ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

NAND Üretimindeki Kifâyetsizlikten Ötürü SSD Fiyatları Yükselebilir

Yazar: 21-06-14  18:54
Anahtar kelimeler: , , , , , ,

NAND-FlashKatı hâl diski endüstrisinde dolaşan bir habere göre bu ayın sonlarına doğru NAND fiyatlarının %2 ilâ 4 arasında yükselmesi bekleniyor. Bir SSD îmâlâtında takrîben %85 ile mâliyetin en büyük nisbini teşkîl eden NAND fiyatlarındaki muhtemel bu artışın birden fazla sebebi zikredilmekte. Pazarın tanınmış araştırma firmaları başında gelen DRAMeXchange’in belirttiğine göre üretici firmaların 3D NAND’a geçişe ağırlık vermeye başlaması, SSD’lere gösterilen talebin iyice artmış olması ve piyasaya çıkmaya hazırlanan yeni nesil iPhone’lar için tahsis edilen NAND miktârının yüksek olması ifâde edilenler arasında.


Bu hengâmda üretimi arttırması beklenen tek firma olarak Samsung görülüyor. Elektronik devinin geçtiğimiz günlerde Çin’in Xi’an şehrinde açılışını yaptığı yeni NAND fabrikasının buradaki ehemmiyeti büyüktür. Diğer NAND îmâlâtçıları da  sıkı bir şekilde çalışmakta. Bunlardan biri olan Micron, DRAM üretiminde kullandığı bir fabrikasını kısa süre evvel bir NAND îmâlâthânesine çevirdi. Yeni fabrikası için hazırlıklara devâm eden Toshiba’nın ise senenin sonuna doğru yeni onda da üretime başlayabileceği söylenmekte.

 

NAND Flash belleklere olan talebin artmasında sâdece katı hâl diskleri satışlarının artması ve yeni nesil iPhone ve iPad’in ( bu ikisinin NAND’ları ekseriyetle SanDisk, bir kısmı da Hynix tarafından üretilmektedir ) yaklaşan çıkış târihleri değil Çin’de sayıları günden güne artan akıllı telefon üreticilerden hâsıl olan ihtiyâç da başı çekiyor. DRAMeXchange’in ifâde ettiğine göre Çinli akıllı telefon üreticilerinin NAND taleblerinde bu sene %53’lik bir artış bekleniyor.

 

NAND-ManufacturingNAND fiyatlarında beklenen muhtemel artışa rağmen üreticiler de mâliyetleri düşürmek için imkânlarını seferber ediyorlar. Küçülen nanometrî üretim teknikleri ile wafer başına elde edilen yonga sayısının artmasıyla husûsiyetle son iki senede fiyatlar epey düşmüştü. Bu gidişâtın devâm edeceği lâkin hâlihazırda yarım dolar / GB olan nisbin artık eskisi kadar hızlı küçülmeyeceği de altı çizilen bir diğer nokta. Hülâsâ, 3D NAND’lara geçmeye hazırlanan endüstri günümüzde mevcud olan 2D üretimde belli bir kapasite / doyuma ulaşmış bulunuyor.

 

Digitimes’dan gelen bir habere göre de Micron, kendi alt şirketi olan Crucial’ın mâkûl çözümler sunarak pazarda rekâbetçi kalabilmesi için NAND stoklarının bir kısmını da bu husus için ayırma yolunu seçmiş durumda. Haberin kaynağından kaydedilen bir diğer bilgi de Crucial SSD’lerin her çeyrekte iki kat daha fazla satış miktârına ulaştığı yönünde. Ve tabii ki, SSD pazarındaki bu büyüme sâdece tüketiciler ile değil, HDD’den SSD’lere geçişi hızlanan müesseseler ve verî merkezlerinin de etkisiyle zuhûr etmekte.