ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SanDisk Ultra Plus 128GB SSD İncelemesi

Yazar: 15-01-14  13:55

 

Herhangi bir bilgisayar mağazasına uğradığımızda SanDisk'in muhtelif depolama çözümleri ile yüksek ihtimâl hepimiz karşılaşmışızdır. Tüketici katı hâl disklerinin son kullanıcılar nezdinde satın alınabilir hâle geldiği ilk senelerden îtibâren bu sahaya yönelik büyük yatırımlar yapan firma mâlûmumuz üç sene kadar evvel SandForce SF-1222 kontrolcüsünden güç alan Ultra serîsi SSD'lerini piyasaya sürmüştü.

 

 

Uygun fiyatları ve istikrarlı yapıları sâyesinde zamanla memleketimiz kullanıcıları tarafından da teveccüh görmüştü. Ve geçtiğimiz sene SanDisk tam da bugünlerde mevzû bahis SSD âilesine yeni bir model ekledi: Ultra Plus

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-SSD-İncelemesi

 

 

Tıpkı diğer birçok SSD firması gibi zamânında SandForce ile evlilik mesâbesinde ticârî bağlara sâhib olan SanDisk, bu sefer farklı bir kontrolcü tercih etme yoluna gitmiş. Yine diğer firmalar gibi SanDisk'in bu husus için kapısını çaldığı kontrolcü üreticisi de aynı: Marvell

 

 

Serîde kullanılan NAND Flash bellekler de SanDisk'in kendi üretimi. Ultra Plus, 64GB, 128GB ve 256GB olmak üzere üç farklı kapasite seçeneğiyle raflardaki yerini almış durumda.

 

 

Marvell kontrolcü SSD'lerde görmeye alışık olduğumuz üzere kapasite yükseldikçe yazma hızının da artma hâdisesi SanDisk Ultra Plus serîsi için de geçerli. 128GB'lik modelin teknik özellik tablosu şöyle:

 

 

Teknik Özellikleri:
 • Marka:

  SanDisk

 • Model:

  Ultra Plus

 • Kapasite:

  128GB

 • Kontrolcü:

  Marvell 88SS9175-BJM2

 • NAND Bellekler:

  19nm eX2 ABL MLC NAND

 • Arayüz:

  SATA III ( 6Gbps )

 • Okuma ve Yazma Hızları:

  530 MB/s ve 290 MB/s

 • IOPS:

  80.000 Okuma ve 33.000 Yazma

 • Boşta Güç Tüketimi:

  0.12W

 • Yük Altında Güç Tüketimi:

  ..

 • Yapı, Kalınlık ve Ağırlık:

  2.5'' , 7mm , 39 gram

 • MTBF:

  2 Milyon Saat

 • Garanti:

  3 Sene

 • Türkiye Müvezzî:

  Arena

 

 

Teknik özellik tablosunda görüleceği üzere sistem boştayken SanDisk Ultra Plus'ın çektiği güç pek cüz'î derecede. Fakat yük altında ne kadar güç tükettiği hakkında herhangi resmî bir bilgi bulamadık. Bunu hâlihazırda ölçme imkânımız bulunmamakta.

 

 

 

Şimdi de kutu içeriği ve ürün resimlerine bakalım:

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-128GB-Box-Front

Kutu ön yüzü

 

 

 

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-128GB-Box-Back

Kutu arka yüz

 

 

 

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-128GB-Front

SanDisk Ultra Plus ön yüz

 

 

 

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-128GB-Back

Ultra Plus arka yüz

 

 

 

 

 

SanDisk-Ultra-Plus-Inside-of-Box

 

Kutu içeriğinden SSD hâricinde birer adet 3.5'' çevirici aparat ve SATA verî kablosu yanında kurulum ve garanti kitabçığı gelmekte. 8 adet vida da bir poşet vâsıtasıyla çevirici aparatın arka kısmına eklenmiş.

