ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

OCZ Vector 180 ve Trion 100 ( 120GB / 240GB ) İncelemesi

Yazar: 04-10-16  13:28
Anahtar kelimeler: , , , , ,

Bu pazarın en çok kazanan firmaları en kuvvetli SSD'yi üretenler değil, belli bir kaliteyi makûl fiyata sunabilenlerdir. Peki OCZ bu pastadan geri durur mu ? Tabii ki durmaz. Çünkü artık hem Toshiba himâyesindedir hem de hızlı bir şekilde toparlanıp mücadeleye devam ettiğini göstermelidir.

 

ocz_trion_100

 

İşte, firmanın giriş seviyesi için kullanıcıların beğenisine sunduğu bir seri olan Trion 100 ailesi aynı zamanda OCZ'nin TLC tabanlı ilk resmî SSD çözümüdür. Donanım kısmında Indilinx mimarisini yine ilk kez bu seride terk eden firma, Toshiba imzası taşıyan bir kontrolcüye geçmiş ve bu hamle ile ileride nasıl bir OCZ göreceğimizin işaretlerini de vermiştir.

 

Tam bu noktada iğneyi biraz kendime batırmalıyım. Şöyle ki: Trion 100 serisi geçtiğimiz sene piyasaya sürülmüş olmasına rağmen incelemeye bir türlü fırsat bulamadım ve OCZ'nin de ben bu kelimeleri yazdığım vakte kadar Trion 100 serisini çoktan tedâvüle kaldırıp yerine TR150 serisini sürdüğünü kendi adıma üzülerek, firma adına ise sevinerek izledim. Bunun için evvela siz değerli okuyucularıma bir özrü borç bilirim.

 

ocz_trion_100_teknik_tablo

 

İncelemeye dönersem: Toshiba üretimi TC58 kontrolcüsünden güç alan seri.. diyeceğim lâkin parmaklarım varmıyor. Çünkü kontrolcü koltuğunda görmüş olduğumuz arkadaş esasında Toshiba değil, Phison üretimi bir S10 yongasıdır :) Toshiba, çıkacak yeni seri SSD çözümlerinde OCZ'nin Indilinx kontrolcülerinden umûdunu kesmiş olacak ki artık farklı bir strateji izleme yoluna gitmiş olmalı.

 

Peki neden Phison ? Malûmunuz yarı iletken ( işlemci, Ram, GPU, NAND, kısaca hepsi ) dediğimiz bu endüstride üretici firmaları birbirinden ayıran temel bir fark vardır: Kendi fabrikası olanlar ve olmayanlar. Meselâ Intel, hem tasarlar hem de üretir. Toshiba da öyle. Lâkin nVIDIA sadece tasarımcıdır, yâni bir yongayı tasarlar, lâkin üretimini başkaları yapar. İşte Phison da böyledir ve O'nun üretimlerini de Toshiba yapar. Lâkin bu ikili arasındaki münâsebet iş anlaşmasından öteye geçmiş, hemhâl olmaya yakın bir mesâbeye gelmiştir.

 

ocz_trion_100_kontrolcu

 

Toshiba TC58, nâm-ı esasi ile Phison S10 hakkında detaylı bir makâlem vardı, onun için burada tekrar yazmayayım. Trion 100 serisinin NAND kısmında ise yine Toshiba'nın A19nm 128Gbit TLC bellekleri durmakta. OCZ, seriyi modeline göre farklı miktarlarda sahte SLC cache ile de desteklemiş. Fakat o rakamlar bana düşük geldi. Meselâ Samsung 850 EVO'da söz konusu değer 120GB model için 3GB'den başlıyordu.

 

OCZ, bellek yongaları TLC üzerine kurulu bu serinin omuzlarındaki yükü hafifletmek için veri şifreleme motorunu da kullanım dışı bırakmış. Yâni Trion 100 ile veri şifreleme imkânı yok. Serinin yük altındaki güç tüketimi de maalesef ürkütücü. Neredeyse normal bir 2.5'' HDD kadar.

 

Galeri: OCZ Trion 100 Serisi – Kutu İçeriği


ocz_trion_100ocz_trion_100_icocz_trion_100_kontrolcuocz_trion_100_dramocz-trion-100-kutu

 

Üç sene garanti ile gelen OCZ Trion 100 serisinin kutu içeriği de sadeleştirmeden nasiplenmiş: Kutudan, disk hâricinde çıkan birşey yok.

 

Trion 100