ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

OCZ Vertex 460 240GB İncelemesi: Yeni bir Yüz

Yazar: 25-04-14  12:32

OCZ-Vertex460---
İçine düşmüş olduğu mâlî buhranlar ile iki seneye yakındır uğraşan OCZ geçtiğimiz kasım ayının sonlarına doğru iflâs bayrağını çekmişti. Akıllara hemen firmanın âkıbeti gelmiş ve hemen sonrasında NAND devi Toshiba, firmanın tüketici ve enterprise SSD bölümlerini 35 milyon dolar karşılığında satın aldığını duyurmuştu. Takrîben iki ayı bulan satın alım işlemleri ertesinde Toshiba, OCZ'yi müstakil bir mevkiide bırakarak tamâmen kendi SSD grubuna dâhil etmemiş, fakat şirket ismini OCZ Storage Solution'a değiştirmeyi uygun görmüştü. İflâs hengâmesinde iken zor şartlar altında geliştirilmesine devâm edilen Vertex 460 serîsi katı hâl diskleri de satın alım işlemlerinin bitiminden birkaç hafta sonra piyasaya sürüldü.
Burada altını çizmek isteriz ki Vertex 460, yeni ismi ile OCZ Storage Solution firmasının ilk çıkardığı ürün olmakla berâber kökeni esâsında OCZ'ye âiddir. Yâni bu serîde Toshiba'nın kendi çizgilerini görmek mevzû bahis değildir. Evet, serîde Toshiba üretimi NAND'lar kullanılmakta, fakat bunlar da OCZ'nin henüz iflâs başvurusu evvelinde Toshiba'dan te'min ettiği yongalardır.

 

Vertex 450'nin halefi olarak karşımıza çıkan 460 serîsi esâsında firmanın giriş - orta seviye SSD çözümlerini teşkîl etmekte. Fakat OCZ'nin üzerinde yaptığı, daha doğru bir ifâdeyle yapmaya mecbûr kaldığı güncellemeler ile Vertex 460, firmanın ürün yelpâzesinde tepeye konumlandırdığı Vector 150'lere yaklaşmış durumda.

 

 

OCZ-Barefoot3-SSD-Mukayesesi

 

 

OCZ böyle bir hamleye mecbûr kaldı çünkü birkaç seneden beri pazarda kendini iyice hissettirmeye başlamış olan Samsung 840 Pro ardından çıkardığı EVO serîsi ile uygun fiyata yüksek performans vaad ederek kullanıcıların ilgi ve dikkâtlerini kendi üzerine çekmeyi başardı. Gidişât karşısında tedbir almak durumunda kalan firmaların başında gelen OCZ de Vertex 460 serîsini piyasaya sürer.

 

Tıpkı diğer donanım üreticilerinde olduğu gibi SSD îmâlâtçıları da îtimad verdiğini bildikleri katı hâl disklerinin reklâmını yaparken devamlı bir noktaya dikkât çekerler. Vertex 460'da da OCZ'nin altını çizdiği husus, serînin doluluk esnâsında performansını rakiblerine nazâran daha iyi koruyabildiği üzerine şekillenmekte. Durumun gerçekte de böyle olup olmadığını incelememizin ilerliyen sayfalarında birlikte görme imkânı bulacağız.

 

Indilinx'den devraldığı kontrolcü teknolojisini geliştirerek Barefoot 3'e tekâmül ettiren, yâni olgunlaştıran OCZ ilk Vector'lerden beri katı hâl disklerinde kendi denetleyicilerine yer vermekte, Vertex 460'da da ufak bir fark hâricinde durum aynı, ileride buna da değineceğiz. 120GB, 240GB ve 480GB olmak üzere üç farklı kapasite seçeniyle gelen serînin teknik özelik tablosu şu şekilde:

 

 

Teknik Özellikleri:
 • Marka:

  OCZ

 • Model:

  Vertex 460

 • Kapasite:

  240GB

 • Kontrolcü:

  Barefoot 3 M10

 • NAND Bellekler:

  Toshiba MLC 19nm Toggle-Mode

 • Arayüz:

  SATA III ( 6Gbps )

 • Okuma ve Yazma Hızları:

  540MB/s ve 525MB/s

 • IOPS:

  85.000 Okuma , 90.000 Yazma

 • Boşta Güç Tüketimi:

  0.6W

 • Yük Altında Güç Tüketimi:

  2.70W

 • Yapı, Kalınlık ve Ağırlık:

  2.5'' , 7mm , 115 gram

 • MTBF:

  2 Milyon Saat

 • Garanti:

  3 Sene

 • Türkiye Müvezzî:

  Henüz bulunmuyor

 

 

Tabloya bakışta dikkâtimizi ilk çeken nokta Vertex 460'ın ağırlığı oluyor. Diski elinimize ilk aldığımızda göründüğünden daha ağır olduğunu hemen hissediveriyoruz. Hassas tartımızun ibresinin 115 rakamına uzanması bizi haklı çıkarıyor. Bu değer beklediğimizin biraz üstünde.

