ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SanDisk Standart G25 128GB İncelemesi: Kayıp bir Sandal

Yazar: 11-09-14  23:52

Katı hâl diskleri büyük strateji ve plânların ölçülüp biçildiği hareketli bir pazar. Satış kanalları kendi memleketleriyle sınırlı olanlardan tutalım, NAND ve kontrolcü üretebilmeye muktedîrine kadar irili ufaklı şirketlerle dolu bu pazarda ayakta kalabilmenin de belli kâideleri bulunuyor. Yâni en kaliteli bileşenleri bir araya getirmek bir firmaya mukâyese tablolarında dâimâ birincilikler bahşedebilir, biz editörlerden de ödülleri toplamasına yardımcı olabilir. Fakat bu , üretici firma için kârlı bir ticâret olmayacaktır. Çünkü tıpkı diğer elektronik eşyâlarda olduğu üzere SSD pazarında da pastanın en lezzetli dilili giriş ve orta seviyeyi teşkîl eden çözümlerden müteşekkil kısımdır. Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının temek kitlesi bu kısımlardan Fiyatlar-Dusuyormeydana geldiğinden firmaların ekseri de bu kısımdan pay alabilme gâyesiyle mâliyet mihraklı katı hâl diskleri vücûda getirirler. İşte bugünki incelememize konu olan numûne de SanDisk'in uygun fiyat etiketiyle piyasaya sürdüğü isimsiz serîsidir.

 

Serînin husûsî bir isminin olmadığını ifâde ettik çünkü firma gerçekten de hiçbir ad vermeyip onu düz '' SanDisk SSD '' diye öylece bırakmış. SanDisk'in kendisi bunun farkında mı bilemeyiz fakat bu durumdan yerli yabancı tüm perâkendeciler muzdarib. Ecnebîler işi, ürün başlığına fazladan koydukları G25 koduyla kurtarmaya çalışırken bizimkiler ise serîye bir isim vermeyi uygun görmüşler: SanDisk Standart

 

Standart serîsinin siteler bazında bir incelemesinin bulunmayışı onu günümüze değin gizemli tutan baş unsur. Durum sâdece burada değil tüm dünyâda da geçerli. Mevcudların hepsinin kullanıcı incelemeleri olmaları yanında dağınık vaziyetteki hâlleri  de tuz ve biber kısmını teşkîl ediyor. Kısmetse biz de bu çalışmamız ile bir ilke imzâ atacağız. Bakalım ne kadar muvaffak olacağız :)

 

İki farklı kapasite seçeneğiyle hazırlanan serînin test masamızdaki 128GB'lik modelinin teknik özellik tablosu şu şekilde:

 

Teknik Özellikleri:
 • Marka:

  SanDisk

 • Model:

  Standart

 • Kapasite:

  128GB

 • Kontrolcü:

  ?

 • NAND Bellekler:

  SanDisk ?

 • Arayüz:

  SATA III ( 6Gbps )

 • Okuma ve Yazma Hızları:

  475 MBs / 375 MBs

 • IOPS:

  8.100 Okuma, 4.500 Yazma

 • Boşta Güç Tüketimi:

  -

 • Yük Altında Güç Tüketimi:

  -

 • Yapı, Kalınlık ve Ağırlık:

  2.5'' , 7mm ,

 • MTBF:

  2 Milyon Saât

 • Garanti:

  3 Sene

 • Türkiye Müvezzî:

  ASBIS, Arena, Penta, Rem, Telpa

 

Kapasite arttıkça sıralı yazma hızının da yükseldiği serînin sağlayabildiği IOPS sayısı çok düşük görünmekte. Günümüzde iyice umûmîleşen 50K ve üzeri rakamlara alışık olanlarımıza bu durum garip gelecektir. Fakat süprizlere her dâim hazırlıklı olmaz lâzım. Çünkü tamâmı plâstikten îmâl edilmiş kasasının içinde bizi nelerin beklediğini henüz bilmiyoruz.