 

 

SanDisk Ultra Plus'ın ön yüzü plâstik kaplama. Arka yüzü ise ince ve hafif bir çeşit metâlden müteşekkil. Katı hâl disklerinin iki yüzü de umûmiyyetle metâl kasalardan seçilir. Fakat bunun ufak da olsa bir mâliyet artışına sebeb olduğu âşikâr.

 

SanDisk de Ultra Plus'ın düşük güç tüketim değerleriyle dikkât celbetmeye çalışıyor. Bu husûsa güvendiklerinden olsa gerekir ki kasanın üst kısmı için plâstik tercih edilmiş. Bilindiği üzere metâl, plâstikten daha iyi ve hızlı soğuyabilmekte.

 

 

Şimdi incelememizin ikinci sayfasına geçebiliriz.

 

 

Girizgâh
 • Mustafa Sogut

  Selamın aleyküm hayırlı günler.benim dell 3542 b03f45c i3-4005u laptop aldım yeni öğrenci işi ucuz 120-128 GB bir ssd almayı düşünüyorum rica etsem bir öneride bulunur musunuz şimdiden tesekkur ederim.Birde 9.5 mi 12.7 lik mi ssd kizaği almalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

 • Abdullah Aydemir

  merhaba,
  hızlı cevabınız için teşekkür ederim. tabir-i caizse ssd nin ölüsü bile makbuldur diye bi laf var :) oradan yola cıkarak soyledim. zaten ssd lerin fiyatı devamlı düştüğünden 1-2 sene sonra aynı fiyata daha yuksek kapasıtelı bır ssd alınabılecegını tahmın etmekteyım. ayrıca veri kaybına gelecek olursak. 120 gb çok yuksek bı kapasıte olmadıgı ıcın 500 gb hdd ile kullanmayı dusunuyorum.
  selamlar…

 • Maalesef birşey diyemiyorum, hiç tecrübe etmedim.

  Lâkin şunu söyleyebilirim ki evvelâ çalışma kararlılığının gelmesi gerekir. Çoğu kullanıcının içinde tuttuğu verîler diskin kendinden daha değerli olacağından tatsız bir hâdise sonunda diskin mâkûl fiyatının bir beğenisi kalmayacaktır.

  Bunu Hi-level için demiyorum, çünkü nedir ne değildir henüz bilemiyorum. Bu kanaâtim tüm markalar için geçerlidir.

  Selâmlar ile :)

 • Abdullah Aydemir

  25 liralık indirim çekiyle beraber 135 liraya gelecek. fiyatı zamlanmış 160 lira olmuş yanında 8gb flash bellek hediyesiyle.

 • Merhabâlar Abdullah,

  Hi-Level’i hiç tecrübe etmedik, hangi kontrolcüyü hangi NAND’ı kullanır bilemiyorum.

  Lâkin ondan daha kaliteli olduğunu sandığım Crucial BX100 serîsine de bakabilirsiniz. 120GB modelinin fiyatı indirimle 155 lira civârında idi.

  Selâmlar ile :)

 • Abdullah Aydemir

  Merhaba, 120 GB hi level ultra 155 lira alinirmi. Önerir misiniz.

 • Alper Çağlar

  “0000044f_X2306RL” pluf güncellemesini ssd toolkit kullanarak yüklemiştim ancak ben bu ssd’yi bilgisayarıma ilk taktığım andan itibaren dvd sürücümde problem çıkarmıştı. Yani hem eski hemde yeni firmwarelerin problemli olduğunu düşünüyorum çünkü güncelleme hiçbir problemi sonlandırmadığı gibi en sonunda SSD öldü

 • Merhabâlar Âlper,

  Evvelâ geçmiş olsun dilerim, umarım mühim verîleriniz kaybolmamıştır.

  İncelemesini yaptığımız vakit Ultra Plus’ın kararlı çalışma yönünden pek iyi yorumlar almadığını dile getirmiştik. Ertesinde SanDisk yeni bir firmware yayımlamış ve âniden bozulmaya sebebiyet veren mevcud sıkıntıların ekserini gidermişti.