 

 

Vertex 460'ın şimdi de umûmî görünüşü ve kutu içeriğine bakalım:

 

 

OCZ-Vertex-460-Box-Front

OCZ Vertex 460'ın kutu ön yüzü bu şekilde

 

 

 

 

 

 

 

 

OCZ-Vertex-460-Box-Back

Kutu arka yüzü

 

 

 

 

 

 

 

 

OCZ-Vertex-460-Inside-Box

Kutu içeriğinden Vertex 460'ın kendisi, bir adet 2.5'' den 3.5'' e çevirici aparat, gerekli vidalar, garanti kâğıdı ve OCZ'nin bu serî yanında hediye olarak verdiği Acronis True Image 2013 yazılımının orjinâl bir anahtarı geliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

OCZ-Vertex-460-Front

Vertex 460 ön yüz

 

 

 

 

 

 

 

 

OCZ-Vertex-460-Back
Arka yüzde ürün kodu ve serî numaranın yer aldığı etiket bulunuyor.

 

 

 

OCZ Vertex 460'ın kasası aliminyum metâldan müteşekkil. Corsair Neutron GTX'de tecrübe ettiğimizin aksine bu sefer daha sert bir alaşım ile karşı karşıyayız. Yukarıda da ifâde ettiğimiz üzere 115 gram ağırlığın sebebi kasanın bu hammaddesi olmalı.

 

SSD üreticileri eğer ki 7mm kalınlıkta bir disk üretiyorlarsa bundan muradları ince yapılı bilgisayarlara da hitâb etmek isteyişleridir. Mâlûmdur ki başta ultrabook'lar olmak üzere ebatları devamlı küçülen taşınabilir bilgisayarlarda inceliğin yanında hafiflikte kullanıcıların aradığı bir unsurdur. Bu noktada ihtiyaçlara zikretmiş olduğumuz iki cihetten de cevab verilebilmesi ehemmiyet taşımakta.

 

 

 

Şimdi incelememizin ikinci sayfasına geçebiliriz.

Girizgâh
 • Merhabâlar Zamara,

  Kutu içerisinden kablo çıkmamaktadır.

  Eğer anakartınız yanında gelen SATA kablolarından boşta olan varsa onu da kullanabilirsiniz, 5 – 6 seneden eski olmadıkça bir sıkıntı teşkîl etmeyecektir.

  Selâmlar ile :)

 • Zamara

  almaı düşünyorumda içinden kablo vs çıkıyormu ?

 • İnşeAllah hocam, hem Pro hem de EVO numûneleri ulaştığı vakit testlerine başlayacağız. Mukâyese tablolarımız da bitmek üzere, yetiştirebilirsek EVO incelemesine ekleyip bugüne masaya yatırmış olduğumuz tüm SSD’lerin aldıkları puanları müstakil tablolarda karşılaştırmalı şekilde görebileceğiz.

  Gördüğüm kadarıyla Orico işini temiz yapmaya çalışan bir firma. Hazırladığı yan ürünlerin ekserîsi kaliteli duruyor.

  HM-01’i ben de beğenmiştim, kutusu dâhi hoşdu :)

  Onun yanına bir de SandForce tabanlı SSD’ler de çıkarmıştı, fakat beklediği satış sayısına ulaşamadı herhâlde ki bu sahadan çekildi. Belki ileride tekrar dâhil olur.

 • Mustafa

  valla hocam pronun testlerini büyük heyecanla beklemekteyim. Lütfen en kısa sürede yaparsanız sevinirim. Sizin görüşleriniz benim için çok çok önemli.

  emektar orico şuanda kasama takılı windows 8.1 kurulu ara sıra orayada girmekteyim. Yani öyle boş boş yatmıyor. Birde bugün aklıma şöyle bir şey geldi. Oriconun yanına bir tane 128 lik ssd alıp raid 0 yapmak. Kötü bir deneyim mi olur acaba.