 

SanDisk-SSD-128GB-Inside

 

Diskin içini açmak bizi bir hayli yordu. Daha doğru bir tâbirle kendileri ile cebelleştik diyebiliriz :) Öyle ki, uğraşırken parmaklarımız dâhi acıdı. Bunun sebebi SanDisk'in zahmet buyurmayıp kasayı vidasız tasarımdan seçmiş olmasıydı. Yâni diskin kasası üzerinde hiçbir vida yok ve alt üst iki parça iç kısma ( nasıl becerdiklerini biz de anlamadık ) dört adet metâl ayak ile birbirine öylece tutturulmuş durumdaydı.

 

SanDisk-SSD-128GB-PCB

 

En nihâyetinde devre kartına ulaştık. Karşımızda yine firmanın Ultra Plus serîsinden tanışık olduğumuz küçük bir PCB durmakta. Fakat bu seferkinin rengi yeşil. Fazla vakit kaybetmeden gözlerimiz hemen kontrolcüye uzanıyor. Ufakça bir yonga üzerinde SanDisk'in ismi yazmakta. Bir dakîka ! SanDisk kendi SSD kontrolcüsünü üretmeye kâbilmiydi ki ? Yoksa Kingston'dan haşır neşir olduğumuz silikon üzerine kendi adını basma muhabbeti mi bu ?

 

Mes'eleyi endüstrinin içinden bir Tayvanlı arkadaşımıza sorduğumuzda SanDisk'in bir süredir kendi kontrolcülerini geliştirmeye çalıştığını ve bunlardan bâzılarını kendi USB belleklerine de taşıdığını ifâde etti. Biz de durumu te'yid edebilmek için hemen firmanın yüksek hızlı USB bellek modellerinin incelemelerine bakmaya koyulduk. Ve aradığımızı çok geçmeden Tweak Town sitesinin bir çalışmasında bulduk. İlgili fotoğrafı kendilerinden ödünç alıyoruz.

 


 

Görünen o ki Tayvanlı dostumuz ifâdelerinde isâbetliymiş. SanDisk, Extreme serîsi USB 3 belleklerinde gerçekten de bu kontrolcüye yer vermiş. Lâkin burada ufak bir detay daha dikkâtimizi çekiveriyor hemen. USB'deki kontrolcünün hemen yanında F harfi işlenmiş küçük bir yonga daha bulunuyor. Öğrendiğimiz kadarıyla bu çip, SanDisk'in kendi SSD kontrolcüsüyle USB arayüzü arasında köprü vazîfesi gören bir aracı. Yâni bu da SanDisk'in mevzû bahis kontrolcüsünün safkan bir NAND denetleyicisi olduğunu göstermekte.

 

Peki her ikisi de aynı kontrolcülere hâiz olmalarına rağmen neden Standart serîsi SSD'lerin sıralı okuma ve yazma hızları Extreme USB belleklerden neredeyse iki kata varan nisbette daha yüksek ? Bunun cevâbı zannediyoruz ki yongaların çalışma frekanslarıyla alâkalı bir durum. Çünkü tıpkı işlemlerilerde de olduğu gibi çalışma saât hızları arttıkça yonganın yaydığı ısı değeri de yükselir. Bu bildiğimiz 2.5'' diskler için pek bir sıkıntı teşkîl etmeyebilir fakat, USB bellek gibi kullanıcının dâimâ elinin altında duran bir eşyânın gereğinden fazla ısınması tabii ki hoş karşılanmayacaktır. Bu da göstermekte ki SanDisk yine kendi yazdığı firmware'ler vâsıtasıyla uyarladığı bu kontrolcünün hızlı olanlarını Standart serîsi SSD'lerinde, yavaşlarını ise muhtelif USB 3 belleklerinde kullanmakta.

