ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Buffalo’dan MRAM ile Desteklenmiş Katı Hâl Diskleri

Yazar: 25-11-13  22:03

Everspin firmasının uzun müddettir üzerinde çalıştığı ST-MRAM ( Spin Torque Magnetic Random Access Memory ) teknolojisi resmî olarak tükeciler için hazır hâle gelmiş durumda. Ülkemizde ekseriyetle taşınabilir depolama çözümleri ile tanınan Buffalo da gömülü sistemleri hedeflediği, MRAM’lerle desteklenmiş ilk SSD’yi gösterdi.

 

 

Buffalo-SS6-MRAM-SSD

 

 

Normâl bir katı hâl diskinde tampon bellek vazîfesini umûmen DRAM modülleri görürken, Buffalo SS6’da DRAM yerine MRAM tercih edilmiş durumda. Ülkemiz kullanıcılarının ismini yeni yeni duymaya başladığı MRAM teknolojisinin, non-volatile ( güç kesildiğinde de verîyi tutabilmesi, tıpkı NAND Flash gibi ) olmasına rağmen DRAM mesâbesinde performans sunması, onu husûsî kılan en büyük unsur. Gelişmiş bir firmware desteğiyle MRAM tampon bellek, ânî bir güç kesintisinde  verîyi kendinde tutmaya devâm edebiliyor ve bu sâyede SSD’ye ayrıyetten bir SuperCap ( kapasitör ) dâhil edilmesi mecbûriyetini ortadan kaldırıyor.

 

Buffalo SS6 serîsi katı hâl diskleri SATA 6Gbp/s arayüzüne sâhib. 64Mb ( 8MB ) büyüklüğünde MRAM tampon belleği de 1600Mhz hızlarında çalışıyor. Ki bu da 3.2GB/s bant genişliğine tekâbül etmekte. JEDEC standartlarına uyumluluk arz eden Everspin EMD3D064M kod adlı tampon bellek ihtivâ eden Buffalo SS6 serîsi SSD’lerin satışa sunulma târihleri ve fiyat etiketleri hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.