ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

SanDisk Ultra Plus 128GB SSD İncelemesi

Yazar: 15-01-14  13:55

 

Herhangi bir bilgisayar mağazasına uğradığımızda SanDisk'in muhtelif depolama çözümleri ile yüksek ihtimâl hepimiz karşılaşmışızdır. Tüketici katı hâl disklerinin son kullanıcılar nezdinde satın alınabilir hâle geldiği ilk senelerden îtibâren bu sahaya yönelik büyük yatırımlar yapan firma mâlûmumuz üç sene kadar evvel SandForce SF-1222 kontrolcüsünden güç alan Ultra serîsi SSD'lerini piyasaya sürmüştü.

 

 

Uygun fiyatları ve istikrarlı yapıları sâyesinde zamanla memleketimiz kullanıcıları tarafından da teveccüh görmüştü. Ve geçtiğimiz sene SanDisk tam da bugünlerde mevzû bahis SSD âilesine yeni bir model ekledi: Ultra Plus

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-SSD-İncelemesi

 

 

Tıpkı diğer birçok SSD firması gibi zamânında SandForce ile evlilik mesâbesinde ticârî bağlara sâhib olan SanDisk, bu sefer farklı bir kontrolcü tercih etme yoluna gitmiş. Yine diğer firmalar gibi SanDisk'in bu husus için kapısını çaldığı kontrolcü üreticisi de aynı: Marvell

 

 

Serîde kullanılan NAND Flash bellekler de SanDisk'in kendi üretimi. Ultra Plus, 64GB, 128GB ve 256GB olmak üzere üç farklı kapasite seçeneğiyle raflardaki yerini almış durumda.

 

 

Marvell kontrolcü SSD'lerde görmeye alışık olduğumuz üzere kapasite yükseldikçe yazma hızının da artma hâdisesi SanDisk Ultra Plus serîsi için de geçerli. 128GB'lik modelin teknik özellik tablosu şöyle:

 

 

Teknik Özellikleri:
 • Marka:

  SanDisk

 • Model:

  Ultra Plus

 • Kapasite:

  128GB

 • Kontrolcü:

  Marvell 88SS9175-BJM2

 • NAND Bellekler:

  19nm eX2 ABL MLC NAND

 • Arayüz:

  SATA III ( 6Gbps )

 • Okuma ve Yazma Hızları:

  530 MB/s ve 290 MB/s

 • IOPS:

  80.000 Okuma ve 33.000 Yazma

 • Boşta Güç Tüketimi:

  0.12W

 • Yük Altında Güç Tüketimi:

  ..

 • Yapı, Kalınlık ve Ağırlık:

  2.5'' , 7mm , 39 gram

 • MTBF:

  2 Milyon Saat

 • Garanti:

  3 Sene

 • Türkiye Müvezzî:

  Arena

 

 

Teknik özellik tablosunda görüleceği üzere sistem boştayken SanDisk Ultra Plus'ın çektiği güç pek cüz'î derecede. Fakat yük altında ne kadar güç tükettiği hakkında herhangi resmî bir bilgi bulamadık. Bunu hâlihazırda ölçme imkânımız bulunmamakta.

 

 

 

Şimdi de kutu içeriği ve ürün resimlerine bakalım:

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-128GB-Box-Front

Kutu ön yüzü

 

 

 

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-128GB-Box-Back

Kutu arka yüz

 

 

 

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-128GB-Front

SanDisk Ultra Plus ön yüz

 

 

 

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-128GB-Back

Ultra Plus arka yüz

 

 

 

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-Inside-of-Box

 

Kutu içeriğinden SSD hâricinde birer adet 3.5'' çevirici aparat ve SATA verî kablosu yanında kurulum ve garanti kitabçığı gelmekte. 8 adet vida da bir poşet vâsıtasıyla çevirici aparatın arka kısmına eklenmiş.

 

 

SanDisk Ultra Plus'ın ön yüzü plâstik kaplama. Arka yüzü ise ince ve hafif bir çeşit metâlden müteşekkil. Katı hâl disklerinin iki yüzü de umûmiyyetle metâl kasalardan seçilir. Fakat bunun ufak da olsa bir mâliyet artışına sebeb olduğu âşikâr.

 

SanDisk de Ultra Plus'ın düşük güç tüketim değerleriyle dikkât celbetmeye çalışıyor. Bu husûsa güvendiklerinden olsa gerekir ki kasanın üst kısmı için plâstik tercih edilmiş. Bilindiği üzere metâl, plâstikten daha iyi ve hızlı soğuyabilmekte.

 

 

Şimdi incelememizin ikinci sayfasına geçebiliriz.

 

 

Girizgâh