ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

HD Tach v3.0.4.0 Benchmark Yazılımı

Geliştirici: TCD Labs
Son Güncelleme: 01.01.2004
Lisans: Deneme Sürümü
İşletim Sistemi: Windows 2000 ve Sonrası
Dosya Boyutu: 1.05 MB ( Rar )
İndirme: 1854
Kullanıcı İntibâsı: 3/5   (1 rey)

Kırık link bildir

Açıklamalar

 

Günümüz kullanıcılarının kulağına yabancı gelen HD Tach aslında on sene evveline kadar HDD’lerin performansını ölçmede kullanılan bir yazılım idi. Sağlam yapısı ile SSD’ler üzerinde de kullanılabileceği farkedilebilen HD Tach, ölçümlerini o an kendi oluşturacağı bir dosya üzerinden yapmak yerine işlemi hedef depolama biriminin umûmuna yayarak yapmasıyla muâdil benchmark uygulamalarından ayrılıyor.

 

 

Yazılım, hedef birimin bir ucundan diğer ucuna uzanan ölçümleri ertesinde elde ettiği sıralı değerlerin ortalamasını kullanıcıya sunmakta. Bunun yanında verîye rastgele erişim süresi ve işlemci kullanımı hakkında da bilgi verilmekte.

 

 

Yazılıma destek 2004 senesinde kesilmiş. Sâhibi olan firmanın web sitesine erişim de sağlanamamakta. Zan ediyoruz ki karışılaşılan mâlî sıkıntılardan ötürü  işler bu şekilde netîcelenmiş. Fakat yukarıda da ifâde ettiğimiz üzere sağlam temellere dayanması sâyesinde HD Tach, günümüzde kullanılan benchmark yazılımlarından biri olarak kalmayı başarmış durumda.

 

 

Windows 2000 ve XP’ye uygun şekilde programlanan yazılımı Windows Vista, 7, 8 ve 8.1 işletim sistemlerinde kullanabilmek için yükleme işlemlerinin ardından masaüstünde beliren kısayoluna sağ tıklayarak Uyumluluk penceresinden Windows XP SP3’ü seçmek gereklidir.

 

 

 

HD-Tach-v3.0.4.0

 

Yazılımın ön yüzü bu şekilde. Ortadaki listeden ölçümün yapılacağı sürücü ve hemen altında yapılacak testin kısa mı yoksa uzun mu olacağı seçilebilmekte.

 

 

 

 

 

 

Kingston-V300-120GB-20nm-NAND-HD-Tach

 

Test ertesindeki performans tablosunu görmekteyiz.

 

 

 

 

KULLANIMI: Yazılımı çalıştırdıktan sonra testin yapılacağı diski ve ölçüm usûlünü seçerek ” Run Test ” düğmesine basarak testi başlatınız ve bu esnâde bilgisayarınızda başka bir işlem yapmayınız.

 

Testi başlatmadan evvel varsa arka plânda çalışan diğer program ve anti-virüs yazılımlarını kapatmayı unutmayınız. Aksi hâlde HD Tach’in vereceği değerler bir miktar düşük çıkabilir.