ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Innodisk, iSLC Tipi NAND Flash Bellek Teknolojisini Tanıttı

Yazar: 31-03-13  20:24
Anahtar kelimeler: , ,

Endüstriyel uygulamalar için çözümler üreten Tayvan merkezli Innodisk firması, iSLC ismini verdiği yeni NAND flash bellek teknolojisi tanıttı. En kaliteli MLC tipi NAND yongaları toparlayıp, kendi patentli Flash idâre algoritmaları ile işleyen firma, SLC tipi NAND’lara bir nazâran daha uygun fiyatlı bir NAND seçeneği sunmaya çalışmış.

 

Innodisk-iSLC-Graphic-2

 

iSLC teknolojisi, MLC tipi NAND belleklerde hücre başına 2 bit olarak gerçekleşen dağılımı, tekrar programlayarak hücre başına 1 veri koyulmasını sağlayarak, hizâlar arasındaki hassasiyeti artırarak, yazma ömrü açısından SLC tipi NAND belleklere kısmen yakın bir çözüm vücûda getirmek istemiş.

 

Innodisk-iSLC-Graphic

 

Firmanın belirttiğine göre 30.000 devir yazma müddeti verebilen iSLC teknolojisi, MLC tipi NAND belleklere göre takrîben 10 kat kadar daha uzun ömür vaad etmekte. iSLC tipi belleklerin, SATA 3Gbp/s arayüzü tabanında, yazma işlemlerinde MLC tipi NAND’lara nazâran %70 nisbetinde daha hızlı olduğu da Innodisk tarafından belirtilmekte.

 

Kendi kanaatimizi dile getirecek olur isek iSLC teknolojisi, kâğıt üzerinde eMLC tipi NAND’lar ile benzerlik göstermekte. Lâkin Innodisk’in kendi yazdığı algoritma ve firmware’ler ile işin buudunu ( boyutunu ) daha farklı yerlere çekmiş olabilir.