ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Transcend MTS800 M.2 ve MSA370 mSATA ( 256GB ) SSD İncelemesi

Yazar: 06-11-16  16:08
Anahtar kelimeler: , , , , ,

Testlerime evvela hafif ölçüm tekniklerini teşkîl eden Sentetik Testler ile başlamaktayım. Günümüzde SSD'lerin hemen hepsi belli bir hız bariyerini çoktan geçtiklerinden ve bu sayfada göreceğiniz test sonuçları da çoğu zaman birbirlerine yakın olacaktır. Buna rağmen incelememde bu testlere yer vermekteyim çünkü bunların kullanımı basittir ve SSD'ler ile yeni tanışmış kullanıcılar için kendi disklerini buradaki sonuçları ile kıyaslamalarına yardımcı olacaktır.

 

İncelemeye tâbii tuttuğum tüm SSD'leri test bilgisayarıma ikincil disk olarak bağladım. Bundaki gâyem ölçümünü yaptığım SSD'nin işletim sisteminin kendi ve onun arka planında çalışan yüzlerce ıvır zıvır program ve uygulamaların parazitinden uzak tutabilmektir. Testleri bu şartlar altında yapmam bana, hedef SSD'nin performansının üreticisi tarafından beyân edilen ile bir olup olmadığını tespit imkânı sunmakta. Üzerine işletim sistemi ve muhtelif yazılımlar kurulmuş olan bir SSD'nin performansı benim bu inclememde elde ettiğim puanlardan %5 - 20 kadar düşük çıkabilir, ki bu da yukarıda bahsettiğim hususla ilgili olup gâyet normal bir durumdur.

 

AS-SSD Benchmark

 

 

Crystal Disk Mark


 

 

Anvil Storage Utilites

anvil-18

 

 

ATTO


 

Netice-IIAS-SSD'nin sıralı performans değerleri kısmının okumasında her iki misafirim de iyi sayılır. Fakat yazmada liste sonu olmaktan kurtulamamışlar. 2246EN kontrolcüsünün limitlerine takıldıkları ortada. 4K değerler ve Toplam puanda da orta şekerli bir tablo çizmekteler.

 

Crystal Disk Mark'ın yazma kısmında da bahsettiğim sınırlara takılma durumu gerçekleşmiş.

 

Anvil'de de durum benzer. Yine orta hâlli bir yol tutturmuş olan Transcend kardeşler genel itibâriyle Kingston UV400 ayarında bir performans sergilemişler.

 

ATTO testinde de değişen birşey yok. Yazma performansında kontrolcünün 300 MB/s limitleri burada da geçerli.

 

Sentetik Testler - Hafif Sıklet