ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Hynix, 16nm NAND Flash Belleklerin Hacimli Üretimine Başladı

Yazar: 27-11-13  15:47
Anahtar kelimeler: , ,

Flash Bellek üreticileri arasından tanıdığımız SK Hynix yeni yatırım ve ar-ge çalışmalarına aynı hızla devâm etmekte. Firma son olarak 16nm üretim tekniği ile hazırlanan 64Gb MLC tipi NAND Flash belleklerin tam kapasitede hacimli îmâlâtına başladığını duyurdu. Hynix 16nm vetîresine aslında geçtiğimiz hazîran ayında geçmiş ve ilk numûnelerini vücûda getirmişti. Lâkin, yonga bazındaki verimliliği artırmak ve mâliyet cihetinden daha rekâbetçi çözümler sunabilmek adına firmanın bu sefer îlânını yaptığı ise üretim bandının ikinci sürümünü teşkil ediyor.

 

SK-Hynix-16nm-NAND-Flash

 

Hynix ayrıca MLC tipi yonga bazında en yoğun 128Gb belleği de geliştirdiğini belirtmekte. Ki firmanın ifâde ettiğine göre yoğunluk büyümesine rağmen dayanıklılık 64Gb bir MLC seviyesinde tutulabilmiş. Bunun üretimine de 2014’ün ilk aylarında başlanması bekleniyor.

 

Mâlûmumuz NAND Flash îmâlâtında üretim tekniği küçüldükçe hücreler arası mesâfe daralır ve dışarıdan müdahale zorlaşır. Firma burada Air-Gap isminde bir teknoloji geliştirmiş ve devreler arasına herhangi bir cisimden yerine vakumlu hava kalkanları yerleştirilmesi sağlanmış. Bu sâyede üretim tekniği küçülsede hücreler arasında zuhûr etmesi muhtemel karışmaların önüne geçmeyi hedeflemiş.

 

Firmanın NAND Flash sahasında TLC ve 3D tipi belleklerin ar-ge çalışmalarına devâm ettiğini bildirerek haberimizi noktalayalım.