ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

OCZ’nin Vector 180 ve Jet Express Çözümleri Göründü – CES 2015

Yazar: 09-01-15  8:27

Zorlu geçen bir sene ertesinde OCZ yeni katı hâl diskleri ile işin başına dönmüş durumda. Geçtiğimiz sene duyurduğu Vector 180 serîsi hakkında tüm merâk edilenleri bu fuarda açıklığa kavuşturan firma bunun yanında Jet Express kontrolcüsünün de silikona bürünmüş canlı hâlini gösterdi.

 

OCZ-Vector-180

 

Selefinde olduğu gibi Barefoot M00 kontrolcüsünden güç alan Vector 180, Toshiba’nın MLC tipi A19 NAND bellekleri ile donatılmış. SATA III ( 6Gbps ) arayüz, 2.5” yapı ve 7mm kalınlıkda gelen serî 240GB, 480GB ve 960GB olmak üzere üç farklı kapasite seçeneği arz ediyor. Sıralı okuma ve yazmada âzamî 550 MBs / 530 MBs hızlarına erişebilen serînin sunabildiği IOPS değerleri 100K ve 95K şeklinde.

 

Vector 180’i selefinden ayıran başlıca husus ise ihtivâ ettiği PFM+ teknolojisi. Devre kartı üzerinde taşıdığı kapasitörler ile ânî güç kesintilerinde verî muhafazası sağlayan serî bu hâliyle enterprise sınıfı çözümlere yaklaşmış oluyor. Beş sene ShieldPlus garanti etiketiyle gelen serî bu müddet dâhilinde hergün 50GB verî yazıma imkân tanıyor. Yâni buradan kast edilen şudur ki; 5 sene boyunca diske hergün 50GB verî yazılması durumunda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmayacağı vaâd ediliyor. Vector 180 serîsinin kutu içeriğinden 3.5” çevirici aparat ve Acronis True Image HD disk kopyalama yazılımı da çıkıyor.

 

 

Firmanın tanıtımını yaptığı Jet Express‘in zikredilen özellikleri ise bilinmeye şâyân. Doğal PCIe ve SATA arayüz desteğiyle geleceği belirtilen kontrolcünün hem AHCI hem de NVMe protokollerini bir arada taşıyabilmekte ve bu sâyede 2.5”, mSATA, M.2 ve SF-8639 yapılarına arada bir köprü yonga bulunmadan direk uyum sağlanabileceği ifâde edilmekte. Lâkin temelde PCIe 3.0 x4 arayüzünü esas alan kontrolcü şu şekilde vaâd edilen yüksek hızlara erişebilmekte.

 

OCZ-JetExpress

Fotoğraf kaynağı: Hardware.fr

 

Modeline göre 8 ve 16 kanal üzerinden ONFi ve Toggle-Mode NAND’lar ile haberleşebilecek olan Jet Express normal şartlar altında 4GB/s, bant genişliğinin çifte vurulduğu vakit de 8GB/s gibi oldukça yüksek sıralı aktarım hızlarına erişebilmekte. Hâlihazırda M.2 numûnesi ortaya çıkmış bulunan Jet Express’in ânî güç kesintilerinde verî muhafazası yapan kapasitörler ile de desteklenecek olması muhtemel.

 

Hazırlıkları devâm eden OCZ yeni nesil kontrolcüsü Jet Express’in enterprise sürümlerinin takrîben yaz aylarında, tüketici sınıfı çözümlerinin ise senenin sonunda kullanıcılar ile buluşması ön görülüyor.