 

Buraya kadar zikrettiğklerimizin tümü serî hakkında bulabildiğimiz net mâlûmatlar idi. Buradan sonrası ise muammâdan öteye pek geçemiyor. Bu kontrolcü temel yapı îtibâriyle nasıldır, kaç kanallıdır, hangi teknolojilere destek verir maalesef bilinmiyor. SanDisk de bu konulara hiç değinmemiş. Büyüğü veyâ ufağı farketmeden üreticilerin ekseri bu tür uygun fiyatlı ürünler de teknik detaylara değinmeyi sevmezler. Biz de burada ancak gördüklerimiz üzerinden tahmin de bulunmaya çalışacağız.

 

Serîde kullanılan kontrolcüye 4 NAND paketi eşlik etmekte. Bunlar da yine SanDisk'in kendi üretimi. Bu bellek yongaları firmanın daha çok USB belleklerinde görmeye alışık olduğumuz şekilde devre kartının üzerine TSOP usûlüyle dikilmiş durumdalar. Hâlbuki SanDisk kendi SSD'lerinde BGA ve LGA'dan şaşmaz idi. Serînin NAND'larını pek tanıyamadığımız için arayüzleri hakkında da bir fikir yürütmek zor. Fakat SanDisk'in kendi NAND'larını tamâmen Toggle-Mode binâ ettiğini akla getirdiğimizde takrîbi cevâba da az çok ulaşmış oluyoruz.

 

SanDisk-SSD-128GB-PCB-Back

 

Standart serîsinin bir diğer garip tarafı da herhangi bir tampon bellek taşımaması. SandForce'lardan görmeye âşinâ olduğumuz durum bu sefer SanDisk'de tecellî etmiş. Bu noktada da elimizde sağlam bilgiler olmadığından yine ancak tahmin yürütebiliyoruz. SanDisk, tampon belleği ya kontrolcü silikonunun içine dâhil etti, ki firma bunu yapmaya muktedirdir ( iNAND çözümlerini hatırlayalım ) , veyâhut da SandForce gibi algoritmalar üzerinde ağırlaşarak hârici DRAM modülü yerine NAND'ların bir kısmını bu işe tahsis etti. Her hâlûkârda, SanDisk bir yol tutturmuş gidiyor. Lâkin yolunu ne kadar doğru tutmuş onu incelememizin ileriki sayfalarında birlikte göreceğiz.

 

SanDisk Standart serîsinin herhangi bir şifreleme motoruna destek verip vermediği de belirsiz. Fakat zannetmiyoruz ki SanDisk, kontrolcü gücünün bir kısmının buna ayrılmasını îcâb ettiren bir özelliği kâğıt üzerinde yavaş görünen bir SSD'ye ilâve etsin. Çünkü bu şifreleme tekniklerinin tatbik olunabilmesi diske ayrı bir külfet getireceğinden kimi üreticiler son kullanıcı sınıfı çözümlerinde bunlara yer vermemektedir. Meselâ zamânında tepeye oynayan birinci nesil Vector serîsini pazardaki en hızlı SSD kılabilmek adına OCZ de ona bu özelliği eklememişti.

 

Standart serîsinin over-provisioning değeri hakkında da bir bilgi yok. Velâkin şunu ifâde edelim ki 128GB diskler işletim sistemi altında 119GB kadar görünür. Bizdeki bu numûne 117GB olarak görünüyordu. Sebebini anlayamadık. Aradaki 2GB nerededir bilemiyoruz.

 

 

Girizgâh
 • Ve aleykum selâm Ali,

  SanDisk Standart, mezkûr firma için esâsında kasten içine atladıkları bir çukur gibiydi. Lâkin hem sağlam pazarlama taktikleri hem de kullanıcıların itimâdı ürünün kendinden çok markanın kendine duymaları neticesinde bu seri Türkiye’de de hatırı sayılır satış rakamlarına ulaştı.

  İncelememizde de ifâde ettiğimiz üzere Standart serisinde kullanılan kontrolcü aslında bir USB 3.0 denetleyicisidir. Yâni günümüz giriş seviyesi SSD’lerinden dâhi oldukça geridedir.

