ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

PATA SSD’ler – Yaşlı ama Hâlâ Ayakta

Yazar: 29-07-13  15:18
Anahtar kelimeler: , , , , , , , ,

Katı hâl disklerine 2000’li yılların başlarına kadar SCSI’nin yanında ev sâhibliği yapan PATA ( IDE), günümüz îtibâri ile o ihtişamlı günlerinden pek uzak. Son kullanıcılara yönelik SSD’lerin yavaş yavaş alınabilir duruma gelmeye başladıkları vakitlerin, SATA arayüzünün bilgisayar dünyâsında emekleme dönemlerine rastlaması, katı hâl disklerinin HDD’lere nisbeten vaad ettikleri yüksek performansı tam mânâsı ile sunabilmek için bu arayüze sarılmaları ile netîcelenmiş idi. Kasa içerisinde fazlaca yer kaplayan lüleli kabloların sebeb olduğu görüntü karmaşası da, kullanıcıları SATA’ya yaklaştıran bir diğer müessirdi.

 

 

PATA_and_SATA_Interfaces2003 senesinde Western Digital firmasının çıkardığı 37GB hacmindeki 10K devire çıkabilen Veloci Raptor, SATA arayüzüne hâiz ilk HDD olması îtibâri ile arayüzler sahasında bir emsâl teşkil etti. Rakib firmalar da bu yeni arayüzden umutlu olmalıydılar ki, üretim plânlarını artık SATA üzerine kaydırmaşa başlamışlardı. İlerleyen senelerde de PATA arayüzünün kullanım sahaları iyice azalma yoluna gitmiş, bu sahaların ekserîsini de ATA-133’ün ötesine geçemeyen HDD’ler işgâl etmişdi.

 

Bugün ise, katı hâl disklerinin HDD’leri 2020 senesinde geride bırakacağı tahmin ediledursun, endüstriyel bilgisayarlar ve Core 2 Duo işlemci âilesine kadar üretilmiş olan dizüstü bilgisayarların ekserîsi depolama ihtiyaçlarını PATA arayüzlü cihazlar üzerinden karşılamakta.  Bu PATA HDD’lerin de, gelişen ve kullanım sahaları artmaya devâm eden uygulamaların performans noktasındaki ihtiyaçlarına cevab verememesi, kullanıcıları katı hâl disklerine yöneltmeye sevk ederken, kimi üretici de böyle bir talebi fark etmiş olacak ki, ürün yelpâzelerinde PATA SSD’lere yer vermeye başladılar.

 

Performans mevzû bahis olunca bu katı hâl diskleri, HDD’lerin 40 – 60MB/s arası değişen sıralı hızları ve 100’ü geçemeyen IOPS sayısına nisbeten, modeline göre 100MB/s+ değerleri ve birkaç bin IOPS sunabilmekteler. NAND flash bellek teknolojisinde git gide küçülen nm üretim teknikleri ile hazırlanan daha yoğun bellek yongaları sâyesinde de küçük ebatlardaki PATA SSD’lerin kapasite noktasındaki zâfiyetleri de giderilmeye çalışılmakta. Firmware konusunda üreticilerin artan tecrübeleri, bu SSD’leri artık daha istikrarlı kılmakta.

 

Solidata_PATA_SSDKullanılan NAND bellek tiplerine de yine üreticilerin fiyat politikaları yön veriyor. Uzun müddetli kullanım ve âzamî kararlılık hedeflendiğinde SLC tipi NAND’lar öne çıkıyor. Sonrasında ise MLC ve TLC bellek tipleri gelmekte. Normal bir son kullanıcının SLC NAND’lı katı hâl disklerine uzaktan yakından ihtiyâcı olmaz iken, endüstriyel sistemler söz konusu olduğunda SLC NAND’lar tercihe şâyan oluyor. Çünkü sunucu, endüstriyel, askerî ve bulut işlem gibi kararlılığın, devamlı çalışma koşulları ile bir araya geldiği ortamlarda veri emniyeti en önemli unsurdur. Tabii bu da mâliyetlere înikâs ( yansıma ) edecektir. Kullanıcıların keselerini zorlamadan pazardan daha fazla pay kapabilmek adına firmalar da MLC tipi NAND yongalı SSD’lere ağırlık vermekte. TLC NAND bellekler ile ise, yeni ve henüz kendini isbatlayamamış bir NAND tipi olmaları îtibâri ile PATA SSD’lerde bir müddet daha  karşılaşamayabiliriz. Tabii buna da yine kullanıcıların taleblerinin yön vereceğini belirtelim.

 

Kullanıcıları cezbetmek noktasında çeşitli teknolojileri SSD’lerine dâhil eden üreticilerin bu adımlarının, hâlihazırda PATA sürücüler kullanan bilgisayarlara tâze kan gibi gelecek olmasından şüphemiz yok. Bu SSD’lerin Türkiye pazarına girip girmeyeceği konusunda net bir bilgi mevcud değil. Firmaların Tr müvezzîlerine ( distrübütör ) konu hakkında sorulabilir. Solidata, Kingspec, Mach Xtreme, Renice, RunCore ve Transcend gibi firmaların PATA katı hâl diski pazarına yönelik çözümler geliştirmeye devâm ettiklerini de ekleyerek  bu makâlemize son verelim.