flash Memory Summit fuarında yer alan şirketler arasındaydı. Bugüne kadar dâimâ giriş seviyesi çözümleri ile tanıtığımız Phison müşâhede ettiğimiz kadarıyla artık performans ve kalite hususlarında çıtayı yükseltmeye çoktan başlamış. Öyle ki, SandForce, Marvell ve Samsung gibi pazarın sağlam oyuncularından bir bir süre gecikmiş olsa da yüksek performansın mevzû bahis olduğu yerlerde firma ” Ben de varım ” demeye hazırlanmakta. Şimdi sırasıyla Phison’un yeni kontrolcülerini tanıyalım:

 

PS3110 ismini verdiği bu yeni denetleyicisinde mîmâriyi baştan sona elden geçirdiğini ifâde eden Phison netîcede 4 çekirdekli 32-bit ve NAND Flash yongaları ile 8 kanala kadar haberleşebilen yapıda bir kontrolcüyü vücûda getirebildiklerini belirtmiş. Tek kontrolcü ile âzamî 2TB kullanım kapasitesi ve 256MB – 2GB tampon bellek kullanıma müsâde veren bu kontrolcü SLC, MLC ve TLC olmak üzere üç farklı bellek türünü de desteklemekte. SATA III ( 6Gbps ) arayüzü üzerine binâ edilen kontrolcü sıralı performans değerlerinde 540 MBs ve 530 MBs’e kadar çıkabiliyorken sunabildiği en yüksek IOPS miktârı da 100K / 90K şeklinde.

 

Phison-PS3110

Phison PS3110’un Toshiba NAND Flash bellekler ile desteklenmiş bir numûnesi

 

Kâğıt üzerinde hoş performans değerlerine hâiz olan PS3110 kontrolcüsünün yanında getirdiği muhtelif yeni teknolojiler de dikkât celb etmekte. Verî emniyet ve bütünlüğünü muhafaza için End-to-End Data Path Protection, SmartECC – RAID ECC yanında AES-256, TCG OPAL 2.0‘e desteğiyle gelen kontrolcü daha evvel SanDisk ve Samsung’da misâllerini görmüş olduğumuz ” Sahte SLC ” modu özelliğini de taşımakta.

 

Phison-PS3110-

 

Sistem çalışırken vukû bulabilecek enerji kesintileriyle netîcelenecek verî kayıblarının önüne geçmek için Phison’un geliştirdiği SmartFlush ve Guaranteed Flush teknolojileri yanında güç tüketim değerlerini düşürmek için DEVSLP, DPIM, ve HIPM gibi muhtelif modlarına da destek sağlanmış durumda.
 

 

 

Phison’un fuarda tanıtımını yaptığı bir diğer kontrolcü ise PS5007 idi. PCIe tabanlı olan bu yeni kontrolcü bu özelliği ile firmanın kendi târihinde de bir ilki teşkîl etmekte. Tıpkı PS3110’da olduğu gibi End-to-End Data Path Protection, SmartECC – RAID, SmartFlush, Guarateed Flush, AES-256 ve TCG OPAL 2.0 teknolojilerini ihtivâ eden PS5007’nin kardeşinden ayrıldığı tek husus SATA olmayıp PCIe tabanlı gelmesi, hâliyle daha yüksek performans değerleri sunması.

 

Phison-PS5007-Diagram

 

Sıralı okumada 2.8 GBs ve yazmada 1.5 GBs hızlarına erişebilen bu kontrolcünün vaâd ettiği âzamî IOPS sayısı da 150K. NVMe protokolüne de destek vermesi muhtemel olan Phison PS5007 kontrolcüsü tek yongada 2TB’ye kadar kapasite ile gelebilecek. CES 2015 fuarından evvel pazarda görülmesi zor olan bu yeni kontrolcünün önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde hazır olması bekleniyor.