  Müsâdenizle sormak istersem, sizdeki bozulduğu vakit o esnâda hangi firmware sürümü yüklüydü acabâ ? Bizdeki X2306RL idi.

  Almayı düşünen diğer arkadaşların fikir yürütmesinde yardımcı olabilir.

  Selâmlar ile :)

 • Alper ÇAĞLAR

  Bu modeli vatan bilgisayardan aldım ve 1.5 yıl kullandım bu süre içinde dvd yazıcım ve wi-fi alıcımda sürekli sürücü problemi yaşattı bana. En sonunda birdaha açılmamak üzere mefta oldu kendileri. 3 yıl garantisi olduğu için hemen yolladım ve 1 ay sonunda tamiri mümkün olmadığı için 248 liralık “gider pusulası” verdiler.

  Şu anda Samsung 850 Pro kullanmaktayım ve bu SSD’ yi taktıktan sonra hem dvd yazıcım hemde wi-fi alıcımla yaşadığım problemler anında sona erdi.

  Fiyatı 248 liranın altına düştüğü anda ise elimdeki belgeyle birlikte gidip eski bilgisayarım içinde Samsung 840 evo almayı düşünüyorum. Sandisk ve Samsung SSD’ ler arasında öylesine bariz bir fark varki kullanınca anlıyorsunuz. sanki klasik HDD’ den SSDye yeni geçiş yapmışsınız gibi o farkı size hissettiriyor.

 • Merhabâlar Eyüp,

  Linux’da tecrübe etme fırsatım maalesef olmadı. Lâkin kullanan birkaç arkadaş görmüştüm, pek de memnunlardı.

  Fakat burada dikkât etmemiz gereken husus kullanmayı düşündüğünüz Linux sürümünün TRIM desteği sağlayıp sağlamadığıdır. Kernel 2.6.33 ve üstü tüm Linux’larda bu destek mevcuddur.

  TRIM hakkında detaylı bilgiler için şu makâlemize bekleriz:
  http://www.ssdlabs.net/ssd-rehberi/trim-nedir-nasil-calisir/

  Selâmlar ile :)

 • Eyüp

  Paylaşımınız için teşekkürler. Ciddi seviyede gözüm açıldı diyebilirim.
  Ben linux kullanıcısıyım. Bu ssd ile linux deneme şansınız oldu mu? Uyumlu çalışabiliyor mu?

  Teşekkürler.

 • Dizüstülerdeki DVD yuvası 7 pinlik SATA portuyla anakarta bağlıdır. 7’den düz 22 pin SATA’ya çevirici kablolar var, fakat hem başlıkları hem de kendileri DVD yuvasına sıkıştırılamayacak kadar büyük.

  Ancak bir ucunu içeriye takıp diğerini de dışarıya vererek kullanılabilir ki bu da bilgisayarı masaüstünden farksız kılar.

 • Abdullah Aydemir

  zaten açıp baktım. dediğiniz gibi. hdd takmak zor. kabloları farklı.

 • Aparat olmadan SSD takılırdı da, HDD’nin pek mümkün görünmüyor. Takılsa bile işin riski de büyük, pirinç ve bulgur mes’elesi yâni :)

 • Abdullah Aydemir

  yeri değil biliyorum ama.dvd sürücüsünü laptoptan çıkarsak yerine bir hdd takabilir miyiz aparat olmadan.

 • Merhabâlar Abdullah,

  Geri dönüş için biraz gecikdim, kusûruma bakmayınız umarım.

  Mâlûmunuz SATA III arayüzü günlük kullanımda âzamî 570MB/s civârı bir bant genişliği sunmakta.

