ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

SanDisk Extreme Pro 240GB İncelemesi: Daha Güçlü, Daha Kararlı

Yazar: 26-02-15  23:38

Tüketici sınıfı katı hâl disklerinin raflarda yerini almaya başladığı 2006 senesinden günümüze kilometre taşı addedilebilecek birçok gelişme yaşandı. Kontrolcüler durmak bilmeyen tekâmüllerden geçerken NAND Flash teknolojisi de usta mühendislerin ellerinde her bir sefer daha küçük üretim tekniklerine tâbii tutularak maliyet noktasında câzib kılınmaya çalışıldı. Endüstride iz bırakan muhtelif başarı hikâyeleri altında imzası bulunanlardan biri de pek tabii ki SanDisk idi. Firmanın yarı iletken dünyasına kazandırdığı en mühim îcad, tek bir hücrenin içine iki ya da daha fazla bit'in yerleştirilmesinin önünü açan MLC teknolojisidir.

www.ssdlabs.net

Takriben bir buçuk sene evveline kadar ağırlığını umûmiyetle sistem toplayıcılar ve OEM pazarlarına veren SanDisk, o vakitler yükselişte olan Ultrabook'lar için hazırladığı U100 ve U110 aileleri ile bu sahanın en büyük tedârikçisi olmayı başarmıştı. Öyle ki, Apple dâhi taşınabilir bilgisayarlarının katı hâlli depolama çözümlerinde önceliği SanDisk'e vermişti. Düşük güç tüketimi, rekabetçi fiyatlar ve sağlam kalite kontrol uygulamaları şüphesiz ki SanDisk'i bu noktada birinciliğe taşıyan temel unsurlardı. Velâkin tüm bunları bir kenara bırakırsak, firmanın belki de yegâne eksiği tüketici sınıfı katı hâl disklerinde masaya yüksek hız ve performans kararlılığıyla öne çıkan çözümler koymamış olmasıydı.

 

Bu bağlamda ilk hamle Extreme II serisi ile geldi. Artık SandForce kontrolcüler terkedilmiş, yerine Marvell yongalara geçilmişti. Bu değişimdeki baş âmil SanDisk'in firmware husûsunda kuvvetlenen elinden başkası değildi. Çünkü SandForce'un SF-2281'leri ile yapılabileceklerin miktarı sınırlıydı ve bu kontrolcüler firmware noktasında sığ bir yapı arz etmekteydi. Marvell'ın kendi vücûda getirdiği denetleyicilere firmware desteği sunamaması başta SanDisk olmak üzere Crucial, Plextor ve ADATA gibi firmaların mecburen de olsa bu husûsa eğilmeleri ve zamanla mesâfe katederek pazarın kendi firmware'ini yazabilen sayılı firmalardan birkaçı hâline gelmelerini sağlamıştı. Hattâ denilebilir ki Marvell'ın kendi dâhi bu noksanlıktan bıkkınlık duymuş ve çâreyi kaliteli firmware yazabilen üreticilerden biri olan MemoRight'a sermâye yatırmakta bulmuştur.

 

SanDisk'e dönecek olursak, ilk defâ Extreme II ile tüketici sınıfında başa oynayan firma ayağını sağlam basmış ve performans noktasında Samsung'un 840 Pro'sundan birazcık daha iyi bir seri hazırlayarak o dönem liderlik kemerini beline takmıştır. Bundan çok geçmeden, aşağı yukarı bir sene kadar sonra da aynı seriyi bir güncellemeye tâbii tutarak mevcudu kemâle erdirmiştir. Bahsettiğimiz iş bu SSD, bugünki incelememize misafir olan SanDisk Extreme Pro'nun ta kendisidir.

 

 

SanDisk-Extreme-Pro-Teknik-Ozellik

 

Teknik özellikten tablosunda göze ilk çarpan husus 120GB'lik bir modelin eksikliği. Görülen o ki SanDisk bu modeli muhtelif sebeblerden ötürü işin başında elemiş. Ki haksız da sayılmaz. Çünkü tepe seviyeye hitâb eden bir serinin 120GB'lik bir modelinde kontrolcü, NAND'lardan sağlanan bant genişliği yönünden yeterince beslenemeyeceğinden tablodaki bu yüksek değerlerin sağlanması da muhtemelen mümkün olmayacaktı. Ve tüketiciler nezdinde 240GB / 256GB'lerin artık en çok tutulan modelleri teşkil ettiği de bir hakîkat.

 

Terabyte sınıfı katı hâl diski hazırlarken üreticilerin ekseri 128Gbit NAND kullanımına giderler. Lâkin SanDisk aynı işi 64Gbit ile hâlletmeyi tercih etmiş. Buradan murâd edilen 960GB modelde de azamî performans değerlerini koruyabilmek. Çünkü bilindiği üzere NAND'ın yoğunluğu arttıkça performansı da düşmekte. Tabloda dikkat çeken diğer noktalar da düşük güç tüketimi ve sunulan garanti süresi. Bunlara da ileride değineceğiz.

