ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

GIGABYTE 880GA-UD3H Anakartım var, SSD Alırsam Performansı Nasıl Olur ?

Merhabâ,

Üç seneden beridir kullandığım bilgisayarımın anakartı Gigabyte 880GA-UD3H modelidir. Bu aralar SSD'ye terfî etmeyi düşünüyorum. Fakat alacağım SSD'den tam performans alabilir miyim onu merâk etmekteyim.

SSD ile herhangi bir takılma, kiltlenme, oyunlarda tekleme ve emirlere geç cevab verme gibi sıkıntılarla karşılaştır mıyım ?

Teşekkür ederim.

 

GIGABYTE-GA880GA-UD3H

 

 

 

 

Merhabâlar Joévin,

 

 

 

Gigabyte’ın sitesine baktığımızda anakartınızın güney köprüsünün doğal SATA 6Gbps desteğine sâhib olduğunu görmekteyiz. Bir SSD almanız durumunda zikrettiğiniz sıkıntıları normâl şartlar altında yaşamanızın imkânı yoktur. Çünkü SSD’ler, sâbit disklerde zuhûr eden takılma, tekleme, bekleme ve benzeri menfî durumları bilmeyen cihazlardır. İş bu sebeble vücûda getirilmişler ve aslında bilgisayarların HDD’lere takılıp kalmamalarını sağlamışlardır. 
 

 

Anakartınızın sâhib olduğu SATA 6Gbps desteğine binâen, etrafda satılan uygun fiyatlı bir SATA III 120-128GB katı hâl diski ile başlangıç yapabilirsiniz. Doğru bir kurulum ertesinde takrîben 500MB/s civârı okuma ve yazma hızlarına erişmeniz muhtemeldir.

 

 

Lâkin, AMD güney köprüleri rakîbi Intel’inkilere nazâran sıralı okuma ve yazma değerlerinde cüz’î bir miktar düşük netîceler verebilmektelerdir. Fakat bu bizce mühim bir unsur değildir. Kaldı ki SSD performansında esas olan 4K değerleridir. Günümüz îtibâri ile SSD’lerin hemen hepsi normâl bir ev kullanıcısının ihtiyâcından daha fazlasını sunabilecek mesâbeye gelmişlerdir. Yâni SATA II bir SSD bile hâliyle yeterli gelecektir. 

 

 

SSD’ler ve sâbit diskler arasındaki farklı aşağıdaki teferruatlı bir şekilde makâlemizden inceleyebilirsiniz:

 

 

SSD Nedir, Sunduğu Fayda ve Yenilikler Nelerdir ?