  USB 3 de nazâriyede 625 MBs verebiliyor fakat gerçek hayatta bu 500MB’yi henüz geçmedi. Kaldı ki bu arayüzü de ilk çıkdığı vakitten bu yana birkaç güncelleme geçirdi. İlk USB 3 kontrolcüleri en fazla 125 MBs okuma ve yazma hızları sağlayabiliyordu. Bu rakam daha sonraları 250 MB, sonrasında da kendi hudûdu olan 450’lere dayandı.

  Eğer bir SSD’yi USB 3 kutusunda kullanmayı düşünüyorsanız kutunuzun USB kontrolcüsünün de sürümüne bakmanız isâbetli olacaktır.

 • Abdullah Aydemir

  usb 3 arayüzü ile sata 3 arayüzünü kıyaslar mısınız?

 • Merhabâlar Serkan,

  Mâlûmunuz tasarım işleri yüksek performans ve kararlılığa bir arada ihtiyaç duymaktadır. SanDisk Ultra Plus, V300’den her iki yönden de daha âlâ bir serîdir. Okuma performansı kat be kat fazladır. Fazladan 16GB kullanım alanı da sunmakta.

  Aradaki fiyat farkına bizce rahatlıkla değecektir :)

 • Serkan

  Merhabalar
  sormak istedigm soru Kingston V300 240 GB aldım ama paketi açamdan geri gönderip bu Sandisk Ultra plus 256 gb ı almam doğru bir hareket olur mu sizce yoksa gereksiz midir ?

 • Merhabâlar Ahmed,

  Sâdece internet ve film izleme için ise SanDisk Standart kâfîdir.
  Lâkin işin içine oyun, ofis ve bir miktar da başka yazılımlar girerse uzun vâdede ( eğer yarım senede bir format atıp yeni işletim sistemi kurmuyorsanız ) ihtiyaçlarınızı karşılayamabilir. Çünkü IOPS değerleri bir hâyli düşüktür. Normal bir ev kullanıcısı için en az 15.000 – 25.000 IOPS’u isâbetli buluyoruz.

  Ultra Plus ise ondan çok daha âlâ bir ürün. Kapasite doldukça performansı kritik derecede düşmemekte. Yâni alınası bir serî.

  Fakat üzerine 15 – 20 lira daha verip hâlihazırdaki en iyi fiyat / performans diskini de alabilirsiniz: Samsung 840 EVO 120GB.
  Gâyet hızlı. Çalışma kararlılığı da yüksek.

  Bu arada, gördüğüm kadarıyla sisteminiz SATA II desteklidir. Şu makâlemizin Arayüzler kısmından durumla alâkalı mâlûmat edinebilirsiniz :)

  http://www.ssdlabs.net/ssd-rehberi/ssd-tercihinde-isabet-kati-hal-diski-alirken-nelere-dikkat-etmeli/

 • Ahmet Selvi

  Merhaba, uzun ve ayrıntılı yazınız için teşekkürker.

  Ben Dell N4020 laptop için ssd alacağım. Sandisk Standart ve Ultra Plus arasında kaldım. Standart olan 155 tl şuan için ve ultrplus 195 tl. Aradaki fark bana ne kazanç sağlar. İops değerleri minimum kaç olmalı? Bilgisayarımı günlük web ve film izleme için kullanıyorum. Tavsiyeye çok ihtiyacım var çünkü karar vermem gerekli hemen. Şu an ki HDD çok fena halde yavaşlamış durumda. Heran veri kaybı olacak gibi ses çıkartıyor.

  Kararlığı optimum ve bozulmaya meyilli olmayan bir marka ve model var mı sizin Sandisk haricinde öneerebileceğiniz. 128-120 gb

 • serhat

  ssdler hakkında uzun zamandır beklediğim yeterli ayrıntı ve açıklamayı bir arada içiren çok değerli bi inceleme olmuş emeğinize sağlık.. sıradaki incelemelerinizi merakla beklemekle beraber sandisk ultranın; kingston SV300S37A/120G seri nolu ssd ile karşılaştırmalı incelemesini de merak etmekteyim sıradaki incelemenizi bu yönde yaparsanız güzel olurdu başarılar :)