ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Marvell, Yeni Nesil Muhtelif Kontrolcülerini Gösterdi – Computex 2015

Yazar: 17-06-15  11:03
Anahtar kelimeler: , , , ,

Tayvan’ın başkenti Taipei’de gerçekleştirilen Computex fuarına SSD endüstrisinden katılım da genişti. Bunlar arasında öne çıkan yonga üreticilerinden biri de Marvell idi.

 

Geçtiğimiz aylarda kullanıma sunduğu Altaplus kontrolcüsü ile AHCI tabanlı PCIe katı hâl diskleri sahasında ( Kingston Hyperx Predator )  pazar payını büyüten firma, üzerinde bir süredir çalıştığı ve NVMe protokolünü baz alan yüksek hızlı yeni nesil Eldora ( 88SS1093 ) denetleyicisinin de cisme bürünmüş bir numûnesini bu seneki etkinlikte ziyaretçilerin beğenisine sundu.

 

Marvell-Eldora

 

Sekiz kanallı bir yapıyla gelen Eldora kontrolcüsü 15nm’ye kadar üretilmiş SLC, MLC, TLC ve 3D BiCS NAND’lara destek vermekte. NVMe’nin sağladığı engin bant genişliğinden faydalanan Eldora’nın sıralı hızlarda 2.900 MB/s seviyelerine çıkabildiği de belirtilmekte.

 

Firmanın SATA arayüzü üzerine geliştirdiği en güncel kontrolcüsünü teşkîl eden 88SS1074 de fuarda yerini almıştı. TLC NAND’lardan azamî verim alınacak şekilde tasarlanan yonga, yine firmanın kendi geliştirdiği LDCP

 

Marvell-88SS1074

 

Toshiba’nın 15nm ve Hynix’in 16nm TLC türü NAND’larına da destek veren 88SS1074 kontrolcüsünden güç alan disklerin ilerleyen aylarda birkçok Marvell müdâvimi üreticinin yelpazesinde görmemiz muhtemel.

 

 

Marvell-DRAM-Less

 

Marvell’ın etkinlikte tanıttığı son çözümü de makûl fiyatlı katı hâl diski hazırlamada üreticilerin elini rahatlatacak türden bir kontrolcüydü. Mâliyet kalemleri arasında hatırı sayılır yer tutan DRAM modüllerinin terkedildiği bu yeni yonga temelde hem AHCI hem de NVMe protokollerine destek vermekte.

 

Ufak ebatlarıyla mSATA ve M.2 gibi muhtelif yapılara uygunluk arz eden bu kontrolcünün de önümüzdeki aylarda dağıtımına başlanması beklenmekte.