  Orico ya karşıda en az ocz kadar bir sempatim var. İsmi hiç duyulmamış bir firma böyle kararlı, böyle performanslı bir ssd yapmış valla takdir ediyorum. Beni hiç bir zaman yarı yolda bırakmadı. Kesinlikle satmayı falan düşünmüyorum. Kullanmasam bile evimin bir köşesine koyarım ara ara bakarım :)

 • Çok teşekkür ederim hocam, daha iyilerini yapmak nasîb olur inşeAllah.

  Müşâhedelerim kadarıyla 840 Pro da gâyet iyi bir SSD. Kısmet olursa birkaç haftaya kadar hem o hem de EVO’nun incelemesini yayımlayabiliriz.

  OCZ konusunda haklısınız. Kısa sürede büyük kullanıcı kitlelerine ulaşıp kendini kabûl ettirebilmiş bir firma. Genç bir ekibi var. Toshiba’nın desteği ile pazarda artık daha faal ve müessir bir OCZ göreceğiz.

  Bu arada, emektar Orico ne yaparlar :) ?

 • Mustafa

  İncelemeniz çok güzel emeginize sağlık.
  Ben şuanda samsung 840 pro 512 gb kullanmaktayım. Herhangi bir yamugunu görmedim gayette memnunun. Ama nedense ocz ye karşı bir sempatim var. vertex 460 türkiyeye uygun fiyata gelirse bir tane alabilirim.

 • Estağfirullah,

  Katı hâl diskleri hakkındaki merâk ettiğiniz tüm suâlleri bize rahatlıkla sorabilirsiniz, elimizden geldiğince yardımcı olmaktan memnûniyet duyarız :)

  Performans cihetinden baktığımızda bu ikisi arasındaki farkı günlük kullanımda müşâhede etmek nâmümkündür.

  50$ az meblâğ değildir, bizce değmez.

  Lâkin, sonuçta bu ikisi de insan elinden çıkmakta. İleride yaşanabilecek muhtemel menfî durumlarda hem Vector hem de 840 Pro için garanti desteğini yurtdışından almanız îcâb edecek. Esâsında firmaların yurtdışı ofisleri üzerinden yapılan değişim işlemleri yurtiçine nazâran daha hızlı işlemekte. Fakat bunu da göz önünde bulurdurmakta fayda var.

  Selâmlar ile.

 • deniz

  Çok teşekkürler cevabın için. Son bir soru ile tekrar rahatsız edeceğim sizi. Ben de Vector 150′ de karar kıldım gibi. Ancak hala aklımda Samsung 840 pro ihtimali bulunuyor. Ancak 50$ daha pahalı olması beni Ocz’ ye yöneltiyor. Sizin düşüncenize göre 840 pro için 50$ daha vermek mantıklı bir hareket mi olur yoksa normal bir kullanıcının farkedemeyeceği kadar küçük farklar mıdır bunlar? Şimdiden teşekkür ediyorum. Sağlıcakla…

 • Merhabâlar Deniz,

  Mâlûmâneniz Vector 150’nin üç hususda daha önde gelmekte:
  Kontrolcü hızı, NAND yazma ömrü, garanti süresi. Esâsında sâdece bunlar 30 – 40 dolar fark teşkîl etmesi gerekiyor. Fakat mâlûmâneniz OCZ, eski intibâsını geri kazanabilmek için bu aralar fiyatları dibe çekmiş durumda, yâni yeter ki satılsın istiyor.

  Vector 150’yi bizâtihi tecrübe imkânımız olmadı, nasibse gelecek ay bir incelemesini yayımlayabiliriz. Fakat yurtdışındaki mûteber online alışveriş sitelerine, hakkında bırakılan yorumlara baktığımızda takrîben %7 gibi menfî geri bildirim almış. Geri kalan hepsi memnûnlarmış.

  Tüm bunları göz önünde bulundurunca Vector 150 zannediyorum ki daha isâbetli bir seçim olacaktır :)

  Selâmlar ile.

 • deniz

  Öncelikle inceleme çok açıklayıcı olmuş. Eline sağlık.
  Ben de yeni bir ssd almayı düşünüyorum. Amerika’dan getirteceğim. Ocz vector 150 ve Ocz vertex 460 arasında kaldım. Fiyatlar arasında 10$ civarı fark var, önemli bir fark yok yani. Anladığım kadarıyla vector serisi daha üst sınıf bir seri. Ancak şu Over-Provisioning olayı aklımı kurcalamadı değil. Endurance benim için çok önemli değil, günlük 20 gb yi aşmam mümkün değil. Laptop ‘u daha çok oyun ve multimedya amacı ile kullanıyorum. Bunlar doğrultusunda bana verebileceğin tavsiyeleri bekliyorum. Saygılar…