ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

LG R590 Taşınabilir Bilgisayara SSD Takabilir miyim ?

LG R590 taşınabilir bilgisayarıma SSD almayı düşünüyorum. Sistemim SATA'nın hangi sürümüne destek vermektedir bilmiyorum.

Alacağım SSD'nin SATA III olması herhangi bir sıkıntı teşkil eder mi ?

Yani alıp takamama ya da uyum sağlayamama gibi bir problem yaşarmıyım ?

 

Merhabâlar,

 

 

SATA arayüzlerinin tümü geriye uyumluluk arz etmektedirler. Yâni SATA III bir bilgisayarda SATA II depolama cihazı kullanılabilir. Ya da SATA I olan bir sistemde yine SATA III SSD / HDD kullanılabilir.

 

Lâkin, SATA III arayüzüyle gelen bir katı hâl diski kullanmak istediğiniz takdirde SSD’nizin performansı bilgisayarınızın desteklediği arayüzü olan SATA II sınırlarına takılacaktır.

Fakat, bize göre bunda endişe edilecek bir husus yoktur, çünkü SATA II ve SATA III arayüzlü katı hâl diskleri arasındaki performans farkını günlük kullanımda müşâhede etmek epey zordur. Şu hâliyle dâhi bir SSD takviyesi bilgisayarınızı ayağa kaldırmaya yetecektir.

 

 

 

 LG R590-Depolama-Secenekleri

 

 

 

 

SATA II arayüzüne hâiz olan LG R590 taşınabilir bilgisayarınız depolama için şu yuvaları ihtivâ etmektedir:

 

 

1 adet 2.5’’

 

1 adet mSATA

 

 

 

Bilgisayarınıza SSD takmayı arzu ederseniz, eski HDD’yi yerinden çıkararak yerine 2.5’’ boyutlarında bir katı hâl diski yerleştirebilirsiniz.

 

Fakat, mevcud HDD’yi de kullanmaya devâm etmeyi düşünüyorsanız bu durumda mSATA yapılarında bir SSD’yi resimdeki yuvaya takabilirsiniz. Bu şekilde işletim sistemini mSATA katı hâl diskinden çalıştırabilir, arşivlerinizi de HDD’de toplayabilirsiniz.

 

 

LG-R590-mSATA-Yuvasi

LG R590 için mSATA SSD yuvası

 

 

Bir diğer imkân ise şöyledir:

 

 

Bilgisayarınızın DVD sürücüsünü çıkararak, oraya uygunluk arz eden bir çevirici vâsıtasıyla yine 2.5’’ bir SSD’yi bağlayabilirsiniz. Bu durumda mSATA SSD alma mecbûriyeti de kalmamış olur.