  SSD Plus serisi, Standart’ın yerini almak üzere hazırlanmış olsa da temel hatlarıyla ondan farklıdır. Kontrolcü kısmında Silicon Motion 2246XT ( Düz 2246EN’nin kırpılmış versiyonu ) yer almakta. NAND Flash bellekleri de MLC türünden. İnternette yayımlanmış herhangi bir derli toplu bir incelemesine rastlamadım. Lâkin kâğıt üzerindeki şu hâliyle de Standart’dan birkaç gömlek üstün durmakta.

  Fakat, SSD Plus serisinin 120GB ve 240GB modelleri arasında büyük kapasiteli lehine bâriz performans farkı olduğu bir gerçek.

  Bildiğim kadarıyla SanDisk’in tüm SSD serilerinde G25 ve G26 taksimi yapılmakta. İlki düz iken, ikincisi daha zengin kutu içeriğini ifâde ediyor sanırım.

  Selâmlar ile :)

 • Ali Kılıç

  Selamün aleylüm, piyasada bu aralar uygun fiyatıyla baş gösterdiğini düşündüğüm son kullanıcılar için üretilmiş “Sandisk SSD Plus 120/240
  Gb modelleri mevcut, forumlarda Sandisk Standart’ın satış politikası sebebiyle yeniden isimlendirme olduğundan bahsedilsede sizin yaptığınız “Sandisk Standart” incelemesi ile Sandisk SSD Plus 120/240 ürünü satın alıp ilk görüşlerini paylaşan son kullanıcıların verileriyle mukayese ettiğimde bu modelin Sandisk Standar’ın geliştirilmiş modeli olduğu kanaatine vardım.

  Bu hususta Ssdlabs olarak sizin bilginizi ve fikrinizi merak etmiş bulunmaktayım. Cevabımızı bekliyorum. Selametle kalın.

  Sandisk SDD Plus modelinin de g25 koduma sahip olduğunu ayrıca belirtmek isterim. 240gb’lık model SDSSDA-240G-G25 olarak geçiyor

 • Merhabalar Samet,

  Evet, AMD yongasetlerinin SATA performansı Intel’in azıcık gerisinde seyreder. Lâkin bunda endişelenecek birşey yoktur. Çünkü normal bir ev kullanıcısının bunu müşâhede etmesi pek zordur.

  Makûl fiyatlı bir model olarak da, ilerleyen günlerde bir incelemesini
  yayımlayacağımız Silicon Power S60 120GB’yi tavsiye edebiliriz.
  Fiyatı bazı sitelerde 160 lira civarı. Performansı da muadillerine
  kıyasla iyi.

  Selâmlar ile :)

 • Samet Demir

  Merhabalar,
  5 yıllık Packard Bell Tm81 dizüstü bilgisayarıma 120-128 gb lık ssd takviyesi yapmayı düşünüyorum. Bilgisayarım amd işlemcili olduğu için özel olarak tavsiye almak istedim. Bilgisayarıma uyumlu(Bazı ssd lerin amd chipsetli sistemlerde verimsiz çalıştığını okudum. Ne kadar doğru bilmiyorum ama), fiyat olarak da makul bir ssd tavsiye ederseniz çok memnun olurum.

 • Mustafa Sogut

  Verdiğiniz bilgiler için çok tesekkur ederim Allah razı olsun hayırlı akşamlar.

 • Merhabalar Mustafa,

  Ebay’da Dell 3542 için satılan bir kızak için 9.5mm olduğu bilgisi geçilmiş. Ki bilgisayarınızın kısmen ince yapısı da bu malûmatı destekler nitelikte.

  Lâkin tedbiri elden bırakmamak adına siz de bir cetvel ile ölçmeyi deneyebilirsiniz.

  Selâmlar ile :)

 • Mustafa Sogut

  Tesekkur ederim bu arada .

 • Mustafa Sogut

  DVD bolmesine takmayı düşünüyorum nasip olursa.