 


 

Extreme Pro serisine güç veren kontrolcü, Extreme II'de karşılaştığımız Marvell üretimi çift çekirdekli 88SS9187, nâm-ı diğer Monet yongasıdır. SanDisk burada farklı bir denetleyici kullanmak yerine mevcud olanı daha sağlam bir firmware ile zenginleştirme yoluna gitmiş. Bunun müşahhas neticelerinden biri firmanın kendi SLC ön bellekleme teknolojisini teşkîl eden nCache komut setinin güncellenerek nCache Pro'ya tekâmül ettirilmesi. SanDisk'in ifâde ettiğine göre ilk nesil nCache komutları veri bütünlüğüne yardımcı olmak gâyesiyle NAND haritalama ve firmware'ün mûtad işlerine ağırlık vermişken nCache Pro ise daha çok DRAM gibi davranarak veriyi ön bellekleme usûlü ile NAND'lara daha hızlı bir şekilde taşımaya yoğunlaşmakta.

 

SanDisk-nCache-Pro

 

Anladığımız kadarıyla ilk nesil nCache teknolojisi NAND'lar ile benzer bir yapı arz ederken nCache Pro ise çalışma mantığı bakımından DRAM'e daha yakın mevkilendirilmiş durumda. Ki nCache Pro için NAND'lardan ayrılan kısma baktığımızda 1GB'den daha az bir miktar zikredilmekte ki bu da günümüz sıradan bir katı hâl diskinde yer verilen DRAM miktarıyla hemen hemen aynı. Hatırlayacağımız üzere Samsung 840 / 850 EVO serilerinde SLC ön bellekleme için 12GB'ye kadar bir bölümü tahsis etmekte. Peki SanDisk bu rakamı neden bu kadar düşük tutuyor ? Bunun sebebi mezkûr Samsung'ların TLC tabanlı, SanDisk Extreme Pro'nun ise MLC tabanlı SSD'ler olmasından kaynaklanıyor. Çünkü iskeleti zayıf bir binayı ayakta tutabilmek için fazladan iç ve dış kiriş lâzım gelirken, temel hatları zâten sağlam bir yapı mevzû bahis olduğunda az miktarda ufak parça da iş görebilmektedir.

 

Bunun yanında SanDisk, hususî DRAM modülü kullanmaya da devam etmekte. Büyüklüğü 4KB'den ufak dosyalar nCache üzerinden NAND'lara yazılmakta. Zirâ işletim sistemlerinden gelen yazma emirleri umûmiyetle 4KB büyüklüğünde dosyalardan müteşekkil ve bunları direk, page boyutu 16KB'ye yükselmiş MLC üzerine yazmak yerine daha hızlı ve uzun ömürlü SLC üzerinden NAND'lara aktarmak mantıklı bir fikrin vücud bulmul hâlini teşkil etmekte. Ve burada SanDisk'in başka bir gâyesi daha var ki o da bu 4KB dosya parçacıklarının SLC üzerinden işlenerek herhangi anî bir güç kaybında buharlaşmasının önüne geçmek. Çünkü DRAM, SLC'den her ne kadar hızlı ve kararlı da çalışma, enerji kesildiği vakit temel yapısı gereği o an üzerindeki tüm veriler uçuveriyor. Lâkin SLC'de böyle olmuyor ve hedef veri hücrelerde tutulmaya devam ediyor.

 

w

 

Seride yer verilen NAND Flash belleklerin cinsi yukarıda da ifâde ettiğimiz üzere 64Gbit olup MLC tipi eX2 ABL A19 yongalar. Elimizdeki 240GB'lik numûne 8 tane NAND paketi taşıdığına göre modüllerin içinde her biri 8GB kapasiteye hâiz dörder adet die bulunuyor. Bu da demektir ki 960GB'lik model de bu sayı paket başına 16 zara tekâbül ediyor. Ki 64Gbit kesâfet için bu hoş bir değer. Lâkin SanDisk bundan fazlasına muktedir. Geçenlerde çıkarttıkları 128GB micro SD kartlarında bir modüle ( ki bu kartların kendileri zâten normal bir NAND paketinden çok daha küçük ) toplamda 32 adet zar sığdırabilmişlerdi.

 

SanDisk'in bu NAND'lar için belirttiği toplam yazma ömrü 80TB kadar. Yâni bu rakam 10 sene boyunca hergün 22GB veri yazımına denk gelmekte. Seri için belirlenen over-provisioning miktarı da %12.7nisbinde. Bu sâyede performans tutarlılığının azamî mesabede tutulması hedeflenmiş. Ki bunu testlerimizde de bizâtihi tetkik edeceğiz.

 

Veri şifreleme kısmında Extreme Pro maalesef herhangi bir destek sunmuyor. En basitinden AES'e dâhi yer verilmemiş. Konu hakkında yöneltilen bir suâle SanDisk, TCG Opal 2.0 motorunun da henüz pek yeni olduğunu, bunu evvela X300s serisine sakladıklarını ve bu hamle ile pazarın nabzını tutmak istediklerini de kaydetmiş. Her halukârda, SanDisk'in Extreme Pro'yu endüstride standart hâline gelmiş tüm şifreleme kâbiliyetlerinden mahrum bırakmasının altında seriyi, kullanıcılara mümkün mertebe en performanslı şekilde arz etme fikri yatmakta.

 

 

Girizgah