ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

SanDisk Standart G25 128GB İncelemesi: Kayıp bir Sandal

Yazar: 11-09-14  23:52

Katı hâl diskleri büyük strateji ve plânların ölçülüp biçildiği hareketli bir pazar. Satış kanalları kendi memleketleriyle sınırlı olanlardan tutalım, NAND ve kontrolcü üretebilmeye muktedîrine kadar irili ufaklı şirketlerle dolu bu pazarda ayakta kalabilmenin de belli kâideleri bulunuyor. Yâni en kaliteli bileşenleri bir araya getirmek bir firmaya mukâyese tablolarında dâimâ birincilikler bahşedebilir, biz editörlerden de ödülleri toplamasına yardımcı olabilir. Fakat bu , üretici firma için kârlı bir ticâret olmayacaktır. Çünkü tıpkı diğer elektronik eşyâlarda olduğu üzere SSD pazarında da pastanın en lezzetli dilili giriş ve orta seviyeyi teşkîl eden çözümlerden müteşekkil kısımdır. Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının temek kitlesi bu kısımlardan Fiyatlar-Dusuyormeydana geldiğinden firmaların ekseri de bu kısımdan pay alabilme gâyesiyle mâliyet mihraklı katı hâl diskleri vücûda getirirler. İşte bugünki incelememize konu olan numûne de SanDisk'in uygun fiyat etiketiyle piyasaya sürdüğü isimsiz serîsidir.

 

Serînin husûsî bir isminin olmadığını ifâde ettik çünkü firma gerçekten de hiçbir ad vermeyip onu düz '' SanDisk SSD '' diye öylece bırakmış. SanDisk'in kendisi bunun farkında mı bilemeyiz fakat bu durumdan yerli yabancı tüm perâkendeciler muzdarib. Ecnebîler işi, ürün başlığına fazladan koydukları G25 koduyla kurtarmaya çalışırken bizimkiler ise serîye bir isim vermeyi uygun görmüşler: SanDisk Standart

 

Standart serîsinin siteler bazında bir incelemesinin bulunmayışı onu günümüze değin gizemli tutan baş unsur. Durum sâdece burada değil tüm dünyâda da geçerli. Mevcudların hepsinin kullanıcı incelemeleri olmaları yanında dağınık vaziyetteki hâlleri  de tuz ve biber kısmını teşkîl ediyor. Kısmetse biz de bu çalışmamız ile bir ilke imzâ atacağız. Bakalım ne kadar muvaffak olacağız :)

 

İki farklı kapasite seçeneğiyle hazırlanan serînin test masamızdaki 128GB'lik modelinin teknik özellik tablosu şu şekilde:

 

Teknik Özellikleri:
 • Marka:

  SanDisk

 • Model:

  Standart

 • Kapasite:

  128GB

 • Kontrolcü:

  ?

 • NAND Bellekler:

  SanDisk ?

 • Arayüz:

  SATA III ( 6Gbps )

 • Okuma ve Yazma Hızları:

  475 MBs / 375 MBs

 • IOPS:

  8.100 Okuma, 4.500 Yazma

 • Boşta Güç Tüketimi:

  -

 • Yük Altında Güç Tüketimi:

  -

 • Yapı, Kalınlık ve Ağırlık:

  2.5'' , 7mm ,

 • MTBF:

  2 Milyon Saât

 • Garanti:

  3 Sene

 • Türkiye Müvezzî:

  ASBIS, Arena, Penta, Rem, Telpa

 

Kapasite arttıkça sıralı yazma hızının da yükseldiği serînin sağlayabildiği IOPS sayısı çok düşük görünmekte. Günümüzde iyice umûmîleşen 50K ve üzeri rakamlara alışık olanlarımıza bu durum garip gelecektir. Fakat süprizlere her dâim hazırlıklı olmaz lâzım. Çünkü tamâmı plâstikten îmâl edilmiş kasasının içinde bizi nelerin beklediğini henüz bilmiyoruz.

 

SanDisk-SSD-128GB-Inside

 

Diskin içini açmak bizi bir hayli yordu. Daha doğru bir tâbirle kendileri ile cebelleştik diyebiliriz :) Öyle ki, uğraşırken parmaklarımız dâhi acıdı. Bunun sebebi SanDisk'in zahmet buyurmayıp kasayı vidasız tasarımdan seçmiş olmasıydı. Yâni diskin kasası üzerinde hiçbir vida yok ve alt üst iki parça iç kısma ( nasıl becerdiklerini biz de anlamadık ) dört adet metâl ayak ile birbirine öylece tutturulmuş durumdaydı.

 

SanDisk-SSD-128GB-PCB

 

En nihâyetinde devre kartına ulaştık. Karşımızda yine firmanın Ultra Plus serîsinden tanışık olduğumuz küçük bir PCB durmakta. Fakat bu seferkinin rengi yeşil. Fazla vakit kaybetmeden gözlerimiz hemen kontrolcüye uzanıyor. Ufakça bir yonga üzerinde SanDisk'in ismi yazmakta. Bir dakîka ! SanDisk kendi SSD kontrolcüsünü üretmeye kâbilmiydi ki ? Yoksa Kingston'dan haşır neşir olduğumuz silikon üzerine kendi adını basma muhabbeti mi bu ?

 

Mes'eleyi endüstrinin içinden bir Tayvanlı arkadaşımıza sorduğumuzda SanDisk'in bir süredir kendi kontrolcülerini geliştirmeye çalıştığını ve bunlardan bâzılarını kendi USB belleklerine de taşıdığını ifâde etti. Biz de durumu te'yid edebilmek için hemen firmanın yüksek hızlı USB bellek modellerinin incelemelerine bakmaya koyulduk. Ve aradığımızı çok geçmeden Tweak Town sitesinin bir çalışmasında bulduk. İlgili fotoğrafı kendilerinden ödünç alıyoruz.

