ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Apple, NAND Kaynaklı Sıkıntılarından Ötürü iPhone 6’yı Geri Çağırabilir

Yazar: 08-11-14  12:09
Anahtar kelimeler: , , ,

Akıll telefon pazarının lîder ismi Apple’ın, iki ay kadar evvel çıkardığı altıncı nesil cep telefonları olan iPhone 6 Plus ile bu aralar başı biraz dertde. Gelen haberler mezkûr telefonda bir süredir baş gösteren uygulama indirme esnâsında herhangi bir uyarı vermeden âniden kapanma ve 700+ yüklü uygulamaya ulaşıldığında telefonun daha kararsız çalışmaya başladığı şeklindeki hatâlardan muzdarib kullanıcıların sayısı artık göz ardı edilemez rakamlara erişmiş durumda. Öyle ki, mes’eleden haberdâr olan Apple’ın toplu bir geri çağırma yapabileceği de söylenenler arasında.

 

Iphone6-Plus

 

İddiâ edilene göre Appe’ın 128GB’lik modelde kullandığı TLC tipi NAND Flash belleklerin dâhili kontrolcü kısmında zuhûr eden bu sıkıntı kullanıcıların aklına firmanın MLC yerine neden daha ucuz ve vasıfsız olan TLC yongaları seçtiği gelmiş. Konu üzerinde yorum yapan bâzı analistler de Apple’ın bunu daha fazla kâr hırsıyla yaptığını savununca firmaya yöneltilen tenkidlerin şiddeti de birden artıvermiş.

 

DigiTimes‘da yayımlanan kısa bir makâlede ismi zikronulmayan bir NAND îmâlâtçısı Apple’ın her ürününü ağır kalite kontrol testlerine tâbii tuttuğunu ve yeni NAND’lara üretim mâliyetlerini düşürmekten ziyâde telefonun iç entegre tasarımında daha rahat hareket edebilmek için geçtiğine inandıklarını ifâde etmiş. Ve ilgili NAND üreticisi, cep telefonlarında 128GB kapasiteye yer verebilmek için en az 8 adet die ( zar ) ihtivâ eden bir NAND paketi kullanmak gerektiğini, TLC tipi belleklerin MLC’ye kıyasla yüksek modül yoğunluğuna daha kolay çıkabildiği, hâliyle daha ufak ebatlarda NAND paketleri hazırlanabildiğini de eklemiş.

 

NAND-FlashYatırımcılarının da mevcud vaziyetten tedirgin olduğu söylenen Apple’ın, işi bir şekilde geri çağırmaya mahâl bırakmadan çözmesini bekliyorlarmış. TLC NAND’ların günden güne yaygınlaştığı şu vakitlerde vâkî bu gelişme muhakkak ki düşündürücü. Hücre başına daha fazla bit saklayarak SLC ve MLC’ye nazâran daha fazla kapasiteyi mâkûl fiyata sunabilen lâkin aynı zamanda bu ikisinden daha kararsız ve yavaş çalışan TLC NAND’lara umûmiyetle SD ve Compact Flash kart gibi ürünlerde yer verilmekte.

 

Son olarak, mevzû bahis sıkıntıların yine 128GB TLC NAND ile gelen düz iPhone 6’da henüz görülmediği / tesbit edilmediğini hatırlatarak haberimizi noktalayalım.