 • Ve aleykum selâm Mustafa,

  Öncelikle yeni bilgisayarınız hayırlı olsun dilerim.

  Makûl fiyatlı birşey olarak ilerleyen günlerde bir incelemesini de yayımlayacağımız olan Silicon Power S60 120GB’yi tavsiye edebiliriz. Fiyatı bazı sitelerde 160 lira civarı. Performansı da muadillerine kıyasla iyi.

  Lâkin, satın alacağınız SSD’yi bilgisayarınızın HDD yerine mi takmayı düşünüyorsunuz yoksa DVD sürücüyü çıkarıp oraya uygun bir kızak ile mi kullanmayı ?

 • Mustafa Sogut

  Birde bu ssd yi takmak için 9.5 mu 12.7 lik mi ssd kızagi almam gerekli bilgi verirseniz sevinirim.

 • Mustafa Sogut

  Selamın aleyküm hayırlı günler.benim dell 3542 b03f45c i3-4005u laptop aldım yeni öğrenci işi ucuz 120-128 GB bir ssd almayı düşünüyorum rica etsem bir öneride bulunur musunuz şimdiden tesekkur ederim.

 • Burak

  Çok teşekkür ederim bilgiler için.

 • Bu bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Bilgisayarınız SATA II desteklemektedir. Hâlihazırda satılan SSD’lerin hemen hepsi de de SATA III olup, dizüstünüze rahatlıkla takılıp kullanılabilir.
  Lâkin arayüzlerin birebir örtüşmemesinden ötürü alacağınız SSD’nin kâğıt üzerindeki performansı da yarı yarıya düşük çıkacaktır. Misâl verecek olursak 500MB okuyan ve 500MB de yazabilen bir disk, sisteminizdeki 220 / 250MB arası gidip gelir.

  Fakat katı hâl disklerinin esas getirisi yüksek IOPS performansıdır. Sisteminiz SATA II dâhi olsa, terfi edeceğiniz normal bir SSD ile mevcud hard diske kıyasla günlük kullımda yer yer 5 – 20 kat daha fazla performans alabilirsiniz.

  Bu durumda, Kingston’ın V300 serisi 120GB’lik modeline bir bakabilirsiniz. Bugünlerde fiyatı 170 lira civarında dolaşmakta idi.

  Selâmlar ile :)

 • Burak

  Bilgisayarım i3 370m işlemcili, 3gb ddr3 ramli dell marka 5 yıllık bir dizüstü. İşlemci değiştirmeyi düşündüm ama ne destekler bilemedim. Ssd eklemeyi düşündüm. Teşekkürler.

 • Merhabalar Burak,

  Estağfirullah, teveccühünüz.

  Nokta atışlı bir tavsiye için evvela bilgisayarınızın işlemci, anakart ve Ram marka / model bilgilerini rica ederiz :)

 • Burak

  Merhaba, öncelikle yaptığınız işe hayran olduğumu söylemeliyim.
  Benim ufak bir sorum olacaktı. Ben sıradan bir bilgisayar kullanıcısıyım. Sadece ders ve internet amaçlı kullanıyorum. 5 yıldır kullanmakta olduğum dizüstü bilgisayarıma can vermek için 120gb kapasiteli ssd ekleyeceğim. Ssd işinden de hiç anlamıyorum. Bana uygun fiyatlı bir şey tavsiye eder misiniz ? Teşekkürler.

 • Teveccühünüz kardeşim.

  Bu aralar kalan incelemeleri yetiştirme gayretindeyim. Mesajlara hemen dönüş yapamayabiliyorum, mâzur göresin.

  SSD’ler ile alâkalı tüm suâllerini bize rahatlıkla yöneltebilirsin, bilgimiz dâhilinde olanları cevablamaktan mutluluk duyarım.

  Selâmlar ile :)

 • sandokanmaster

  Sn,Üstadım ÖMER K.

  Anında durumu aydınlattığınız için teşekkürler.

  sandokanmaster