 


 

Görünen o ki Tayvanlı dostumuz ifâdelerinde isâbetliymiş. SanDisk, Extreme serîsi USB 3 belleklerinde gerçekten de bu kontrolcüye yer vermiş. Lâkin burada ufak bir detay daha dikkâtimizi çekiveriyor hemen. USB'deki kontrolcünün hemen yanında F harfi işlenmiş küçük bir yonga daha bulunuyor. Öğrendiğimiz kadarıyla bu çip, SanDisk'in kendi SSD kontrolcüsüyle USB arayüzü arasında köprü vazîfesi gören bir aracı. Yâni bu da SanDisk'in mevzû bahis kontrolcüsünün safkan bir NAND denetleyicisi olduğunu göstermekte.

 

Peki her ikisi de aynı kontrolcülere hâiz olmalarına rağmen neden Standart serîsi SSD'lerin sıralı okuma ve yazma hızları Extreme USB belleklerden neredeyse iki kata varan nisbette daha yüksek ? Bunun cevâbı zannediyoruz ki yongaların çalışma frekanslarıyla alâkalı bir durum. Çünkü tıpkı işlemlerilerde de olduğu gibi çalışma saât hızları arttıkça yonganın yaydığı ısı değeri de yükselir. Bu bildiğimiz 2.5'' diskler için pek bir sıkıntı teşkîl etmeyebilir fakat, USB bellek gibi kullanıcının dâimâ elinin altında duran bir eşyânın gereğinden fazla ısınması tabii ki hoş karşılanmayacaktır. Bu da göstermekte ki SanDisk yine kendi yazdığı firmware'ler vâsıtasıyla uyarladığı bu kontrolcünün hızlı olanlarını Standart serîsi SSD'lerinde, yavaşlarını ise muhtelif USB 3 belleklerinde kullanmakta.

 

Buraya kadar zikrettiğklerimizin tümü serî hakkında bulabildiğimiz net mâlûmatlar idi. Buradan sonrası ise muammâdan öteye pek geçemiyor. Bu kontrolcü temel yapı îtibâriyle nasıldır, kaç kanallıdır, hangi teknolojilere destek verir maalesef bilinmiyor. SanDisk de bu konulara hiç değinmemiş. Büyüğü veyâ ufağı farketmeden üreticilerin ekseri bu tür uygun fiyatlı ürünler de teknik detaylara değinmeyi sevmezler. Biz de burada ancak gördüklerimiz üzerinden tahmin de bulunmaya çalışacağız.

 

Serîde kullanılan kontrolcüye 4 NAND paketi eşlik etmekte. Bunlar da yine SanDisk'in kendi üretimi. Bu bellek yongaları firmanın daha çok USB belleklerinde görmeye alışık olduğumuz şekilde devre kartının üzerine TSOP usûlüyle dikilmiş durumdalar. Hâlbuki SanDisk kendi SSD'lerinde BGA ve LGA'dan şaşmaz idi. Serînin NAND'larını pek tanıyamadığımız için arayüzleri hakkında da bir fikir yürütmek zor. Fakat SanDisk'in kendi NAND'larını tamâmen Toggle-Mode binâ ettiğini akla getirdiğimizde takrîbi cevâba da az çok ulaşmış oluyoruz.

 

SanDisk-SSD-128GB-PCB-Back

 

Standart serîsinin bir diğer garip tarafı da herhangi bir tampon bellek taşımaması. SandForce'lardan görmeye âşinâ olduğumuz durum bu sefer SanDisk'de tecellî etmiş. Bu noktada da elimizde sağlam bilgiler olmadığından yine ancak tahmin yürütebiliyoruz. SanDisk, tampon belleği ya kontrolcü silikonunun içine dâhil etti, ki firma bunu yapmaya muktedirdir ( iNAND çözümlerini hatırlayalım ) , veyâhut da SandForce gibi algoritmalar üzerinde ağırlaşarak hârici DRAM modülü yerine NAND'ların bir kısmını bu işe tahsis etti. Her hâlûkârda, SanDisk bir yol tutturmuş gidiyor. Lâkin yolunu ne kadar doğru tutmuş onu incelememizin ileriki sayfalarında birlikte göreceğiz.

 

SanDisk Standart serîsinin herhangi bir şifreleme motoruna destek verip vermediği de belirsiz. Fakat zannetmiyoruz ki SanDisk, kontrolcü gücünün bir kısmının buna ayrılmasını îcâb ettiren bir özelliği kâğıt üzerinde yavaş görünen bir SSD'ye ilâve etsin. Çünkü bu şifreleme tekniklerinin tatbik olunabilmesi diske ayrı bir külfet getireceğinden kimi üreticiler son kullanıcı sınıfı çözümlerinde bunlara yer vermemektedir. Meselâ zamânında tepeye oynayan birinci nesil Vector serîsini pazardaki en hızlı SSD kılabilmek adına OCZ de ona bu özelliği eklememişti.

 

Standart serîsinin over-provisioning değeri hakkında da bir bilgi yok. Velâkin şunu ifâde edelim ki 128GB diskler işletim sistemi altında 119GB kadar görünür. Bizdeki bu numûne 117GB olarak görünüyordu. Sebebini anlayamadık. Aradaki 2GB nerededir bilemiyoruz.

 

 

Girizgâh