ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Transcend SSD370 Premium ( 512GB ) İncelemesi: Emniyetli Liman

Yazar: 27-07-15  15:51

 

www.SSDLabs.net

 

Katı hâl diski endüstrisinde bu aralar bir bolluk söz konusu. Kontrolcü ve NAND üreticilerinden tutalım da SSD imalâtçılarına kadar firmaların ekserinin bu pazara duyduğu ilgi giderek artmakta. Düşen üretim mâliyetlerinin bunda etkisi büyük. Lâkin sahaya inen firma sayısı arttıkça kâr payları da hâliyle azalmaya gitmekte. Fakat üreticiler için bu bir sıkıntı teşkîl etmiyor. Çünkü katı hâl disklerine kullanıcıların gösterdiği teveccüh fevkalâde seviyede. Öyle ki, mûteber kaynaklar 2020 senesi itibâri ile SSD’lerin kullanım payında sâbit diskleri geride bırakacağını ön görmekte. Bu, kırk seneye yaklaşan HDD saltanatının on yıl gibi kısa bir sürede alaşağı edilmesi demek oluyor ki, esasında muazzam bir rakamı ifâde ediyor.

 

Tüketici sınıfı katı hâl disklerinin henüz alınabilir seviyelere geldiği senelerde potansiyeli ilk gören firmalardan biri de Transcend idi. O vakitler IDE arayüzüne hâiz SSD’ler hazırlamakla işe başlayan şirket, ilerleyen yıllarda başta SandForce olmak üzere muhtelif kontrolcü üreticileri ile çalışmalar yapmıştı. Geçtiğimiz birkaç dönemde ise daha çok kendi memleketlisi olan JMicron ve Silicon Motion’dan kontrolcü te’minine başlamış ve kullanıcılara yeni çözümler sunmayı hedeflemişti.

 

Bu sırada yazılım cihetinde de kendini geliştiren Transcend, içinde Türkiye’nin de dâhil olduğu ( ki kendileriyle gerçekleştirdiğimiz mülâkatda bizleri konu hakkında güzelce aydınlatmışlar idi ) birkaç ülke pazarında tam tekmil bir yapılanmaya giderek satış kanallarını yeniledi. İşte, bugünki incelememize misafir olan numune de, firmanın SSD370 şeklinde isimlendirdiği ve geçtiğimiz ay ülkemiz raflarında da satışa sunduğu seridir.

 

Transcend-SSD370-Teknik-Tablo

 

Seri esâsında 32GB ve 64GB gibi modeller de ihtivâ etmekte. Lâkin, genelde tercih edilmeyen kapasiteleri teşkil ettiklerinden teknik özelliklerini burada belirtmeyi ihtiyaç görmedik.

 

İdâri mekanizma Silicon Motion'ın 2246EN kontrolcüsüne emanet edilmiş durumda. Kendi mühendisleri ile mevcud firmware'in üzerinde muhtelif iyileştirmeler yapan Transcend bu şekilde yongayı yeniden isimlendirme yoluna gitmiş ve silikon üzerine TS6500 ibaresini yakmış. Temelde her biri 8 hat barındıran 4 kanal üzerinden toplamda 32 NAND zarı ile haberleşebilen bu kontrolcüde yer verilen algoritmalar Silicon Motion'ın iddia ettiğine göre onu muadillerinden enerji tasarruflu yapmakla kalmıyor, ayrıca umumî performansı da onların üstünde tutmayı sağlıyor. Pek tabii ki, bu serinin hedefinde bil-umum SandForce diskler ve özellikle de Samsung 850 EVO var. Bakalım testlerimizde ortaya nasıl bir tablo koyacak ?..

 

www.SSDLabs.net

 

SSD370 serisinde kontrolcüye Micron'un 16nm teknik ile üretilmiş 128Gbit MLC yongaları eşlik etmekte. Bilindiği üzere bu bellekleri Micron, belli bir süre kendi katı hâl diskleri için saklamış, ardından müşterilerine açmaya başlamıştı.

 

Kontrolcü ve NAND'lar arasındaki mekiği de Samsung üretimi düük güç tüketimli DDR2 tampon bellekler üstlenmekte. Çalışma frekanslarının 800Mhz civarı olması muhtemel. Transcend bu bellek işini tek pakette hâlletmiş. Ki bu da küçük devre kartını mümkün kılan bir diğer unsur. Aksi hâlde 1TB'lik model için 2x 512 MB şeklinde iki paket olması gerekirdi ki onu yerleştirmek için PCB üzerinde müstakil bir yer hazırlamak gerekirdi.

 

www.SSDLabs.net

 

Transcend'in seriye eklediği merak uyandırıcı bir husûsiyet ise StaticDataRefresh ismini verdiği teknoloji. Malûmunuz içine veri yazılmış her bir hücre belli bir elektrik yükü ile yüklenir. Lâkin hücreleri vücûda getiren kimyasal maddelerin ( silikon oksid gibi.. ) yapılarından ötürü bu mezkûr elektrik yükleri zaman içerisinde düşmeye başlar. Kontrolcü de vaktiyle atadığı elektrik yükünü bir bir dahaki tetkikde ilgili hücrede bulamayınca bu sefer '' error '' diye tâbir edilen hatalar medyana gelir.

 

ECC mekanizmaları tam da bunun için kodlanmıştır fakat üstesinden gelebilecekleri hata miktarı da sayılıdır. Bahsetmiş olduğumuz bu hâdisenin birebir canlı misâli Samsung'un 840 EVO'sunda yaşanmış ve kullanıcıların ekseri tedirgin olmuştur. İşte Transcend'in burada sunduğu StaticDataRefresh teknolojisi dâhilde zuhûr eden hataların kaydını tutar ve elektrik yükü azalmaya meyleden hücreleri arka planda aynı yük ile tekrardan yükler ve diski devamlı çevik tutmaya yardımcı olur. Esâsında tüm katı hâl diskleri bunu yapabilmektedir. Lâkin anladığımız kadarıyla Transcend'inki bu işlemi bir miktar daha verimli yürütmekte.

 

 

Galeri: Transcend SSD370 Premium – Kutu İçeriği


www.SSDLabs.netwww.SSDLabs.netwww.SSDLabs.netTranscend-SSD370-Arkawww.SSDLabs.netwww.SSDLabs.net

 

Son olarak, Transcend seriye, boşta iken güç tüketimini asgarîye indiren DevSleep komutlarını da eklemiş. Ki bu da teknik özellik tablosunda hemen kendini belli etmekte. Fakat 2246EN kontrolcüsünde maalesef doğal, yâni donanım tabanlı AES ne de TCG Opal gibi şifreleme motorları bulunmuyor. Transcend de bu durumu telâfi için kendi hazırladığı firmware ile kullanıcılara yazılım üzerinden bir şifreleme özelliği sağlamış.

 

 

Girizgâh